نگرانی از نابودی جنگلات پسته در بادغیس

مقام‌های محلی در ولایت بادغیس می‌گویند که اراضی جنگلات پسته در این ولایت با خطرجدی نابودی مواجه می‌باشد.

مقام‌های محلی می‌گويند که برخی از كشورهای خارجي به ‌دلیل مرغوبیت و بلند بودن كيفيت پسته بادغیس و پیشی گرفتن این محصول در بازار جهانی، همواره می‌كوشند تا از رشد آن جلوگيری كنند.

در گذشته جنگلات پسته ليق ولايت بادغيس ۹۱ هزار هکتار زمین بود ولی در طول سه دهه گذشته هزاران هکتار آن از دست رفته و با خطر نابودی مواجه شده است.

ازسوي ديگر شماری ازمردم در ولايت بادغيس مقام‌های محلی را متهم به دست داشتن در چيدن قبل از وقت پسته از درختان می‌كنند.

به گفته آنان جمع‌آوری قبل از وقت پسته در ولایت بادغیس سالانه حدود ۵۵ میلیون دالر به اقتصاد ملی افغانستان خسارت وارد می‌کند.

شراف الدین مجیدی، سخنگوی والی بادغیس در این رابطه گفت: «درگذشته شماری از كشورهای خارجی ريشه درختان پسته را ازمردم محل به قیمت گزاف خريداری می‌کردند كه اين خود بيانگر آن است كه آن‌ها می‌خواهند تا اين جنگلات را به صورت کلی از بين ببرند.» سخنگوی والی بادغیس همچنان گفت که در پی مشکلات موجود، اخیراً باشندگان این ولایت با تشکیل جلسه ای مصمم شدند تا خودشان امنیت ساحات جنگلات پسته را تامین کنند واز جمع‌آوری پسته‌ها قبل از وقت معین جلوگیری کنند.

در حال حاضر؛ هیچ ماموری برای نگهبانی از جنگلات پسته وجود ندارد و مردم عادی کمتر می‌توانند از محصول پسته استفاده کنند؛ چرا که جنگل‌های پسته در گذشته به صورت قومی در بین مردم با نفوذ تقسیم شده است. با توجه به اين كه اين محصول يكي از اقلام مهم صادراتي كشور به شمار می‌رود در صورت توجه دولت در زمينه‌حراست و گسترش جنگل‌های پسته، سالانه میليون‌ها دالر از اين بخش نصيب دولت و مردم افغانستان خواهد شد.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده