نخستین محموله صادراتی افغانستان از چابهار

رییس تجارت و ترانزیت وزارت تجارت و صنایع خبر داد: نخستین محموله صادراتی افغانستان در نیمه نخست سال 1397 از بندر چابهار صادر می‌شود.

در حالی که در ماه‌های گذشته شاهد پهلوگرفتن سه بار گندم ارسالی هند به مقصد افغانستان در بندر چابهار بودیم و تاجران منتظر آغاز روند صادرات افغانستان این بندر هستند، رییس تجارت و ترانزیت وزارت تجارت و صنایع می‌گوید: نخستین محموله صادراتی کشور در نیمه نخست سال آینده(1397) از بندر چابهار صادر می‌شود.

سید یحیی اخلاقی در حاشیه نهمین اجلاس منطقه‌ای ترانزیت و حمل و نقل کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی اکو در اسلام‌آباد، در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایرنا افزود: «افغانستان تصمیم دارد که کالاهای صادراتی خود به دیگر کشورها بهویژه هندوستان را به دلیل شرایط و فرصت‌های اقتصادی بندر چابهار، از طریق این بندر صادر کند.»

وی تصریح کرد: فصول رونق صادرات کشور، نیمه اول هر سال است و بر اساس برنامه، نخستین محموله صادراتی افغانستان از بندر چابهار نیمه نخست سال 1397 به هندوستان صادر می‌شود.

اخلاقی ابراز امیدواری کرد: با افزایش ظرفیت تخلیه و بارگیری دو اسکله شهید بهشتی و شهید کلانتری بندر چابهار و گسترش امکانات و زیرساخت‎های این بندر، تجارت دو جانبه و ترانزیت منطقهای بهویژه فعالیت تاجران افغانستان نیز افزایش یابد.

رییس تجارت و ترانزیت وزارت تجارت و صنایع در شرایطی که پاکستان با وضع محدودیت‌های تازه، جلوی صادرات میوه‌های تازه و پنبه افغانستان به این کشور را گرفته، اضافه کرد: «چابهار فرصت بسیار خوبی برای تاجران افغانستان است که بتوانند نه تنها به بازارهای هندوستان، بلکه به کشورهای عربی نیز دسترسی داشته باشند و در نظر داریم که در آینده نزدیک، به صورت آزمایشی و پایلوت، محموله‌ای شامل میوه‌های تازه و خشک کشور را از ولایت نیمروز به چابهار ارسال کنیم تا با رفع مشکلات احتمالی، این مسیر برای کالاهای صادراتی پاکستان از طریق بندر چابهار فعال شود.»

وی با اعلام این‌که حجم کالاهای ترانزیت وارداتی افغانستان از مسیر پاکستان طی سال های گذشته کاهش چشمگیری یافته است، گفت: کالاهای ترانزیت وارداتی کشور طی این مدت بیشتر از مسیر بندرعباس و چابهار وارد افغانستان می‌شود.

اخلاقی اضافه کرد: «تاجران کشورمان مشکلاتی در کراچی و همچنین مسیر بندر کراچی به سمت بندر تورخم و منطقه چمن در ایالت بلوچستان پاکستان داشتند و این مشکلات باعث شد که تاجران افغانستان ترجیح دهند از مسیر بندرعباس و چابهار برای تجرات و واردات کالاهای خود اقدام کنند.»

 این  در حالی است که به گفته سخنگوی اتاق تجارت و صنایع افغانستان به خبرنگار آوا، حجم روابط تجاری افغانستان و پاکستان از 2.5 میلیارد دالر در سال‌های گذشته، اکنون به کمتر از 70 میلیون دالر رسیده است.

با وضع محدودیت‌های تازه و بیشتر پاکستان بر اموال صادراتی و ترانزیتی افغانستان به این کشور، بندر چابهار با تکمیل روند آمادگی‌های خود، در آستانه تبدیل شدن به محور اصلی و عمده تجارت و ترانزیت افغانستان با کشورهای مختلف منطقه و جهان است. هرچند مقام‌های حکومت افغانستان می‌گویند: آن‌ها هیچ گزینه‌ای را در راستای رشد فعالیت‌های تجاری و همکاری‌های اقتصادی کنار نمی‌گذارند، اما با محدودیت‌های تازه و سخت‌گیری‌های جدید پاکستان، شرایط برای استفاده از مسیرهای این کشور با گذشت هر روز، دشوارتر می‌شود.

دکتر حسن روحانی، رییس‎جمهور ایران، در ادامه نخستین سفر ولایتی دولت دوازدهم به سیستان و بلوچستان، 12 ماه قوس سال جاری فاز نخست بندر شهید بهشتی چابهار را افتتاح کرد.

بندر چابهار واقع در جنوب ولایت سیستان و بلوچستان و در حوزه آب‌های دریای عمان فعال است و اولین بندر اقیانوسی ایران نیز به حساب می‌رود. تااکنون 165 شرکت افغانستانی در این بندر جواز فعالیت گرفته‌اند.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده