نان؛ از خوراک‌تا فرهنگ

اساس خورد و خوراک در کشور ما بر پایه‌ نان استوار است به گونه ای که افغانستان با مصرف سرانه حدود 300 کیلو گرام در سال رتبه نخست مصرف نان در جهان را به خود اختصاص داده است.

زیرا هیچ یک از وعده‌ها‌ی غذایی و هیچ نوع از غذاها در کشور ما بدون موجودیت نان امکان پذیر نیست. حتی خود نان گاهی اوقات بعنوان غذای اصلی خیل عظیمی از هموطنان ما قلمداد می‌گردد.

ریشه مصرف نان در تفکر سنتی تغذیه جامعه است و همواره قوت غالب خانواده‌های افغانی بوده است.

نان حداقل غذای در دسترس مردم بوده و به همین دلیل پایین ماندن قیمت آن برای دسترسی تمامی قشر های جامعه از اولویت های همیشگی دولت بوده است.

افزایش سالانه قیمت جهانی گندم و بالطبع قیمت نان موجب می‌شود که هرساله هزینه‌گزافی بر دوش خانواده‌ها تحمیل گردد. خصوصا اینکه امروزه کشور ما مانند گذشته دیگر یک کشور تولیدکننده گندم و خودکفا از لحاظ تولید آرد نیست.

زیرا حدود %80 آرد مورد ضرورت کشور از خارج وارد می‌گردد.

در این میان باید گفت:هر چند قیمت ارزان نان نسبت به سایر مولفه های اساسی سبد غذایی خانوارها ضروری است، اما متاسفانه بزرگترین ضرر را از دوطرف به پیکراقتصاد کشور وارد می کند.نخست این که نانوایان با استفاده از آرد ارزان قیمت وارداتی، وسواس و دقت لازم در پخت نان و کیفیت آن به خرج نمی دهند ودیگر این که مصرف کننده هم به دلیل ارزانی نان، بیش از نیاز آن را تهیه کرده و بعد به دلیل کیفیت پایین و باسی شدن ‌سریع، آن را دور می ریزد.

نان در کشور ما به دو نوع سنتی مانند نان پنجه کشی، پره‌کی و ازبکی وغیره ونان صنعتی یا فانتزی مانند نان سیلو، روت، ساندویچی ، همبرگری وغیره در دسترس مردم قرار می گیرد.

مشخصات یک نان خوب این است که ارزش غذایی بالا داشته باشد و از آرد سبوس دار یا آرد کامل تهیه شود. زمان تخمیر آن کمتر از یک ساعت نباشد(که اکنون با استفاده از پولی مدت آن 20 دقیقه است) و زمان پخت آن کمتر از 2 دقیقه نباشد. (که اکنون 25 ثانیه است).

امروزه در غالب کشورهای دنیا برای بهبود کیفیت نان و افزایش زمان ماندگاری آن از مواد افزودنی بسیار متنوعی کمک می گیرند. دلایلی که به خاطر آن این موارد افزودنی در فرمول به کار برده می شوند عبارتند از: حفظ کیفیت محصولات ، افزایش جذابیت محصولات ، حفظ تازگی محصولات ، اصلاح تفاوت کیفیت موارد خام مصرفی، تسهیل در مکانیزاسیون تولید محصولات .

 

0 پیام برای این مطلب ثبت شده