نشست بی‌نتیجه شورای همکاری خلیج فارس

نشست سران شورای همکاری خلیج فارس که قرار بود به مدت دو روز در کویت ادامه یابد، با غیبت سران عربستان سعودی، بحرین، امارات متحده عربی و عمان در همان روز اول به پایان رسید. شیخ صباح احمد جابر صباح، امیر کویت و شیخ تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر تنها سران حاضر در نشست بودند که به میزبانی کویت برگزار شد.عربستان وزیر خارجه خود عادل جبیر را فرستاده بود که عضو خاندان سلطنتی نیست. بحرین معاون نخست‌وزیر و امارات وزیر مشاور در امور خارجی خود را اعزام کرده بود. از عمان هم معاون نخست‌وزیر در نشست شرکت داشت.

شیخ تمیم، امیر قطر گفته بود که این نشست در مقطعی بسیار حساس در عمر شورای همکاری خلیج فارس برگزار می‌شود و اظهار امیدواری کرده بود که این نشست به حفظ امنیت و ثبات منطقه خلیج فارس منجر شود، اما گزارش‌ها حاکی است که در گفت‌وگوهایی که پشت درهای بسته انجام شد، پیشرفتی در حل اختلافات به دست نیامده است.

این نخستین نشست سالانه سران کشورهای عرب عضو شورای همکاری خلیج فارس پس از بروز اختلاف شدید میان عربستان و همپیمانانش با قطر بود.عربستان سعودی، امارات متحده عربی، بحرین و مصر در ماه جون امسال روابط دیپلوماتیک خود را با قطر قطع و با متهم کردن این کشور به حمایت از گروه‌های هراس‌افکن و نزدیکی بیش از اندازه با ایران، تحریم‌ها و محدودیت‌های گسترده‌ای را علیه این کشور اعمال کردند.

کویت که میزبان نشست سران شورای همکاری بود و قطر که امیرش در این نشست شرکت کرد، امیدوار بودند که بتوانند با استفاده از این فرصت، اختلافات را کاهش دهند، اما به نظر می‌رسد که به این هدف نزدیک نشده‌اند. امارات متحده عربی همزمان با برگزاری نشست اعلام کرد که ائتلاف اقتصادی- نظامی جدیدی را خارج از چارچوب شورای همکاری خلیج فارس با عربستان سعودی ایجاد کرده است.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده