نگرانی امریکا از رفع تحریم‌های بانكی ایران

یك مقام وزارت خارجه امریکا با رفع تحریم‌های دو بانك ایرانی در دادگاه‌عمومی اروپا اذعان كرد: دولت امریکا نسبت به موفقیت‌های ایران در رفع تحریم‌های بانكی خود نگران است.

به گزارش رویترز، یك مقام وزارت خارجه امریکا با درخواست از اتحادیه اروپا برای یافتن سریع راهی كه به قضات اروپایی مجوز بررسی اسناد اطلاعاتی محرمانه بدهد، گفت: «دولت امریکا نگران است كه ایران با دادخواهی در دادگاه‌های اروپایی بتواند تحریم‌های علیه خود را تضعیف كند.»

دادگاه عمومی اروپا در ماه جنوری  به دولت‌های اروپایی اعلام كرد دارایی‌های بانك ملت و بانك صادرات ایران را از توقیف خارج كنند.

بر اساس این گزارش، اتحادیه اروپا و امریکا، از تحریم‌های بانكی ایران به عنوان بخش تعیین‌كننده‌ای از تلاش‌های خود برای اعمال فشار اقتصادی به تهران یاد می‌كنند، از این ‌رو حكم دادگاه اروپایی مبنی اینكه دولت‌های اتحادیه اروپا نتوانسته‌اند شواهد كافی برای اثبات همكاری این بانك‌ها در برنامه هسته‌ای ایران ارایه دهند، اثر تلاش‌ها برای تحریم‌این كشور را از بین می‌برد.

این مقام امریکایی افزود: «ما به خوبی از این مشكل آگاه هستیم و با نگرانی به این مسأله نگاه می‌كنیم.»

اتحادیه اروپا مدعی است كه در مورد ارتباط این بانك‌ها با برنامه هسته‌ای ایران، شواهدی در دست دارد كه به علت محرمانه بودن نمی‌تواند در اختیار قضات اروپایی قرار دهد. این مقام وزارت خارجه امریکا تصریح كرد: «سیاست‌گذاران امریکایی در واشنگتن با دولت‌ها و نهادهای اروپایی در مورد مسأله مذاکور بحث كرده‌اند و خواستار یافتن راه‌حل‌های قانونی برای قرار دادن اسناد محرمانه در اختیار قضات اروپایی شده‌اند.

وی توضیح داد: «ما امیدواریم كه اتحادیه اروپا با بررسی قوانین خود و اعمال تغییرات احتمالی بتواند قوانین تحریمی محكم‌تری تصویب كند تا در دادگاه‌با چالش مواجه نشود.»

این مقام امریکایی خاطرنشان كرد: «مشكل‌ترین سوال این است كه آیا اتحادیه اروپا می‌تواند راهی بیابد تا اطلاعات طبقه‌بندی شده را با اطمینان از اینكه این اطلاعات محرمانه بماند، در اختیار دادگاه‌ها قرار دهد.»

وی افزود: «ما وظیفه خود را به خوبی انجام می‌دهیم و معتقدیم كه اتحادیه اروپا نیازمند تمركز فوری بر روی این موضوع است.»

دولت‌های اروپایی در هفته جاری در مورد تقاضای استیناف برای حكم رفع تحریم بانك‌های ملت و صادرات ایران تصمیم‌گیری خواهند كرد.

ایران بیش از 30 پرونده در دادگاه عمومی اروپا در حال بررسی دارد كه شكایت بانك مركزی ایران و شركت ملی نفت ایران از این موارد است.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده