نان؛ از خوراک‌تا فرهنگ

اساس خورد و خوراک در كشور ما بر پایه‌ نان استوار است به گونه اي که افغانستان با مصرف سرانه حدود 300 کيلو گرام در سال رتبه نخست مصرف نان در جهان را به خود اختصاص داده است.

زیرا هیچ یک از وعده‌ها‌ی غذایی و هیچ نوع از غذاها در کشور ما بدون موجودیت نان امکان پذیر نیست. حتی خود نان گاهی اوقات بعنوان غذای اصلی خیل عظیمی از هموطنان ما قلمداد می‌گردد.

ريشه مصرف نان در تفكر سنتي تغذيه جامعه است و همواره قوت غالب خانواده‌هاي افغانی بوده است.

نان حداقل غذاي در دسترس مردم بوده و به همين دليل پايين ماندن قيمت آن براي دسترسي تمامي قشر هاي جامعه از اولويت هاي هميشگي دولت بوده است.

افزايش سالانه قيمت جهاني گندم و بالطبع قيمت نان موجب می‌شود که هرساله هزینه‌گزافی بر دوش خانواده‌ها تحمیل گردد. خصوصا اینکه امروزه کشور ما مانند گذشته دیگر یک کشور تولیدکننده گندم و خودکفا از لحاظ تولید آرد نیست.

زیرا حدود %80 آرد مورد ضرورت کشور از خارج وارد می‌گردد.

در اين ميان بايد گفت:هر چند قيمت ارزان نان نسبت به ساير مولفه هاي اساسي سبد غذايي خانوارها ضروري است، اما متاسفانه بزرگترين ضرر را از دوطرف به پيكراقتصاد كشور وارد مي کند.نخست اين كه نانوايان با استفاده از آرد ارزان قيمت وارداتی، وسواس و دقت لازم در پخت نان و كيفيت آن به خرج نمي دهند وديگر اين كه مصرف كننده هم به دليل ارزاني نان، بيش از نياز آن را تهيه کرده و بعد به دليل كيفيت پايين و باسی شدن ‌سريع، آن را دور مي ريزد.

نان در كشور ما به دو نوع سنتي مانند نان پنجه کشی، پره‌کی و ازبکی وغيره ونان صنعتي يا فانتزي مانند نان سیلو، روت، ساندويچي ، همبرگري وغيره در دسترس مردم قرار مي گيرد.

مشخصات يك نان خوب اين است که ارزش غذايي بالا داشته باشد و از آرد سبوس دار يا آرد كامل تهيه شود. زمان تخمير آن كمتر از يك ساعت نباشد(که اکنون با استفاده از پولی مدت آن 20 دقيقه است) و زمان پخت آن كمتر از 2 دقيقه نباشد. (که اکنون 25 ثانيه است).

امروزه در غالب کشورهاي دنيا براي بهبود کيفيت نان و افزايش زمان ماندگاري آن از مواد افزودني بسيار متنوعي کمک مي گيرند. دلايلي که به خاطر آن اين موارد افزودني در فرمول به کار برده مي شوند عبارتند از: حفظ کيفيت محصولات ، افزايش جذابيت محصولات ، حفظ تازگي محصولات ، اصلاح تفاوت کيفيت موارد خام مصرفي، تسهيل در مکانيزاسيون توليد محصولات .

 

0 پیام برای این مطلب ثبت شده