نبود معلمین مسلکی؛ مشکل معارف

وزیر معارف در تازه‌ترین نشست خبری خود در کابل اعلام کرد که ما در کشور معلمین مسلکی نداریم. او گفت در وزارت معارف امکانات وجود دارد، اما ما هنوز نتوانسته‌ایم که معلمین خود را مسلکی بسازیم. وزیر گفت شاگردانی که در مکاتب در صنف‌های هشت، نه و یا ده هستند حتی نمی‌توانند درست بنویسند چرا؟ چون در کشور معلمین مسکی وجود ندارد.

این حالت حتی در کابل که مرکز است نیز وجود دارد. در برخی ازمکاتب کابل معلمین خلاف رشته خود تدریس می‌کنند. وزیر معارف گفت در تلاش است تا توزان را در معارف کشور ایجاد کند. تا از این طریق بتوان به پیشرفت در معارف دست یافت.

این وزارت برای اینکه بتواند معارف را در سطح کشور ارتقا دهد از مردم و جامعه مدنی و نهادهای غیردولتی خواهان همکاری شده و در تازه‌ترین اقدام با 9 نهاد آموزشی خصوصی اما همکار با وزارت معارف تفاهم‌نامه‌هایی را به امضا رسانده است.

این نهادهای آموزشی و کمک‌کننده به معارف در این تفاهم‌نامه مکلف می‌شوند که در بخش‌های آموزش معلمین مسلکی، آمادگی کانکور و سایر موارد لازم برای ارتقای سطح کیفی آموزش برنامه‌ریزی کرده و دوره‌هایی را راه‌اندازی کنند. این نهادهای همکار با معارف در بسیاری از ولایت‌ها گسترده‌اند و قرار است خودشان به شکل مستقل با تمویل‌کنندگان خارجی در ارتباط شده و بودجه لازم را به دست آورند، اما باید وزارت معارف در جریان فعالیت آموزشی آن‌ها باشند. و گزارش فعالیت آن‌ها به وزارت معارف باید داده شود.

این اقدام ممکن است یک اقدام همه‌جانبه نباشد، اما می‌تواند تا حدی به سیستم آموزشی معارف یاری و کمک کند اما به شرطی که دچار فساد نشده و یا نشود.

از طرف دیگر وزارت معارف کشور با پدیده معلمین، شارگردان و مکاتب خیالی مواجه است. این یکی از جنجالی‌ترین موارد معارف در سال‌های اخیر برای معارف کشور به شمار می‌رود. جنجالی که تا هنوزهم به پایان نرسیده و وزارت معارف می‌گوید درتا پایان اسد امسال نتیجه سروی همه جانبه‌ای را که آغاز کرده در اختیار همگان قرار خواهد داد.

وزیر قبلی معارف سر این موضوع حتی دنیا را به چالش طلبیده بود و ادعا داشت که معلمین خیالی ساخته و پرداخته افراد و اشخاص مغرض است. اما شواهد و قراین نشان می‌دهد که صدها و بل هزاران شاگرد و مکتب خیالی برای چپاول و چوراز سوی افرادی که دست بالایی در معارف کشور داشته‌اند، ساخته و ایجاد شده‌اند. و صدها میلیون دالر از این قبل به جیب فرصت‌طلبان معارف سرازیر شده است.

اما تا تکمیل شدن سروی هیچ چیزی در این مورد قطعی نخواهد بود. دیده شود که نتیجه این سروی چه حقایق دیگری را آشکار خواهد کرد و آن وقت باید دید که وزیر پیشین معارف باز هم می‌تواند با کمال اعتماد به نفس و اطمینان تمام دنیا را نه بل تنها رسانه‌ها و مردم کشور را قناعت بدهد یا نه! و آیا دستگاه عدلی و قضایی با این دزدان آشکار و سرگردنه معارف چگونه برخوردی خواهد کرد، دستگاه قضایی که خود را ماشین مبارزه با فساد تلقی می‌کند آیا می‌تواند با این خیانت بزرگ که در حق مردم کشور شده برخورد شایسته انجام دهد یا نه؟

هرچند که تا حد زیادی می‌توان حدس زد که تا آب از چشمه گل‌آلود باشد ما ره به جایی نمی‌بریم. اما فعلا همین که حقیایق برملا شود و مردم بدانند که در پس پرده معارف چه گذشته است، خودش یک گام به پیش است و باید قدر آن دانسته شود. و باید بدانیم که تا نظام معارف به شکل اصولی دچار تغییرات اصلاحی نشود و معارف یا روش‌های نوین غنی نگردد، مشکل معارف و در کل مشکل کشور ما حل نخواهد شد.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده