هانت: هنوز زمان برای حفظ برجام وجود دارد

جرمی هانت، وزیر خارجه بریتانیا پیش از نشست مشترک با وزیران خارجه اتحادیه اروپا به خبرنگاران گفت که همچنان زمان برای حفظ برنامه جامع اقدام مشترک موسوم به برجام وجود دارد و شرکای اروپایی برجام با عملکرد ایالات متحده در خصوص بحران ایران موافقت ندارند.

به گزارش خبرگزاری رویترز آقای هانت در عین حال گفت که “ایران همچنان یک سال تا تولید سلاح اتمی فاصله دارد و هنوز راههای کوچکی برای زنده نگه داشتن برجام وجود دارد”.

آقای هانت در پاسخ به سوالی در خصوص نوع واکنش بریتانیا و سایر کشورهای اتحادیه اروپا نسبت به کاهش تعهدات ایران در قبال برجام اعلام کرد که “ما واکنش خواهیم داشت و در برجام، کمیسیون مشترک بعنوان مکانسیمی برای زمانیکه یکی از طرف‌ها معتقد است طرف دیگر، برجام را نقض کرده طراحی شده و بزودی این کمیسیون برگزار خواهد شد”.

کمیسیون مشترک در بارهای قبل به درخواست ایران و بعلت نقض مفاد برجام از سوی سایر امضاکنندگان تشکیل می‌شد و این اولین باری است که یکی از کشورهای اروپایی امضا کننده برجام خواستار تشکیل این کمیسیون به دلیل نقض برجام از سوی ایران می‌شود.

براساس برجام، ایران در ازای قبول محدودیت‌ در برنامه‌های اتمی‌اش می‌توانست با لغو تحریم‌های اقتصادی به مراودات اقتصادی دست بزند اما با خروج آمریکا از این قرارداد بین‌المللی، اجرای برجام هم تا حد زیادی دچار مشکل شد.

آقای هانت، پیش از سفر به بروکسل اعلام کرد که بریتانیا در تلاش است تا با راهکارهای جدید، برنامه جامع اقدام مشترک را حفظ کرده و تنش‌ها در خلیج فارس را کاهش دهد.

آقای هانت قرار است امروز با وزرای خارجه اتحادیه اروپا را در بروکسل ملاقات کند و نگرانی‌ها در خصوص نقض برجام توسط ایران را با همتایانش بررسی کنند.

در ملاقات‌های امروز(دوشنبه ۲۴ تیر/۱۵ ژوئیه) امضا کنندگان اروپایی برجام قرار است از ایران بخواهند که به تعهدات خود در برجام پایبند بماند.

روز گذشته(۱۴ ژوئیه) و در چهارمین سالگرد امضای برجام، سه کشور اروپایی در بیانیه‌ای مشترک هشدار دادند: “خطر چنان است که تمام طرف‌های ذینفع لازم است لحظه‌ای تامل کنند و پیامدهای احتمالی اقداماتشان را در نظر بگیرند.”

در این بیانیه آمده که: “ما بر این باوریم که زمان اقدام مسئولانه، یافتن راه‌هایی برای کاهش تنش و از سرگیری گفتگوها فرا رسیده است.”

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران که به آمریکا سفر کرده، در واکنش، ابراز علاقه اروپا برای حفظ برجام را کافی ندانسته است.

به گزارش خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی(ایرنا) آقای ظریف که به نیویورک سفر کرده گفت: “اروپایی ها ادعا می کنند که تمایل دارند برجام را حفظ کنند اما هنوز شاهد این نبوده ایم که برای حفظ برجام به سرمایه گذاری حاضر باشند.”

وزیر امور خارجه ایران افزود: “اظهار علاقه و اعلام اراده کنید برای حفظ یک توافق بین المللی با اینکه آمادگی برای سرمایه گذاری داشته باشید، تفاوت جدی وجود دارد و اروپایی ها هنوز این را نشان نداده اند.”

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، هم روز یکشنبه در نطقی گفت: “ما همیشه برای مذاکره آماده‌ایم، همین ساعت و همین لحظه شما از زورگویی و تحریم دست بردارید و پای منطق و عقل برگردید ما آماده‌ایم.”

آقای روحانی افزود: “در برابر این بدعهدی‌ها، ما استراتژی صبر راهبردی خود را از ۱۸ اردیبهشت امسال به اقدام تقابل تغییر دادیم و تأکید کردیم که در مقابل هر اقدامی از طرف مقابل، متقابل عمل می‌کنیم. اگر آنها با کاهش عمل کنند ما هم تعهدات خود را کاهش می‌دهیم، اگر برجام را نقض کنند ما هم نقض می‌کنیم. اگر هم تعهدات خود را به صورت کامل اجرا کنند ما نیز کامل اجرا خواهیم کرد. البته در این میان مذاکرات زیادی هم این روزها داریم اما مسیر درستی را که انتخاب کرده‌ایم، پیش می‌بریم.”

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا روز گذشته در واکنش به سخنان حسن روحانی و شرایط ایران برای مذاکره با آمریکا به روزنامه واشنگتن پست گفت که این “همان پیشنهادی‌ست که او به جان کری و باراک اوباما داده بود”.

آقای پمپئو گفت که در خصوص مذاکره با ایران “ترامپ است که در نهایت تصمیم خواهد گرفت” و “این همان مسیر است که دولت پیشین رفته” است.

نفتکش گریس-۱ یک و روابط ایران و بریتانیا

در هفته‌های اخیر و پس از توقیف یک نفتکش ایرانی توسط نیروهای نظامی بریتانیا، تنش‌ها بین ایران و بریتانیا افزایش یافته است.

روز ۴ ژوئیه دولت جبل‌الطارق اعلام کرد که یک ابرنفتکش حامل دو میلیون بشکه نفت ایران را که عازم تحویل نفت به یک پالایشگاه در سوریه بود با کمک تفنگداران نیروی دریایی سلطنتی بریتانیا توقیف کرده است. جبل‌الطارق در سواحل شمالی دریای مدیترانه از سرزمین‌های تحت حمایت بریتانیاست و امور دفاعی و سیاست خارجی آن را دولت بریتانیا برعهده دارد.

رئیس دولت جبل الطارق گفت که این نفتکش در داخل مرزهای آبی این سرزمین و در اجرای مصوبه اتحادیه اروپا در مورد تحریم دولت سوریه توقیف شده است. اتحادیه اروپا از سال ۲۰۱۱ دولت سوریه را به خاطر سرکوب حقوق بشر در آن کشور تحریم کرده است.

مقامات جمهوری اسلامی تاکید داشته اند که مقصد این نفتکش سوریه نبوده است اما در مورد مقصد نهایی آن توضیحی نداده‌اند. از زمان بازگشت تحریم نفتی گسترده ایران توسط ایالات متحده، اکثر شرکت‌های عمده خریدار نفت ایران از بیم تحریم ثانویه آمریکا از معامله با جمهوری اسلامی خودداری می‌کنند اما گفته می‌شود که ایران توانسته است به راه های مختلف، از جمله انتقال نفت از کشتی به کشتی در آب‌های آزاد، مقادیری نفت خام را به طور مخفیانه به بعضی خریداران بفروشد.

روز شنبه(۱۳ ژوئیه)، آقای هانت اعلام کرد که بریتانیا در صورتیکه مطمئن باشد که نفتکش ایرانی به سوریه نخواهد رفت، می‌تواند اقدام به آزاد کردن آن نماید.

در واکنش به این خواست بریتانیا جهت تضمین عدم ارسال محموله نفتکش گریس-۱ به سوریه به عنوان شرط آزادی این نفتکش، جمهوری اسلامی بر ادامه صادرات نفت خود تاکید کرده است. سفیر جمهوری اسلامی در لندن نیز تهدید کرده است که اگر بریتانیا این نفتکش را آزاد نکند “اقدامش بی پاسخ نخواهد ماند.!

خبرگزاری صدا و سیما به نقل از منابع وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی گزارش کرده است که جواد ظریف، وزیر امور خارجه، در تماس تلفنی با جرمی هانت، وزیر امور خارجه بریتانیا، بر حق ایران برای صادرات نفت خود تاکید کرده است.

منبع: بی بی سی فارسی

0 پیام برای این مطلب ثبت شده