نقش مثبت روسیه درتحولات منطقه

حمایت روسیه از سوریه تا جایی پیش رفت که بشار اسد، رئیس‏‌جمهور سوریه در دیدار معاون نخست‏‌وزیر روسیه با وی تاکید کرد: «ولادیمیر پوتین با وتوی چهارمین قطعنامه‏‌ی ضدسوری در شورای امنیت، نه فقط سوریه بل خاورمیانه را نجات داد

اوکراین: با آن که غربی‏‌ها بارها تاکید کردند که که سازمان جاسوسی روسیه و اطلاعات ارتش این کشور و نیز عوامل ویژه با استفاده از افراد، سلاح، پول، برنامه‌ریزی عملیاتی و هماهنگی، نقش فعالی در بی‌ثبات کردن شرق اوکراین ایفا می‌کنند، اما حقیقت چیزی را که ثابت کرد درنهایت این بود که روسیه از پیشنهاد صلح رئیس‏‌جمهور اوکراین حمایت کرد و دست از حمایت شورشیان برداشت.

اما از آن جایی که در تحلیل مسائل بین‏‌المللی می‌توان از دو رهیافت سیاسی و حقوقی استفاده کرد، وقتی کشورها در خصوص تفسیر، تطبیق و اجرای قوانین بین‌المللی اختلاف داشته باشند به آن، اختلاف حقوقی می‌گویند. اما زمانی که دولت‌ها در خصوص تغییر یک وضعیت سیاسی یا واکنش به تغییر یک موقعیت سیاسی اختلاف داشته باشند، به آن اختلاف سیاسی می‌گویند.

در خصوص تحولات اوکراین نیز این قضیه به خوبی نمایان است: دو طرف مناقشه به‏‌خصوص اقدام‏‌های طرف مقابل را غیرقانونی و اقدام خود را قانونی قلمداد می‏کنند. مسکو برای قانونمند نشان دادن اقدام‏‌های خود در خصوص تحولات اوکراین به دکترین‏‌های حقوقی ذیل متوسل شده است:

1. دکترین نجات شهروندانی که در معرض خطر جدی قرار گرفته‌اند

2. دکترین مداخله بشردوستانه

3.دکترین دعوت دولت حاکم به حضور نظامی

4.دکترین استقلال یک جمعیت اقلیت در صورت بروز فاجعه انسانی

یکی از استدلال‌های حقوقی روسیه این است که برای حفظ جان روس‏ت‌باران کریمه و اوکراین آماده مداخله نظامی است. این نکته در نامه‏‌ی ولادمیر پوتین به مجلس روسیه به صراحت آمده است و مقام‌‏های روسیه نیز بارها به آن استناد کرده‌اند.

دومین استدلال روسیه این است که برای اهداف بشردوستانه از اقدام‏‌های استقلال‏جویانه مردم کریمه و الحاق این منطقه به روسیه حمایت می‏کند. سومین استدلال مسکو این است که به دعوت رئیس‏‌جمهور قانونی اوکراین، ویکتور یاناکویچ، احیانا مداخله نظامی در اوکراین و کریمه داشته باشد. روس ها به نامه ای استناد می کنند که طبق آن یاناکوویچ به مسکو اختیار تام برای حضور نظامی به اوکراین داده است. استدلال چهارم روسیه به وضعیت کوزوو دلالت دارد. در واقع روس‏‌ها میخواهند مواضع غربی‏‌ها را در کوزوو به رخ آن‏ها بکشند. در اثنای فروپاشی یوگسلاویای سابق، درگیری‏‌های سختی میان آلبانی‏‌تباران کوزوو و صرب‏‌ها بروز کرد و سرانجام دنیای غرب استقلال کوزوو را برای جلوگیری از بروز فجایع انسانی به رسمیت شناخت و تاکنون بیش از 100 کشور این موجودیت سیاسی را به عنوان دولت مستقل به رسمیت شناخته‏‌اند.

عراق: پیشروی گروه داعش فرصتی فراهم آورده تا روسیه با نزدیک شدن به دولت عراق، نقش پررنگتری در تحولات این کشور بازی کند، ما حمله هراس‏‌افکنان داعش و حوادث بعدی، راه روسیه را برای بازگشت به عراق هموار کرده است چرا که به باور کار‌شناسان قرار نیست ‌روسیه در مقابل حوادث عراق بی‌تفاوت ‌بماند.

نخست: روسیه در مبارزه با هراس‏‌افکنی بسیار جدی‏تر از امریکاست. هرچقدر امریکایی‏‌ها در برخورد و مبارزه با هراس‏‌افکنی با معیارهای دوگانه عمل می‏کنند، روسیه نیازمند یک سیاست واحد، یکپارچه و قاطع در برابر این پدیده بوده و هست. مسکو به شدت نگران گسترش هراس‏‌افکنی در منطقه است چرا که میزان آسیب‏‌پذیری این کشور به واسطه تحرکات اسلام‌گرایان افراطی در منطقه‏‌ی خودمختار داغستان به شدت افزایش یافته است. موید این ادعا انفجارهای هراس‏‌افکنانه سال گذشته در ولگوگراد و در آستانه برگزاری المپیک زمستانی است که منجر به تنش شدیدی میان این کشور و عربستان سعودی شد. از این رو روسیه می‏‌تواند با مد نظر قرار دادن شرایط خود در داغستان و با توجه به اینکه برخی از سرکردگان و مهره‏‌های اصلی داعش متعلق به این منطقه و منطقه قفقاز هستند، با آنچه در سوریه یا عراق در حال رخ دادن است هم‌ذات‏‌پنداری کند.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده