نشریه دیپلمات: خروج امریکا از برجام، به ضرر افغانستان خواهد بود

تارنمای دیپلمات گزارش داد :خروج امریکا از توافق هسته‌ای ایران، رویکرد واشنگتن در قبال منطقه جنوب آسیا با محوریت افغانستان را نیز به چالش می کشد و عواقبی ناخوشایند برای این کشور جنگ‌زده و روند صلح میان دولت کابل و طالبان خواهد داشت.

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، تنش‌ها بین ایران و امریکا بار دیگر به دنبال خروج امریکا از برجام و تهدید دولت امریکا برای اعمال قوی‌ترین تحریم‌ها علیه تهران افزایش یافته است.

دیپلمات در مقاله‌ای تحت عنوان «خروج امریکا از برجام چه مفهومی در افغانستان دارد» به قلم «صبغه الله ارسال» تحلیگر و کارشناس ارشد سیاسی شورای امنیت ملی افغانستان نوشت: خروج امریکا از توافق هسته‌ای و تهدید به ازسرگیری تحریم‌ها به سه دلیل عمده به ضرر افغانستان خواهد بود: نخست، این امر می‌تواند اوضاع امنیتی و اقتصادی در افغانستان را وخیم‌تر کند.

همچنین افغانستان به اقتصاد پاکستان وابسته‌تر خواهد شد و اسلام آباد در مقابل، اهرم فشار بیشتری در خصوص مذاکره درباره توافق صلح با طالبان بدست خواهد آورد.

در همین راستا برخی تلاش‌های منطقه‌ای، علیه مذاکرات صلح افغانستان تحت رهبری کابل تقویت خواهد شد.

در ادامه مطلب دیپلمات آمده است: با خروج امریکا از توافق و اعمال تحریم‌های جدید، ایران احتمالا روابطش با طالبان را افزایش خواهد داد که این امر به وخیم‌تر شدن اوضاع امنیتی در استان‌های آسیب‌پذیر در غرب و شمال غرب افغانستان به ویژه «فراه»، «هرات»، «بادغیس» و «فاریاب» کمک خواهد کرد.

ایران از سهم مناسبی از بازار مصرف افغان‌ها برخوردار است و تمایلی ندارد که این بازار را به‌ویژه در دوران اعمال تحریم‌های شدید و نیاز جدی به ایجاد توازن در اقتصادش از دست بدهد. با این حال این ادله نیز درست است که ایران ممکن است برخی از دست‌آوردهای کوچکش را به نفع دست‌آوردهای بزرگتری رها کند.

دیپلمات مدعی شده است:  ایران با از دست دادن سهم خوددر بازار افغانستان، دولت را تحت فشار قرار خواهد داد تا در مقابل دیدگاه منطقه‌ای در خصوص توافق تسهیم قدرت با طالبان برای پایان دادن درگیری‌ها در افغانستان تسلیم شود.

ایران با کمک به وخیم‌تر کردن اوضاع امنیتی و اقتصادی افغانستان ، برخی منافع خود در این کشور را حفظ خواهد کرد: نخست ، ایران می‌تواند ادعای امریکا درباره موفقیت راهبرد این کشور، در قبال منطقه جنوب آسیا را خدشه‌دار کند.

دوم، پروژه‌های اقتصادی ازجمله خط لوله گاز تاپی بین ترکمنستان- افغانستان- پاکستان وهند (TAPI) و پروژه سد «بخش آباد» استان فراه را به مخاطره بیندازد.

دیپلمات می‌افزاید: در رابطه با پاکستان، افغانستان امیدوار است که با استفاده از بندر چابهار در ایران و از طریق دور زدن کراچی در پاکستان به بازارهای جهانی دسترسی پیدا کند.

پاکستان از سوی امریکا تحت فشار زیادی به دلیل آنچه واشنگتن « ایجاد پناهگاه  امن برای تروریست‌ها و حمایت از تروریسم» از سوی پاکستان می‌داند، قرار دارد.

دولت ترامپ کمک مالی به پاکستان را قطع کرده و پاکستان را در فهرست اقدام اضطراری مالی قرار داده است و رسما از این کشور خواسته است با اصلاح موضع خود در قبال گروه‌های تروریستی، از روند صلح افغانستان حمایت کند.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده