نیاز دوامدار افغانستان به حمایت جامعه جهانی

حکومت افغانستان از جامعه جهانى خواست که تعهداتش در برابر این کشور کوتاه‌مدت نه بل درازمدت و حداقل پنج ساله -در سطح قبلی- باشد.

وزیر مالیه کشور در پایان نشست هیأت هماهنگی و نظارت مشترک حکومت افغانستان و جامعه جهانی که صبح در کابل برگزار شد، خواستار حمایت پنج ساله جامعه جهانی از افغانستان شد.

اکلیل حکیمی وزیر مالیه کشور، هفته گذشته در یک نشست خبری با نماینده ویژه سازمان ملل برای افغانستان گفت: همان طوری که جامعه جهانی در پنج سال گذشته تعهد بر ۴ میلیار دالر در بخش پروژه‌‏های توسعه کرده بود باید آن تعهد را تا پنج سال آینده نیز به افغانستان کند.

آقای حکیمی افزود: ما خواستار هستیم که تجدید تعهدات در پنج سال آینده نزدیک یا حداقل به اندازه تعهدات که در پنج سال گذشته صورت گرفته بود باشد.

او خاطر نشان کرد که در نشست بورد هماهنگی و نظارت مشترک، حکومت افغانستان به جامعه جهانی وعده سپرد تا استراتیژی انکشاف ملی افغانستان را تا برگزاری نشست بروکسل بسازد.

به گفته او در این استراتیژی بر منابع داخلی اکتفا صورت می‌گیرد و تلاش می‌شود تا افغانستان از یک کشور واردکننده به صادرکننده مبدل شود.وزیر مالیه تصریح کرد که نشست‌های وارسا و بروکسل به منظور تجدید تعهد و حمایت جهانی از نیروهای امنیتی و برنامه‏‌های انکشافی افغانستان برگزار می‌شوند.

گفته می‌شود در نشست سران ناتو در وارسا پايتخت پولند که قرار است در اواخر سال روان ميلادى برگزار شود، جامعه جهانى حمایتش را تا سال ۲۰۲۰ از نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان اعلام می‌کند. در نشست بروکسل نیز که در اوایل ماه اکتوبر تدوير می‌شود، جامعه جهانى، تعهدات تازه برای حمایت از افغانستان در بخش‌های مختلف را اعلام می‌کند.درهمین حال نیکولاس هیسم نماینده ویژه سازمان ملل که وی نیز در این نشست خبری حضور داشت گفت که یکی از اهداف مهم جلسه بورد مشترک نظارت و انسجام، آمادگی برای نشست وارسا و بروکسل بود که این نشست‌ها برای افغانستان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

آقای هیسم افزود: افغانستان در این نشست‌ها تعهدات جهانی را برای حمایت از نیروهای امنیتی و انکشافی برای چهار سال آینده به دست می‏‌آورد.

به گفته هیسم در این دو نشست افغانستان در بخش‌های امنیت و پروژه‏‌های انکشافی کمک‌های جامعه جهانی را دریافت خواهد کرد.

هیسم خاطرنشان کرد که این کمک‏‌ها اعتمادی را میان افغانستان و جامعه جهانی و تمام شرکای بین‌المللی ایجاد می‏کند.

او ابراز امیدواری کرد تعهداتی که با افغانستان صورت می‏‌گیرد، عملی شوند و کشورهای تمویل کننده در افغانستان سرمایه‌گذاری کنند تا از این طریق قناعت کشورهای تمویل کننده فراهم شود تا بگویند که در افغانستان زمینه کار وجود دارد و کمک‌‏ها نتیجه می‏دهد.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده