نیاز 2 میلیون شهروند افغانستان به کمک‌های غذایی و انسانی

سازمان ملل اعلام کرد: در پی خشکسالی بزرگ و کاهش برداشت گندم دو میلیون نفر از مردم کشور به شدت به دریافت کمک‌های غذایی و انسانی نیاز خواهند داشت.

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، کاهش شدید بارش برف و باران در بیشتر مناطق کشور بدترین خشکسالی چند دهه اخیر افغانستان را رقم زده است.

«عباس» کشاورز 45 ساله مانند بسیاری دیگر از خانواده‌های کشاورز در روستاهای معمولا حاصل‌خیز ولایت «بلخ» به همراه 11 نفر از اعضای خانواده‌اش برای یافتن شغل مجبور به کوچ به «مزارشریف» شده است.

 وی که بیش از 3 دهه گذشته عمر خود را مشغول کشاورزی بوده  گفت: خشکسالی به بدی امسال را به یاد نمی‌آورم و هیچ‌وقت در گذشته به خاطر خشکسالی مجبور نبودیم احشام خود را فروخته و روستاهای خود را ترک کنیم.

براساس برآوردهای «شبکه هشدار زود هنگام قحطی»، برداشت گندم افغانستان در سال 2018 پایین‌ترین مقدار خود از سال 2011 را تجربه خواهد کرد و به دلیل کاهش بارش و گرمی هوا برداشت گندم کاهش 2.5 میلیون تنی خواهد داشت.

سازمان ملل نیز هشدار داده است که در پی کاهش برداشت گندم، 2 میلیون نفر از مردم افغانستان به شدت به دریافت کمک‌های غذایی و انسانی نیاز خواهند داشت.

«توبی لانزر» معاون نماینده ویژه سازمان ملل در افغانستان در این باره می‌گوید: اگر مقامات و جامعه جهانی اکنون برابر این چالش برنخیزند افغانستان در زمستان سال آینده ممکن است با فاجعه روبرو شود.

این در حالی است هزاران کشاورز مانند عباس با از دست دادن امید خود، مزارع را ترک کرده و برای بقا به شهرها کوچ کرده‌اند.

براساس برآوردهای سازمان ملل به دلیل خشکسالی شدید در افغانستان بیش از 70 هزار نفر از مردم افغانستان مجبور به ترک خانه‌های خود و انتقال به مناطق شهری شدند.

اقتصاد کشور بر زراعت استوار است و گزارش سازمان ملل نیز نشان می‌دهد که نزدیک به 15 میلیون نفر از مردم افغانستان در 20 ولایت این کشور شدیدا از خشکسالی متاثر شده‌اند.

«اکبر رستمی» سخنگوی وزارت زراعت و مالداری نیز اظهار داشت: قیمت گوسفند و بز کاهش شدیدی داشته؛ زیرا کشاورزان پیش از ضعیف شدن دام‌هایشان به سرعت در حال فروش آن‌ها هستند و قیمت علوفه نیز افزایش قابل توجهی یافته است.

معاون نماینده ویژه سازمان ملل در افغانستان گفت: در چند ماه اخیر بیش از 460 هزار نفر از کمک‌های غذایی و دیگر کمک‌های سازمان ملل بهره‌مند شده‌اند؛ اما بیش از سه چهارم نیازمندان هنوز کمکی دریافت نکرده‌اند.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده