نه دست ستیز و نه پای گریز

بیش از دوسال از تجاوز نظامی عربستان بر کشور فقیر و درمانده یمن می گذرد،طی این دوسال بسیاری از زیر ساخت های یمن نابود شده و هزاران غیرنظامی نیز جان باخته است.بیش‌تر این حملات به شکل کورکورانه وغیر دقیق صورت می‌گیرد و به همین‌خاطراست که دورنمای پیروزی برای عربستان و کشورهای هم‎‌دست‌شان روز به روز تاریک و ناامید‌کننده‌تر می‌شود.

عربستان سعودی از همان ماه‌های نخستین جنگ با یمن ‌واهمه‌ای جدی داشت که این بیم و هراس هر روز بیشتر شده است. سعودی همچنان این هراس فزاینده را دارد که به محض پایان جنگی که بر یمن تحمیل کرده‌اند، یمنی‌ها پیروزی خود را اعلام کنند. آنها می‌دانند اگر چنین اتفاقی رخ دهد اعتماد به نفس مضاعفی در یمنی‌ها به وجود خواهد آورد و قدرت و توانمندی آنها را دو چندان خواهد کرد و اقتدار سعودی‌ها در شبه‌جزیره عربستان را زیر سوال خواهد برد.

ایالات متحده امریکا و انگلستان که از متحدان اصلی عربستان سعودی به شمار می‌روند نیز در این بیم و هراس با سعودی‌ها شریک‌هستند. به‌ویژه که عربستان سعودی، نه به خواست خود، بلکه به دستور و توصیه لندن و واشنگتن آتش جنگ یمن را برافروخت و سعودی‌ها به وکالت از این دو قدرت سلطه‌گر و با چراغ سبز آنها با یمن می‌جنگد. آنها تصور می‌کنند اگر جنگ یمن پایان بپذیرد، به معنای پیروزی یمنی‌ها خواهد بود و این مهم برای سعودی‌ها پیامدهای جدی‌در منطقه به همراه خواهد داشت. پس از حملات موشکی یمن به عربستان سعودی، سعودی‌ها وارد یک دوره جنون‌آمیز شده‌اند. اقدامات آنها پس از این حملات، در حملات وحشیانه به غیرنظامیان و کشتار مردم مظلوم بیگناه یمن، به هیچ وجه در محاسبات عقلانی نمی‌گنجد.

سعودی‌ها بر سر یک دوراهی قرار گرفته‌اند که هر روز نیز انتخاب را برای آنها دشوارتر می‌کند. آنها در واقع باید بین ادامه یا پایان جنگ دست به انتخاب بزنند. عربستان از یک سو،‌جنگ را ادامه می‌دهد، به امید این که در آینده‌ای نزدیک نشانه‌ای از شکست در یمن مشاهده کند. آنها دچار توهم انتظار شده‌اند و هر روز با تصور این که امروز حتما یمنی‌ها دستان خود را به نشانه تسلیم بالا می‌برند، جنگ را ادامه می‌دهند. در حالی که هر چه گذشته، توانمندی مردم یمن بیشتر شده است. راه دیگر سعودی‌ها این است که پایان جنگ را اعلام کنند که در آن صورت با یک ارتش شکست‌خورده و یک کارنامه سیاه و ننگین مواجه می‌شود.

معمولا ارتش‌های شکست‌خورده می‌توانند خطرات بسیار جدی برای دولت‌ها داشته باشند. در واقع، دولت‌هایی که نتوانسته‌اند جنگ را به سامان برسانند، دچار تزلزل می‌شوند و بهانه را به نظامیان شکست‌خورده برای دخالت در امور داخلی می‌دهند که دنبال مقصر شکست خود می‌گردند. از آن طرف، پیروزی انصارالله نیز به معنای پیروزی مقاومت در منطقه خواهد بود که برخلاف خواست قدرت‌های سلطه‌گر مانند امریکاست.

سازمان‌های بین‌المللی نیز در صورتی برای پایان این جنگ ظالمانه علیه مردم مظلوم یمن دخالت خواهند کرد که مداخله آنها به نفع عربستان سعودی باشد. طرح‌های و پیشنهادهای صلح آنها نیز عمدتا در چارچوب کمک به سعودی‌ها بوده است.و از همین لحاظ سعودی ها زیر سایه این حمایت ها به حملات خود ادامه داده اند،اما یک نکته واضح است این که پیروزی نامعلوم است و ادامه جنگ ضربه بزرگی به اقتصاد مصرفی عربستان.

  • سید میراحمد«سیرت»

0 پیام برای این مطلب ثبت شده