نهم می و پیروزی در نبرد بزرگ میهنی

روز ۹ می ۱۹ ثور مردم اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی سابق و ملت‌ها و نیروهای صلح‌دوست جهان سالگرد پیروزی اتحاد شوروری و نیروهای ضد فاشیست بر فاشیسم هیتلری و پایان جنگ جهانی دوم را جشن می‌گیرند.

این جشن هرساله در مسکو پایتخت روسیه با برپایی رژه‏ی نیروهای نظامی و حضور گسترده مردمی برگزار می‌شود. جنگ کبیر میهنی مردم شوروی در سحرگاه ۲۲ جون ۱۹۴۱ مصادف با اول سرطان ۱۳۲۰ با حمله غافلگیرانه ارتش فاشیسم هیتلری به اتحاد شوروی آغاز شد.

در لحظه آغاز جنگ، آلمان هیتلری از امکانات اقتصادی و نظامی تقریباً سراسر قاره اروپا برخوردار و دارای جمعیتی برابر با ۲۹۰ میلیون نفر بود. در همان حال جمعیت اتحاد شوروی را ۱۷۰.۶ میلیون نفر تشکیل می‌دادند.

ارتش مجهز آلمان قصد داشت تا طبق نقشه‌ای غافلگیرانه و برق‌آسا به نام “بارباروس” اتحاد شوروی را در ظرف یک ماه و نیم تا دو ماه فتح کند. نیروهای فاشیستی در مراحل اولیه جنگ، در پرتو برتری‌های اقتصادی و نظامی و حمله‏ی غافلگیرانه‏ی خود توانستند مردم، دولت و ارتش شوروی را با مشکل‏های بسیاری مواجه نموده و تا مسافت عمیقی در خاک شوروی پیش بروند، لنینگراد را در محاصره بگیرند، خود را به پای مسکو و سپس ولگا برسانند و چشم به فتح قفقاز بدوزند. اما شکست ارتش آلمان در مسکو سرنوشت جنگ را کاملا تغییر داده و زمینه‌ساز پیروزی روس‌ها در نبرد پرآوازه استالینگراد شد.

سال ۱۹۴۴ چهارمین سال جنگ کبیر میهنی، سال پیروزی قاطع ارتش شوروی بود. طی ده ضربه جنگی ارتش آلمان از همه سرزمین اتحاد شوروی عقب‌نشینی کرد. در سال ۱۹۴۵ که سال پایان جنگ کبیر میهنی و جنگ دوم جهانی می‌باشد، ارتش شوروی پس از پیروزی‌های ده‌گانه خود در سال گذشته آن، عملیات تعرضی گسترده‌ای را در بسیاری از جبهه‌ها در پیش گرفت.

در این مرحله، لهستان آزادی کامل یافت و ارتش شوروی در جبهه اودر- تایسه، در خاک آلمان متمرکز شد، هنگری و یوگسلاویا پاکسازی و وین فتح شد و در دوم ماه مه، برلین پایتخت آلمان فاشیستی سقوط کرد. پس از سقوط برلین، مقاومت هیتلری‌ها در نقاط دیگر نیز سرکوب گردیده و سرانجام در نیمه‌شب هشتم ماه مه، تسلیم‌نامه آلمان هیتلری در همان شهر به امضاء رسید.

بدین‌سان روز نهم ماه مه، به عنوان روز پیروزی جنگ کبیر میهنی مردم شوروری و نیروهای صلح‌طلب جهان بر فاشیسم در تاریخ ثبت گردید.

سال 1945 سال پایان جنگ کبیر میهنی و جنگ دوم جهانی است.

در این سال ارتش شوروی پس از پیروزی‌های دهگانه سال پیشین، عملیات تعرضی گسترده‌ای را در بسیاری از جبهه‌ها پیش گرفت. در این مرحله، پوند آزادی کامل یافت و ارتش شوروی در جبهه اودر- تایسه، در خاک آلمان متمرکز شد، هنگری و یوگسلاویا پاکسازی و وین فتح شد و در دوم ماه مه، برلین پایتخت آلمان فاشیستی سقوط کرد. پس از سقوط برلین، مقاومت هیتلری‌ها در نقاط دیگر نیز سرکوب گردید و بالاخره در نیمه‌شب هشتم ماه مه، تسلیم بلاقید و شرط آلمان هیتلری در همان شهر به امضاء رسید.

بدینسان روز نهم ماه مه، به عنوان روز پیروزی جنگ کبیر میهنی مردم شوروری و همه مردم جهان بر فاشیسم برای همیشه در تاریخ ثبت گردید.در جنگ کبیر میهنی، مردم شوروی متحمل زیان‌های عظیم نیروی انسانی و مادی گشتند. در این جنگ تحمیلی و خانمان‌سوز، 36 میلیون شهروند شوروی در اسارتگاه‌ها، بازداشتگاه‌ها و در میدان نبرد کشته شدند ، 1710 شهر بزرگ و کوچک و 700هزار روستا در اتحاد شوروی ویران گردیده و در نتیجه 25میلیون نفر بی‌خانمان شدند.

نیروهای هیتلری 32هزار مؤسسه صنعتی و 6500 کیلومتر راه‌آهن را نابود کردند و به غارت 65 هزار کالخوز، 1876 ساوخوز و 2890 ایستگاه ماشین و تراکتور دست زدند. خسارات مالی اتحاد شوری به قیمت‌های قبل از جنگ به بیش از 679 میلیارد روبل بالغ گردید.

پیروزی بر فاشیسم دوران جدیدی را در تاریخ بشریت آغاز کرد: جامعه کشورهای سوسیالیستی تشکیل شد، سیستم مستعمراتی امپریالیسم متلاشی شد، جنبش‌های آزادی‌بخش ملی و جنبش همه خلق‌های جهان به خاطر صلح، دمکراسی و ترقی اجتماعی رشد بی‌سابقه‌ای یافت.          

روس‌ها این جنگ را جنگ میهنی و نه جهانی می‌نامند چرا که فشار اصلی سختی‌های ناشی از این جنگ بر دوش آنان قرار داشت. آن‌ها هرگز خاطرات روزهای سخت دوران جنگ جهانی دوم که از شاهدان عینی آن بودند را فراموش نکرده و سینه به سینه به نسل‌های بعدی انتقال دادند. دلایل اهمیت این پیروزی در نزد روس‌ها و تمام ساکنان اتحاد جماهیر شوروی سابق را می‌توان به صورت زیر دسته‌بندی کرد:

-1 به سبب این پیروزی قدرت، آزادی و استقلال اتحاد جماهیر شوروی حفظ گردید.

-2 مرزهای جغرافیایی آن به طور چشم‌گیری توسعه یافت.

-3 سلطه فاشیسم از بین رفت.

-4 مردم اروپا از نعمت آزادی برخوردار شدند.

-5 نقشه اجتماعی، اقتصادی و سیاسی جهان تغییر کرد.

-6 چهره واقعی متفقین بر همگان روشن گردیده و این حقیقت که ارتش و نیروی دریایی یگانه متحدان اتحاد جماهیر شوروی بودند مورد تایید واقع شد.

بر اساس آمار “روز پیروزی” روز شکوه نظامی روسیه برای ساکنین روسیه از مورد احترام‌ترین و مهم‌ترین جشن‌ها در کنار جشن سال نو و روزهای تولد اشخاص می‌باشد.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده