نمک افغانستان بی‌نمک است(1)

با وجود معادن نمک در افغانستان، نمک از کشورهاى همسایه وارد مي‏گردد. درحالی که افغانستان دارای چندین معدن نمک در مناطق مختلف کشور است، اما در کارخانه‏‌های تولید نمک و هم‏چنان بازار فروش، از نمک کشورهای همسایه به‌‏خصوص پاکستان، استفاده می‏شود.

بسیاری از کارخانه‌‏های تولید نمک در افغانستان، مواد خام نمک را از پاکستان خریداری می‏کنند و علت آن را کیفیت خراب و قیمت بلند مواد خام نمک در افغانستان و عقد قرارداد معادن نمک با یک شرکت می‏دانند. آن‏ها می‏گویند که وقتی معادن نمک به قرارداد داده می‏شود، از آن بررسی صورت نمی‏گیرد و نرخ برای فروش آن به شرکت‏‌ها تعیین نمی‏گردد، اما وزارت معادن وپطرولیم، این ادعاها را رد می‏کند.

از جانب دیگر، هرچند معلومات دقیق کلی از معادن نمک در کشور و مقدار ذخایر آن وجود ندارد، اما طبق فهرست وزارت معادن وپطرولیم، در بین معادن و ظواهر معدنی که در ســال (١٩٨٠) در کـتاب جــیولـوجی و منابع منرالی افغانستان تثبیت، تفحص و اکتشاف گردیده است، موجودیت نمک در چهارده نقطه یادآوری گردیده است. در این فهرست که از سوى وزارت معادن وپطرولیم در اختیار آژانس خبری پژواک قرار گرفته است، در مورد معادن نمک افغانستان و سال اکتشاف یا آغاز کار در آن چنین آمده است:

«معادن نمک در شهرستان‏‌های اندخوی، دولت‏آباد و میمنه مرکز ولایت فاریاب و تاشقرغان ولایت سمنگان درسال ۱۳۴۳، معادن نمک «نمک آب» ، «نمک چال ١» و «نمک چال ٢» ولایت تخار در سال ۱۳۴۶، معدن نمک «نمک سار» ولایت هرات در سال ۱۳۴۹، و معدن نمک «کاویز نیزار» ولایت هرات درسال ۱۳۴۳، معدن «نمک رخ» ولایت غور با ذخیره ۳۶۰هزار تُن درسال ۱۳۵۲، معادن نمک «کشک نخود» و «روح آباد»، «سپین بولدک» ولایت قندهار درسال ۱۳۴۳، و ظواهر معدنی نمک یوس دور شار ولایت پروان با ضخامت ۵۰۰ متر به طرف غرب و ضخامت ۲۰۰۰ متر به طرف شرق در سال۱۳۵۶، کشف و مورد تفحص قرارگرفته است

اما با وجود این ذخایر معدنی نمک در کشور، حاجی غلام، یک تن از مسئولین دو شرکت تولید نمک در ولایت غزنی به نام‏های «نمک فاک افغان و گل بهاری» می‏گوید که نمک مورد نیاز این دو کارخانه را از پاکستان خریداری می‏کند. موصوف به آژانس خبری پژواک گفت که وزارت معادن افغانستان، معادن نمک تخار و مزارشریف را به یک شخص به قرارداد داده است و نمک شبرغان فی تُن ۱۲۰ افغانی قرارداد شده است.

هم‏چنان بر بنیاد قراردادهای معادن نمک افغانستان که در سایت انترنتی وزارت معادن وپطرولیم به نشر رسیده‏اند، معدن نمک تاقچه خانه واقع در شهرستان نمک آب ولایت تخار، و معدن نمک کلفگان شهرستان کلفگان ولایت تخار، هردو در یک روز و یک تاریخ، با شرکتی به نام ویست کو انترنیشنل (west co international) قرارداد شده‏اند.

این قراردادها نشان می‏دهند که معدن نمک کلفگان، بین عبدالکبیر امام نظر به نمایندگی از شرکت ویست کو انترنیشنل و وحیدالله شهرانی، وزیر پیشین معادن وپطرولیم کشور، به تاریخ اول میزان سال ۱۳۹۲ شمسی عقد شده که به اساس این قرارداد، شرکت مذکور از قرار فی تُن دو اعشاریه هفتاد دالر امریکایی، باید به دولت رویالتی (حق الامتياز) بدهد.

هم‏چنان قرارداد معدن نمک تاقچه شهرستان نمک آب ولایت تخار که بین وحیدالله شهرانی، وزیر پیشین معادن وپطرولیم و عبدالکبیر امام نظر نيز در اول میزان ۱۳۹۲ عقد گردیده، نشان می‏دهد که شرکت مذکور، مکلف به پرداخت پنج عشاریه ١٣ دالر امریکایی حق الامتیاز و رویالتی به دولت از قرار فی تن استخراج نمک است.

این درحالی است که سخنگوی وزارت معدن وپطرولیم در صحبت با آژانس خبری پژواک گفت که روند قرارداددهی معادن افغانستان، خیلی شفاف است و کسی نمی‏تواند از آن سوءاستفاده کند.

حاجی غلام يک تن از مسئولين دو شرکت توليد نمک هم‏چنان افزود: «استفاده از نمک افغانستان، برای ما قیمت تمام می‏شود و به همین دلیل، از نمک پاکستان برای کارخانه‏‌های خود استفاده می‏کنیم.» موصوف، دلیل استفاده از مواد خام نمک پاکستانی را قیمت بودن مواد خام نمک افغانستان می‏داند. هم‏چنان وی گفت: «مشکل دیگر این است که معدن به ما مواد پخته را می‏دهد، مواد خام را نمی‏دهد، ما شرکت داریم، وقتی که به ما مواد خام داده نشود، ما شکست می‏خوریم

ادامه دارد

0 پیام برای این مطلب ثبت شده