نیروهای کمکی کماندو به ولایت تخار در شمال افغانستان اعزام شدند

منابع دولتی در ولایت تخار در شمال شرق افغانستان تایید کردند که در نتیجه حمله گروه طالبان به سه ولسوالی دراین ولایت ۱۸ پلیس کشته و بخش‌هایی از مرکز ولسوالی چاه‌آب این ولایت به تصرف این گروه درآمده است.

امروز در اعلامیه مشترک نیروهای امنیتی افغانستان آمده که حمله طالبان به مرکز ولسوالی چاه آب ولایت تخار عقب زده شده است. نیروهای کمکی کماندو به ساحه اعزام گردیده است و در حال حاضر نیروهای دفاعی و امنیتی مشغول عملیات تصفیه‌ای هستند.

در این اعلامیه آمده که صبح امروز حمله گروهی را بر مقر ولسوالی چاه آب به دفاع نیروهای دفاعی و امنیتی مواجه گردیده و فرمانده “قطعه سرخ” طالبان و ۲۸ تن از آنها کشته شدند.

از سوی دیگر وفی‌الله رحمانی، رئیس شورای ولایتی تخار امروز جمعه (۸ سنبله/شهریور) به بی‌بی‌سی گفت که طالبان حوالی ساعت ۱۲ شب گذشته به ولسوالی چاه‌آب حمله کردند و صبح امروز ساختمان ولسوالی چاه‌آب و فرماندهی امنیت این ولسوالی به دست طالبان افتاده است.

او افزود طالبان قسمت‌های زیادی از بازار ولسوالی چاه‌آب را به تصرف خود در آورده‌اند و جنگ به شدت در منطقه جریان دارد. نیروهای کمکی به سوی این ولسوالی اعزام شده‌اند.

باشندگان محل به بی‌بی‌سی گفته‌اند که یک سرای چوب فروشی و شماری از دکان‌ها در این ولسوالی به آتش کشیده شده‌اند.

آقای رحمانی افزود که همچنین در نتیجه حمله گروه طالبان به یک پاسگاه امنیتی در ولسوالی درقد این ولایت ۱۱ پلیس کشته و ۸ پلیس دیگر زخمی شده‌اند و در نتیجه حمله این گروه به منطقه “سپین جومات” ولسوالی بهار این ولایت ۷ پلیس کشته شده‌اند.

ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان در صفحه توئیترش از سقوط ولسوالی چاه‌آب خبر می‌دهد.

در همین حال منابعی از اسیر شدن ولسوال چاه‌آب به دست طالبان خبر می‌دهند اما آقای رحمانی می‌گوید هنوز اطمینان کامل از اسارت ولسوال چاه‌آب وجود ندارد.

گروه طالبان گفته که ولسوالی چاه‌آب با چندین پاسگاه امنیتی در این ولسوالی از سوی این گروه تصرف شده است.

تخار در شمال افغانستان ولایت هم مرز با تاجکستان است.

خلیل اسیر، سخنگوی فرماندهی امنیه ولایت تخار می‌گوید به دلیل درگیری در این ولسوالی آبادی‌های این ولسوالی به آتش کشیده شده است.

او افزوده که جنگ در شهر جریان دارد و نیروهای امنیتی به منطقه اعزام شده‌اند.

او سقوط این ولسوالی را تایید نمی‌کند اما می‌گوید که جنگ به شدت جریان دارد.

در ۱۵ تیر/سرطان نیز گروه طالبان از مناطقی در شهر تالقان و ولسوالی بهارک این ولایت عقب‌نشینی کردند. این مناطق حدود یک ماه در تصرف طالبان بودند و پس از اینکه نیروهای گروه طالبان مورد حمله هوایی قرار گرفتند، مجبور به ترک این مناطق شدند.

همچنین کمتر از یک ماه قبل در نتیجه درگیری میان “دو گروه مسلح غیر مسئول” در ولسوالی چاه‌آب این ولایت، هشت نفر از جمله پنج غیر نظامی کشته و ۱۲ نفر از افراد مسلح درگیر زخمی شده‌ بودند.

منبع: بی بی سی فارسی

0 پیام برای این مطلب ثبت شده