نبرد با تروریست‌ها از سوریه تا عراق

نبرد ارتش و قوای نظامی عراق و سوریه با تروریست‌هایی که بخش‌هایی از خاک این دو کشور را اشغال کرده‌اند، درحالی ادامه می یابد که کانون این مقابله اکنون از غرب سوریه تا غرب عراق گسترده شده‌است.

در سوریه، بعد از پیشروی گروه‌های شبه‌نظامی وابسته به القاعده و داعش در استان ادلب و اشغال شهر جسرالشغور در این استان که از شهرهای مهم و استراتژیک شمال غرب سوریه است، ارتش سوریه دیروز این منطقه را بمباران کرد. نیروهای جبهه نصرت وابسته به القاعده در کنار شبه نظامیان موسوم به ائتلاف گروه‌های اسلامی که از چندین گروه شبه‌نظامی سلفی، جهادی و تکفیری تشکیل شده‌اند، در روزهای گذشته با سرعت بخشیدن به پیشروی‌های خود شهر جسرالشغور را تصرف کردند.

این شهر در مسیر میان لاذقیه به ادلب قرار دارد و از اهمیت زیادی برخوردار است. پیشروی این گروه‌ها در روزهای اخیر بعد از آن تسریع شده که ائتلافی میان آنها برقرار شده‌است. گفته می‌شود که در هفته‌های اخیر بعضی از این گروه‌های مسلح تروریستی که در 3سال گذشته اختلافات زیادی با هم داشتند و جنگ میان آنها صدها کشته به جا گذاشته، اختلافات را کنار گذاشته‌اند و علیه ارتش سوریه متحد شده‌اند.

اما در عراق باوجود پیشروی تروریست‌ها در استان انبار و تلفاتی که ارتش در این منطقه داشته‌ پیروزی بزرگی در استان صلاح‌الدین به‌دست آمد. دیروز اعلام شد که پس از ۱۰ سال، سرانجام امنیت به جاده سامرا – تکریت معروف به جاده مرگ که تحت‌کنترل تروریست‌ها و گروه‌های مسلح بود، بازگشته‌است. این جاده 50کیلومتری که سامرا را به تکریت واقع در استان صلاح‌الدین در 80کیلومتری شمال بغداد وصل می‌کند، به محلی برای هدف‌گیری مرگبار تروریست‌ها تبدیل شده‌بود.

«عامر الحمد» یک ستوان در اداره پلیس عراق به روزنامه فرامنطقه‌ای الحیات گفت: این جاده در واقع کمین‌گاه بزرگی برای عشایر ساکن در اطراف آن و تمام گروه‌ها و سازمان‌های مسلح به‌وجود آمده پس از سال 2003بود و هر فردی که با دولت در ارتباط بود یا حتی اگر در حد یک کارمند غیرنظامی بود، یا هر فردی که با این گروه‌های مسلح مخالفت می‌کرد، در آن شکار می‌شد. تروریست‌های داعش و گروه «نقشبندیه» که گروه بعثی هم‌پیمان داعش به فرماندهی عزت‌ابراهیم الدوری است، ده‌ها نیروی پلیس و ارتش عراق را با ایجاد ایست‌های بازرسی مختلف شناسایی و به پایگاه‌های خود در اطراف این جاده برده‌ و اعدام کرده‌اند.

اما در استان انبار که از هفته گذشته شاهد پیشروی داعش بوده، ده‌ها نفر از نیروهای ارتش عراق کشته شده‌اند. داعش کنترل خود را بر شمال استان انبار تقویت کرده‌است.

به‌دنبال این تحولات، دیروز نخست‌وزیر عراق نشستی ویژه را برای بررسی موقعیت انبار باحضور وزرای دفاع، برنامه‌ریزی و مشاور امنیت ملی و مقامات استانداری انبار تشکیل داد. خطری که این منطقه را تهدید می‌کند، کنترل داعش بر سد انبار در شمال این منطقه است. تروریست‌های داعش با بازکردن برخی دریچه‌های این سد، توانسته‌اند مناطق پایین‌دستی سد را با موج آب مواجه کنند وبا این کار از پیشروی خودروهای زرهی و تجهیزات نظامی ارتش عراق به سوی منطقه جلوگیری کنند.

ارتش عراق امیدوار است با همراهی عشایر و قبائل سنی این منطقه داعش را عقب براند. با این حال در روزهای گذشته این عشایر و قبائل ومنابعی از نیروهای امنیتی نظامی عراق خواستار کمک نیروهای مقاومت مردمی شیعه موسوم به هشد شعبی برای عقب راندن داعش از این منطقه شده‌اند. این در حالی است که پیشروی سریع داعش در این منطقه در روزهای گذشته انتقاد مقامات عراقی از عملکرد ائتلاف بین‌المللی را به‌دنبال داشته‌است. برخی نمایندگان مجلس عراق از وزیر دفاع این کشور خواسته‌اند از فرماندهان نظامی امریکا درباره عملکرد این ائتلاف سؤال کند و بگویند چطور از وضعیت استان انبار غافل بوده‌اند.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده