نشست شانگهای با موضوع افغانستان

رئیس‌جمهور غنی جهت اشتراک در نشست سران سازمان همکاری شانگهای در رأس یک هیأت بلندپایه به تاشکند، پایتخت ازبکستان سفر کرد. این سفر در حالی صورت گرفت که روسیه پیشتر گفته بود که سازمان همکاری شانگهای اوضاع افغانستان را مورد بحث قرار خواهد داد. یوری اوشاکوف، دستیار رئیس‌جمهور پوتین گفته بود که 60 هزار افراطی مسلح به شمول ده هزار نفر تحت بیرق داعش در افغانستان مصروف جنگ اند.

این نشست در حالی برگزار شد که اوضاع امنیتی افغانستان در ماه‌های اخیر بحرانی‌تر شده و شورشیان حملات خود را بر نیروها و تأسیسات دولتی افزایش داده و گروگانگیری‌ها و اختطاف‌ها را نیز ازیاد بخشیده‌اند.

بررسی همکاری‌های چند جانبه و دو جانبه در چارچوب سازمان همکاری شانگهای و همچنان تبادل نظر در مورد مسایل منطقه‌ای و بین المللی آجندای این نشست عنوان شده است.

افغانستان هم اکنون عضو ناظر سازمان همکاری شانگهای است ولی امیدوار است که به زودی عضو دائم این سازمان شود.

این درحالی است که احتمال می‌رود در این نشست، پاکستان و هند به عضویت دایم شانگهای درآیند. عضویت این دو کشور به‌ویژه پاکستان می‌تواند چالش‌هایی‌ را برای افغانستان به وجود آورد. احتمالا چانه‌زنی و نفوذ پاکستانی‌ها در پی عضویت افزایش یابد و این خطر وجود دارد که تصامیمی در این سازمان مهم منطقه‌ای در غیاب افغانستان گرفته شود.

سازمان همکاری شانگهای که با هدف اعتمادسازی مرزی بین چین و روسیه و جمهوری‌های آسیای میانه شروع شد، هم اکنون تبدیل به یک سازمان مهم امنیتی در آسیا و جهان با رهبری روسیه و چین شده است. شعار این سازمان مبارزه با سه شر هراس‌افکنی، افراط گرایی و جدایی‌طلبی است. افغانستان و کشورهای عضو شانگهای اشتراکات زیادی برای همکاری دارند.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده