نهمین نشست افغانستان و پاکستان؟

نهمین نشست مشترک همکاری‏‌های اقتصادی افغانستان و پاکستان، یکشنبه 4حوت 1392 در کابل برگزار شد. هشتمین نشست همکاری‏‌های مشترک اقتصادی افغانستان و پاکستان، در ماه جدی ۱۳۹۰ در اسلام‌‏آباد برگزار گردیده بود.

هدف عمومی این نشست‌‏ها، عادی‏سازی روابط اقتصادی بین دو کشور پیرامون بازرگانی دو جانبه، هماهنگی اقتصادی، تجارت ترانزیتی و مسائل دیگر می‏باشد. اما هدف مشخص نشست نهم ابعاد و جزئیات و دستاوردهایی را هم به همراه داشت. ازجمله این که دو طرف توافق کردند تا سطح بازرگانی بین دو کشور به ۵ میلیارد دالر افزایش یابد.

وزیر مالیه کشور در روز اختتامیه نهمین نشست کمیسیون مشترک همکاری‏‌های اقتصادی افغانستان و پاکستان اظهار داشت: «مذاکرات دو جانبه افغانستان و پاکستان با موفقیت به پایان رسیده و توافقنامه پیرامون موضوعات این نشست به امضا می‏رسد

بنا به گفته زاخیلوال در این نشست پیرامون مسایل تجاری و ترانزیتی میان دو کشور، بحث صورت گرفته و دو طرف به نتایج خوبی رسیده‌‏اند. وی با اشاره به این که حکومت پاکستان تعهد سپرده که مشکلات تجاری را حل کند، خاطرنشان کرد: قرار است پاکستان در دو بندر به شمول بندر کراچی یک بخش ویژه را به اموال افغانستان اختصاص دهد.

ویزیر مالیه افزود: «ما نیز به حکومت اسلام‌‏آباد تعهد سپرده‏ایم که هر نوع سهولت را برای تجارت به آسیای مرکزی فراهم خواهیم کرد.» وی با بیان این که در رابطه به پروژه‌‏های مشترک نیز گفت‏‌وگو داشتیم، تصریح کرد:« مسیر تورخم ــ جلال‏‌آباد تا سال ۲۰۱۵ میلادی و ساخت بند برق کنر نیز تا پیش از سال ۲۰۱۷ میلادی تکمیل خواهد شد که کشور پاکستان در این زمینه‏‌ها با ما همکاری خواهد کرد.» آقای زاخیلوال هم‏چنین از افزایش ظرفیت پروژه‌ی کاسا از ۱۳۰۰ میگاوات به ۲۳۰۰ میگاوات خبر داد.

در همین حال؛ محمداسحق دار، وزیر مالیه کشور پاکستان نیز در این کنفرانس اظهار داشت: «این سفر برای تحکیم روابط دو کشور بسیار مثبت بود و ما توانستیم در این سفر تعمیر مکاتب، شفاخانه‏‌ها و دانشگاه‏‌ها را در افغانستان بگشاییم. آقای دار با تاکید بر این که اکنون زمان خوبی است که پاکستان در بازسازی افغانستان کمک کند، گفت که دولت اسلام‏‌آباد برای تطبیق پروژه‏‌هایی که در این نشست بالای آن صحبت شده است، تلاش خواهد کرد.

از مهمترین اهداف این نشست دو روزه، افزایش سطح تجارت دو کشور از دو و نیم میلیارد دالر، به ۵ میلیارد دالر بوده است. یکی دیگر از اهداف نهمین نشست کمیسیون مشترک اقتصادی افغانستان و پاکستان، بلند بردن سطح تجارت بین دو کشور به ۵ میلیارد دالر امریکایی، طی چند سال آینده از طریق تجارت و ترانزیت می‌باشد.

آقای زاخیلوال با اشاره به این که افغانستان خواستار ایجاد فضایی متفاوت‏‌تر از گذشته با کشور پاکستان است، خاطرنشان کرد: ایجاد روابط تجاری و توسعه همکاری‏‌های دوجانبه بین دو کشور، وابستگی و دوستی را تقویت می‏کند. وزیر امور مالیه افزود: «در حال حاضر سطح تجارت بین دو کشور به ۲.۵ میلیارد دالر می‏‌رسد و ما تلاش می‏کنیم که در چند سال آینده، این مبلغ به ۵ میلیارد دالر افزایش یابد

وی اظهار داشت: همکاری‏‌ها در زمینه انرژی و برق که شامل بحث روی پروژه‏‌ی مشترک ایجاد بند برق بالای دریای کنر، انتقال و یا ترانزیت ۱۳۰۰ میگاوات برق از آسیای میانه از طریق افغانستان به پاکستان {پروژه کاسا} از مسایل مطرح در این نشست می‏باشد. آقای زاخیلوال هم‏چنین بحث روی پروژه‌‏ی انتقال گاز از ترکمنستان به پاکستان و هندوستان از طریق افغانستان، بحث و تصمیم‌‏گیری روی پروژه‏‌ی ارتباطی افغانستان و پاکستان از طریق خط آهن، اعمار خط آهن تورخم- جلال‏آباد و چمن- اسپین بولدگ و بحث روی شاهراه ارتباطی بین پاکستان و تاجکستان از طریق افغانستان نیز از مسایل قابل طرح در این نشست است.

از سوی دیگر مسئولان اتاق‌های تجارت هنوز هم نسبت به نتایج و عملی شدن این پیمان خوش‌بین نیستند. چنانکه محمدقربان حقجو، رئیس اتاق تجارت در حاشیه این نشست در جمع خبرنگاران گفت: «اموال تجارتی قاچاق می‏شود و بیشتر بازرگانان مالیه پرداخت نمی‏کنند.» او می‏گوید تا هنوز سه مشکل عمده در عرصه‏‌ی تجارت افغانستان و پاکستان وجود دارد که همچنان لاینحل است.

به گفته حقجو از جمله، مشکلات عمده‏ای در سد راه تجارت کشور قرار دارد. صادرات ما به هندوستان از بندر کراچی و واگه اجازه عبور داده نمی‏شود و هم‏چنین در این بندرها، جای کافی برای کالاهای تجارتی وجود ندارد. وی نبود امنیت کافی، مشکلات ترانزیتی و مشکل ویزه را نیز از جمله چالش‏‌های تجارتی عنوان نمود.

آقای حقجو برگزاری این کنفرانس‏‌ها را مفید خوانده و گفت که پاکستان خواهان داشتن رابطه خوب با کشورهای جهان از طریق افغانستان می‏باشد. رئیس اتاق تجارت عنوان کرد: «با برگزاری این نشست‏‌ها ما امیدوار هستیم که به مشکلات تجارتی بین افغانستان و پاکستان خاتمه داده شود و راه‏‌های عملی را روی دست بگیرند

وی خاطرنشان ساخت که دولت پاکستان هم خواهان حل مشکلات ترانزیتی می‏باشد. آقای حقجو افزود: «اموالی که وارد خاک افغانستان می‏شود باید مسیرش مشخص باشد که از بندر تورخم و یا از راه چمن وارد می‏شود.» وی هم‏چنین خاطرنشان ساخت که ایران هم تصمیم دارد که بندر چابهار که ۵۰ هکتار زمین است را در اختیار افغانستان قرار بدهد.

نهمین نشست مشترک همکاری‏‌های اقتصادی میان افغانستان و پاکستان در کابل با اعطای ۳۰۰۰ بورس تحصیلی و تاکید بر تحکیم روابط دوستانه تجارتی و اقتصادی خاتمه یافت.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده