نگاه‌ها به انتخابات سوریه

تحولات سوریه اکنون وارد مراحل تازه‌ای شده که تا حدودی سرنوشت و آینده‌‏ی این کشور را آشکارتر خواهد کرد.

در حوزه‌‏ی امنیتی پیشروی‏‌های ارتش در مقابله با گروه‏‌های هراس‏‏‌افکن همچنان ادامه دارد. گروه‏‌هایی که به دلیل نداشتن پایگاه مردمی به جمع‏‌آوری نیرو از کشورهای عربی حوزه‏‌ی خلیج فارس و نیز کشورهای آفریقایی و حتی چچن می‏‌پردازند؛ رویکردی که نشانه‏‌ای آشکار بر شکست‏ گسترده‏‌ی آنان در برابر ارتش، ملت و نظام سوریه است.

در عرصه‏‌ی سیاسی در کنار مذاکرات موسوم به ژنف و تحرکات منطقه‏‌ای و فرامنطقه‏‌ای برای مذاکره میان نظام سوریه و جریان‏‌های مخالف، برگزاری انتخابات ریاست‏‌جمهوری سوریه تحولی مهم است.

این انتخابات در حالی برگزار می‏شود که در باب آن چند نکته قابل توجه است: نخست آن که این انتخابات در مناطقی برگزار خواهد شد که از گروه‏‌های هراس‏‏‌افکن پاکسازی و امنیت در آن‏ها برقرار شده است.

هر چند غرب این امر را مغایر با دموکراسی و حقوق همه مردم سوریه می‏داند، اما برگزار نشدن انتخابات در این مناطق اقدامی در جهت حفظ امنیت ساکنان این مناطق است نه محروم‏سازی آنان از حق رای.

این امر محتمل است که هراس‏‏‌افکنان برای جلوگیری از حضور مردم در انتخابات در زمان برگزاری انتخابات حملات گسترده‏‌تری را صورت دهند، بنابراین برگزار نشدن انتخابات در مناطق جنگی اقدامی در جهت تامین امنیت مردم خواهد بود.

در همین حال انتخابات در سفارت‌خانه و اردوگاه‏‌های آوارگان نیز برگزار نخواهد شد، زیرا ستاد انتخابات سوریه نظارتی بر این مراکز ندارد و احتمال رای‏‌سازی کشورهای غربی و عربی در اردوگاه آوارگان و سفارت‌خانه‏‌های حاضر در کشورهای غربی و عربی دور از ذهن نیست.

نکته‏‌ی مهم دیگر این که سفارت‌خانه‏‌های سوریه در بسیاری از کشورهای غربی و عربی غیرفعال اند و عملاً ظرفیتی برای برگزاری انتخابات در آن‏ها وجود ندارد. بنابراین ادعای محافل رسانه‏‌ای غربی که سعی دارند برگزار نشدن انتخابات در دیگر کشورها را نقض حقوق مردم سوریه عنوان کنند، امری واهی و صرفاً برای برهم زدن روند انتخابات این کشور است.

نکته‏‌ی مهم دیگر آن که سوریه در حمایت از مردم، مخالفت خود را با حضور ناظران اروپایی و عربی بر انتخابات به این دلیل که که دست‏‌شان به خون مردم آغشته است، اعلام داشته است.

سوریه تاکید دارد پذیرنده ناظران کشورهایی نخواهد بود که در سه سال گذشته در حمایت از هراس‏‏‌افکن ها به کشتار مردم سوریه پرداخته‏‌اند.

در کنار شرایط جاری بر انتخابات سوریه، نکته‏‌ی مهم دیگر میزان مشارکت مردم و رای آن‏ها به اسد، رئیس‏‌جمهور کنونی سوریه خواهد بود.

مردم سوریه در طول سه سال اخیر با وجود درد و رنج‏‌های بسیار در کنار نظام سوریه و شخص اسد، رئیس‏‌جمهور باقی مانده و حاضر به ترک میدان نشدند و نتیجه این استقامت نیز پیروزی سوریه بر دشمنان بوده است، به گونه‏‌ای که کشورهای غربی نیز به این اتحاد اذعان کرده‏‌اند.

مردم سوریه در همه‏‌پرسی تدوین قانون اساسی و نیز انتخابات محلی، حضوری گسترده داشتند. میزان حضورشان در انتخابات ریاست‏‌جمهوری و البته رای آن‏ها به اسد سنگ محک بزرگی برای نشان دادن میزان دلبستگی و همراهی آن‏ها با نظام کشورشان خواهد بود.

مشارکت بالا در انتخابات و رای مثبت به اسد می‏تواند تقویت‏‌کننده موقعیت سوریه در مبارزه با هراس‏‌افکنی و تحرکات غرب باشد که تاثیر بسیاری در برقراری امنیت و حل مشکلات این کشور خواهد داشت.

نکته‏‌ی دیگر نحوه واکنش کشورهای عربی و غربی خواهد بود: آنانی که با ادعای حمایت از حقوق مردم سوریه و برقراری دموکراسی دخالت‏‌های گسترده‏‌ای در امور سوریه داشته و حتی از گروه‏‌های هراس‏‏‌افکن حمایت کرده‏‌اند، اکنون در آزمون سخت انتخابات سوریه قرار گرفته‏‌اند.

آنچه از رفتار این کشورها مشاهده می‏شود، تلاش آن‏ها برای برگزار نشدن انتخابات است. در نهایت باید گفت برگزاری انتخابات در سوریه میزان پای‌بندی کشورهای منطقه و نیز جهان غرب را در برابر تحولات سوریه نشان خواهد داد.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده