نگرانی از ورود جنگجویان داعش

پنجشنبه 7 جدی

در یک گزارش جدید دفتر حمایت از رسانه‌های آزاد افغانستان (نی) سال 2007 میلادی سال خونینی برای خبرنگاران و دست‌اندرکاران رسانه معرفی شده است. بر بنیاد گزارش نی،۱۴ تن از خبرنگاران و فعالان رسانه‌‌ای طی امسال کشته شده‌اند.عبدالمجیب خلوتگر، رئیس اجرایی دفتر نی، امروز هنگام نشر این گزارش گفت که سال ۲۰۱۷ میلادی با 14 کشته از میان خبرنگاران و فعالان رسانه، دومین سال خونین برای خبرنگاران و کارمندان رسانه‌‌ای در کشور بوده است.

همچنین به گفته آقای خلوتگر در این سال به تعداد ۲۳ خبرنگار زخمی و ۲۱ تن مورد ضرب و شتم قرار گرفته‌اند، همچنان ۶۹ قضیه تهدید و تحقیر و ۱۴ قضیه توقیف و سلب آزادی ثبت شده است.

 به گفته رئیس اجرایی نی بر اساس گزارش ۶۲ قضیه خشونت علیه خبرنگاران مربوط به حکومت و افراد دخیل در حکومت وحدت ملی می‌شود در حالی که ۴۲ قضیه دیگر وابسته به گروه‌های هراس‌افکن مانند طالب و داعش، ۲۶ قضیه به افراد مسلح ناشناس و ۱۱ قضیه خشونت هم از سوی کارفرمایان رسانه‌‌ای می‌شود.

دست داشتن مقامات حکومتی در خشونت بر ضد خبرنگاران باید زنگ خطر را در قسمت تحدید آزادی بیان به صدا درآورد. چگونه امکان دارد حکومتی که یکی از دستاوردهای خود را در سال‌های گذشته آزادی بیان می‌خواند، در چنین رقم بالایی از خشونت بر ضد خبرنگاران دخیل باشد. مقامات حکومت باید در زمینه جلوگیری از نقش خود در تحدید آزادی بیان و خشونت بر ضد خبرنگاران، اقداماتی را روی دست گیرند.

آقای خلوتگر اضافه کرد که از قضایای ثبت شده خشونت علیه خبرنگاران در سال ۲۰۱۷ میلادی، تنها به۴۳ قضیه رسیدگی شده است.

بر اساس این گزارش نی، سال ۲۰۱۶ میلادی، خونین‌ترین سال برای خبرنگاران در افغانستان بود که در آن سال نیز به تعداد ۱۴ تن از خبرنگاران و فعالان رسانه‌‌ای کشته شده بودند.

به ادعای آقای خلوتگر، در میان گروه‌های مسلح مخالف دولت، گروه طالبان در بیشترین قضایایی کشته شدن خبرنگاران متهم اند.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده