نگرانی‌ها از کاهش ارزش افغانی در برابر دالر

شماری از اعضای مجلس سنا از کاهش ارزش افغانی در برابر دالر ابراز نگرانی کردند و گفتند که اداره بانک مرکزی، توسط سرپرست سبب کاهش قیمت افغانی شده است.به گزارش خبرگزاری جمهور، برخی اعضای مجلس سنا می‏گویند که کاهش ارزش افغانی در برابر دالر مردم را بیشتر به سوی فقر و بدبختی‏‌های اقتصادی می‏‌کشاند.

هم‏اکنون ارزش یک دالر امریکا حدود ۶۰.۷۰ افغانی رسیده و این قیمت در نوع خود در چند سال اخیر بی‌‏پیشینه بوده است. حتا در زمان چالش‌‏های انتخابات ریاست‏‌جمهوری که افغانستان با مشکلات شدید اقتصادی دست و پنجه نرم می‏کرد؛ افت ارزش افغانی به ‏این حد نرسیده بود.

سناتوران، کاهش ارزش افغانی را در بدل دالر، ناشی از عدم مدیریت درست در بانک مرکزی و ذخیره دالر توسط سرمایه‏‌داران بزرگ به دلیل افزایش ناآرامی‏‌ها در کشور عنوان می‏کنند. آنان از حکومت می‏خواهند که هر چه زودتر به ‏این مشکل رسیدگی کند.

صفی‏‌الله هاشمی عضو مجلس سنا گفت: «در پهلوی وضع خراب امنیتی در کشور، جنگ دیگری در برابر ملت آغاز شده که آن عبارت از پایین آمدن ارزش افغانی در مقابل دالر است

آقای هاشمی، عدم معرفی رئیس بانک مرکزی و مدیریت ناسالم در بانک را از دلایل اصلی کاهش ارزش افغانی در برابر دالر عنوان کرد و از رئیس‏‌جمهور خواست که هرچه زودتر رئیس این بانک را معرفی کند. ذخیره دالر توسط سرمایه‏‌داران به دلیل افزایش ناآرامی‏‌ها در کشور و پایین آمدن عواید موسسات صنعتی را در کشور از دیگر دلایل بالارفتن ارزش دالر عنوان کرد.

به گفته وی، این مسئله یک مشکل بزرگی را برای ملت افغانستان به بار آورده است؛‌زیرا تمام واردات و صادرات به دالر است و بالارفتن قیمت دالر بر مشکلات اقتصادی مردم افزوده است.نثار حارث دیگر عضو مجلس نیز خاطرنشان کرد: ارزش یک دالر به ۶۱ افغانی رسیده است؛ امروز اقتصاد کشور «ارهم و درهم» است.

آقای حارث با بیان این که مردم افغانستان در فقر و گرسنگی به سر می‏برند، تصریح کرد که افزایش ارزش دالر، مشکلات زیادی را به‌‏ویژه بالای مردم که در اطراف زندگی می‏کنند، تحمیل کرده است.

این در حالی است که صرافان سرای شهزاده کابل نیز از بلند رفتن ارزش دالر در برابر پول افغانی شکایت دارند.

به گفته آنان ادامه ‏این وضع کشور را به سوی بی‏ثباتی مالی و اقتصادی سوق خواهد داد.

پیش از این، بانک مرکزی هفته یک یا دو بار دالر به بازار تزریق می‏کرد، اما هم‌‏اکنون این کار صورت نمی‏‌گیرد و ارزش دالر روز به روز بالا می‏رود.

گفتنی است که بانک مرکزی نیز تاهنوز در این مورد واکنش نشان نداده است.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده