نمايشگاه «هزار شهر»

کابل هفته گذشته شاهد مهمترين رويداد فرهنگي بود: رويدادي که به «عصر باستان» نقب ميزند. خاطرههاي فراموش شده انسانهاي اين سرزمين را ورق ميزند. خبر خوش اين بود که نمايشگاه باختر با عنوان» هزار شهر» در موزيم ملي کشور گشايش يافت. مخدوم رهين، وزير اطلاعات و فرهنگ درباره وجه تسميه «هزار شهر» مي‏گويد:«بلخ، سرزمين يک هزارشهر است که سابقه کهن دارد و بنا بر روايات، اولين شهر روي زمين بود. بلخ در سه دين بزرگ جهان به عنوان شهرمقدس و كانون مهم ديني هر يك از اين اديان بود. بلخ در دين زردشت كه دين بومي كشور بود و بعدها در دين بودا وهمچنان در دين مقدس اسلام جايگاه شامخي داشت. در دورهي اسلامي بلخ با القاب «قبه الاسلام»، «بلخ بامي»، «بلخ درخشان» و» بلخ گزين» ياد شده است.» به گفته دکتر رهين، اين شهر آن قدرشهر بزرگ و پرناز و نعمتي بود كه در هر دوره صاحب والاترين فرزندان درتمام رشتههاي علوم وفنون و درعين حال از مراکز بازرگاني مشرق زمين بود. 

گفتني است در سالهاي پسين شماري از کشورهاي خارجي بويژه نيوزلند، هالند و … در بازسازي موزيم ملي افغانستان سهم چشمگيري داشته اند.

معاون سفارت هالند در کابل، افغانستان را از غني‏ترين کشورهاي داراي ميراث فرهنگي دانست واز فرهنگ ديرپاي افغانستان تمجيد کرد. عمراخان مسعودي؛ رييس موزيم ملي به خبرگزاري باختر گفت که اين نمايشگاه زيرنام «هزار شهر» در موزيم ملي به طور دايمي گشايش يافته و يکصد قلم اثرمربوط دوره‏هاي مختلف تاريخي کشور؛ چون دوره‏هاي سنگ قديم، سنگ جديد، برونز، يونان باختري، کوشاني، يفتليها و دورههاي ديگر را در بر ميگيرد. شمال کشور از حوزه‏هاي مهم تمدن باستاني به شمار مي‏رود و بيشتر آثار باستانيي که در موزيم ملي به نمايش در آمده است از «گنجينه باختر» و حوزه شمال کشور به دست آمده اند.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده