نشر نقشه‏‌های معادن و منابع طبیعی افغانستان

۶۰نقشه رسم شده که منابع طبیعی و معادن موجود افغانستان را به سرمایه‌‏گذاران معرفی می‏کنند، هفته گذشته در واشنگتن منتشر شدند. این نقشه‏‌ها که با استفاده از پیشرفته‏‌ترین فن‏‌آوری با همکاری جمعی از دانشمندان زمین‏‌شناسی افغانستان و امریکا تهیه شده، به افغانستان کمک می‏کند تا مسیری را برای توسعه اقتصادی آینده خویش هموار کند.

سوزت کیمبل، رئیس اداره مطالعه زمین‏‌شناسی ایالات متحده گفت: «فن‏‌آوری اطلاعات شعاع حساس (هایپراسکوپترال) در این پژوهش آثاری را فراهم می‏کند که منابع طبیعی افغانستان به وسیله آن شناسایی می‏شود.

کیمبل گفت: «این اطلاعات مشروح به حیث ستون فقرات اطلاعات مهم علمی برای توسعه اقتصادی ذخایر منابع طبیعی و همچنین عاملی بالقوه در شناسایی آب، و مطالعات خطرات بیولوژیکی و طبیعی لازمی است

اهمیت اقتصادی

به نقل از صدای امریکا، محمد اکبر بارکزی، وزیر معادن و پطرولیم که در محفل نشر این نقشه‏‌ها در سفارت افغانستان در واشنگتن شرکت داشت، بر اهمیت نقشه‏‌های تهیه شده در بخش منابع طبیعی و معادن افغانستان تاکید کرد.

بارکزی گفت که ارزش این نقشه‏‌ها ۱۵ میلیون دالر است که از طریق انترنت نشر خواهد شد و مرجع مهمی برای سرمایه‏‌گذاران داخلی و خارجی در افغانستان خواهد بود.

در سال ۲۰۱۲ تیم هایپراسپکتورال دو نقشه مواد سطحی افغانستان را که در شراکت با اداره زمین‌‏شناسی افغانستان و نیروهای ویژه برای عملیات تشبثات و ثبات تولید شده بود، نشر کرد.

این نقشه‏‌ها نقطه عطفی برای کشور است. افغانستان تقریباً اولین کشوری است که به طور کامل با استفاده از فن‏‌آوری اطلاعات عکس‌‏برداری از طریق شعاع حساس(هایپراسپتورال) از آن نقشه ترسیم شده است.

تکنالوژی پیشرفته

این اطلاعات از ۲۸ پروازی که نخستین آن از میدان هوایی کندهار درسال ۲۰۰۷ آغاز شد، جمع‏‌آوری شده است.

بر بنیاد اداره مطالعه زمین‏‌شناسی ایالات متحده به خاطر پیشرفت‏‌های بزرگ در فن‏‌آوری، این معلومات در ظرف دو ماه جمع‏‌آوری شد که در گذشته تا ۲۵ سال احتمالا طول می‏کشید.

دانشمندان با استفاده از اطلاعات به دست آمده از پروازهای شناسایی، نقشه‏‌ای را در مساحتی حدود ۷۰ درصد افغانستان رسم کرده‏اند.

ائتلاف اداره مطالعه زمین‏‌شناسی ایالات متحده، وزارت معادن و پترولیم افغانستان و نیروهای ویژه برای عملیات تشبثات و ثبات توسط وزارت دفاع ایالات متحده ایجاد شد تا از آن طریق دانش و فن‏‌آوری بین‏‌المللی امریکا به حیث وسیله راهبردی برای تقویت توسعه اقتصادی با دیگران تقسیم شود.

تصویربرداری توسط هایپراسپکترال، تخنیکی است که شعاع ماورای بنفش نزدیک و مرئی را که از نزدیک سطح زمین منعکس می‏شود، اندازه گیری می‏کند.

پژوهشگران با استفاده اطلاعات شعاع‏سنج مخصوص، نقشه‏‌برداری هایپراسکپتورال برای شناسایی و تشخیص ذخایر معدنی، گیاهان، و سایر اشکال سطح زمین استفاده می‏کنند.

این نقشه‏‌ها تازه‏‌ترین و مشروح‏‌ترین نقشه‏‌ها از سلسله اطلاعات هایپراسپکتورال است که توسط اداره مطالعه زمین‏‌شناسی امریکا (USGS) و نیروهای ویژه برای عملیات تشبثات و ثبات (TFBSCO) تهیه شده است.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده