نفت افغانستان به بازار عرضه می‏شود

برای نخستين بار، طی دو ماه آینده نفت استخراج شده از مناطق شمالی افغانستان(آمودریا) به بازار عرضه خواهد شد.

به نقل از ای بی سی نیوز، وحیدالله شهرانی، وزیر صنایع و معادن، که در حال حاضر در استرالیا برای مذاکره با مقام‌های این کشور و شرکت در کنفرانس توسعه‌ی معادن در سیدنی به سر می‌برد گفت:«اولین استخراج نفت در آمو دریا در مناطق شمالی توسط شرکت ملی نفت چین آغاز خواهد شد.»

وزیر صنایع ومعادن افزود: «به طور معمول تولید نفت باعث جلوگیری از واردات این محصول و خودکفایی کشور در زمینه سوخت می‌شود.» وی همچنین علاوه کرد: تعدادی از دانشجویان افغانستان در دانشگاه‌های استرالیا مشغول به تحصیل می‌باشند که در آینده به کشورمان بازخواهند گشت تا از تجربیات آن‌ها در صنایع معادن و نفت افغانستان برای بهینه‌سازی درست منابع طبیعی استفاده شود.

استرالیا متعهد شده است تا با فراهم نمودن فرصت‌های آموزشی برای کارمندان و متخصصان بخش معدن افغانستان به تقویت این بخش در کشور کمک کند.

گفتنی است منابع معدنی دست نخورده افغانستان با ارزش بالغ بر ۳ تریلیون دالر می‌تواند نقش حیاتی در اقتصاد کشور بعد از خارج شدن نیروهای ناتو و کاهش کمک‌های بین‌المللی داشته باشد. وزیر صنایع ومعادن کشورمان همچنین اعلام کرد تا ماه آینده دولت ۵ یا ۶ مناقصه در زمینه نفت، گاز، مس، طلا و آهن را برگزار خواهد کرد.

افغانستان یکی از کشورهایی است که معادن و ذخایر زیرزمینی آن دست نخورده باقی مانده است و به همین دلیل طی ده سال گذشته شرکت‌های زیادی برای استخراج این معادن علاقه نشان داده اند تا در این زمینه سرمایه‌گذاری نمایند، اما متاسفانه ادامه‌ی خشونت‌ها در کشور مانع اصلی برسر این کار بوده است.

با همه نارسایی‌هایی که ادامه‌ی خشونت‌ها در کشور ایجاد کرده، تحقیقات میدانی برای برآورد علمی‌تر منابع زیرزمینی افغانستان صورت گرفت که در یک تخمین ارزش معادن افغانستان بیش از یک هزار میلیارد دالر برآورد شده است که مردم کشور ما را به خوبی می‌تواند ثروتمند ساخته و از وابستگی به خارج بی‌نیاز نماید.

به هرحال کشف اين ذخاير سبب تشويق سرمايه‌گذاران خارجی و داخلی در اين زمينه شده و تاکنون بيش از دو صد شرکت برای کار روی پروژه‌های استخراح معادن افغانستان به وزارت معادن و صنايع درخواست داده اند.

حوزه‌ی نفتی آمودریا یکی از شش حوزه‌ی بزرگ نفتی در افغانستان است که در بخش‌هایی از ولایت‌های فاریاب، سرپل و جوزجان در شمال افغانستان واقع شده است. این حوزه‌ی نفتی در سال ۱۹۳۰ میلادی از سوی متخصصان سوئدی کشف شد و تخمین زده شده که حدود ۸۷ میلیون بشکه نفت دارد. افزون بر این، پنج حوزه‌ی بزرگ دیگر نفت و گاز نیز در افغانستان وجود دارد: حوزه‌های نفتی‌افغان-تاجیک، کشکه، کتواز، هلمند و هرات.

افغانستان سالانه در بخش نظامی و ملکی به سه میلیون تُن مواد نفتي نیاز دارد كه تا سال 90خورشيدی حدود 86 درصد آن از روسيه و کشورهای آسیای میانه و 14 درصد آن از ایران وارد کشور می‌شد، اما اکنون 50 درصد آن ازایران مي‌آيد که بيشتر آن ارزان و بی‌کیفیت است.

تنها از كشور روسیه سالانه نيم مليون تن نفت وارد كشور مي‏گردد. درسال 2009 بیشتر از یک و نیم ملیون متریک تُن مواد نفتی وارد کشور شده بود که این رقم در سال 2010 به دومیلیون متریک تُن رسید. در نتیجه میزان واردات انواع تیل افغانستان از سال 2009 میلادی تا 2010 میلادی بیشتر از 33 درصد افزایش داشته است كه عمدتاً مواد نفتي بي‌كيفيت هستند. مصارف مواد نفتي کشور سالانه ده درصد افزایش می‌یابد و مردم به دو میلیون متریک تُن در هر سال نیاز دارند.

افزایش مصرف مواد نفتي تاثیرات مختلف اقتصادی دارد، زیرا کارخانه‌هایی که از جنراتور استفاده می‌کنند، قیمت تیل را بالای محصول‌شان وضع می‌کنند که سبب افزایش نرخ تمام‌شد گردیده که در هر صورت مردم عام متضرر می‌شوند.

بنابراین استخراج و تصفيه نفت از معادن كشور مي‌تواند ضمن اینکه هزاران فرصت شغلي جديد و مشاغل درآمدزاي ثابت در كشور ايجاد كند از خروج سالانه‌ی ملياردها دالر ارز و سرمايه نیز جلوگيري کند.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده