هشدار سازمان ملل به عواقب خشکسالی در افغانستان

سازمان ملل متحد می‌گوید که حدود دو میلیون نفر در 22 ولایت شمالی و غربی افغانستان از خشکسالی آسیب دیده‌اند و حتی غذای کافی برای خوردن ندارند.

این سازمان برای فراهم سازی غذای انسانی و حیوانی در بخش‌های متأثر شده از خشک‌سالی در افغانستان، از جامعۀ جهانی خواستار۷۵۰ میلیون دالر شده است.

به گفته توبی لینزر هماهنگ کننندۀ کمک‌های بشری سازمان ملل متحد در افغانستان،  برای رسیده‌گی به نیازمندی‌های بشری در افغانستان، از جامعۀ جهانی۷۵۰ میلیون دالر درخواست شده است.

وی پس از سفری که به منظور بررسی خشکسالی به ولایات افغانستان داشته، گفته است که در شمال و غرب افغانستان در حدود دو میلیون تن از باشندگان این ولایات، مواشی‌شان شامل گوسفند، بز و گاو را به علت خشکسالی از دست داده‌اند.

وی هشدار داد که هرگاه در شش ماه آینده  اقداماتی برای فراهم سازی غذای انسانی و حیوانی انجام نشوند، فاجعه در افغانستان رخ خواهد داد.

ازسوی دیگر خشک‌سالی کم‌سابقه در غزنی سبب خشک‌شدن چاه‌ها و کمبود منابع آب کشاورزی شده است.

خشکسالی‌های طولانی و کم سابقه در غزنی، شهروندن را نسبت به خشکیدن چاه‌ها و کمبود آب برای آبیاری زمین های کشاورزی، به شدت نگران کرده است. به گزارش (آوا) دهاقین و شهروندان غزنی از خشکیدن بیشتر چاه ها و کم آبی در این ولایت خبر داده و خواهان همکاری دولت برای حل این مشکل هستند.

عصمت؛ یکی از باشنده‌های شهر غزنی به خبرنگار آوا گفت: به دلیل نباریدن برف و باران کافی در فصل‌های زمستان و بهار گذشته، آب بیشتر چاه‌های خانه‌ها در شهر غزنی خشک شده و مردم از این ناحیه با مشکلات جدی روبرو هستند.

عصمت از دولت خواست که برای حل این مشکل جدی با شهروندان همکاری کند.

سید محمد؛ باشنده ولسوالی جغتوی غزنی هم به آوا، از کم آبی برای آبیاری زمین‌های زراعتی در این ولسوالی خبر داد و گفت: متاسفانه امسال نیز مثل چند سال گذشته مردم غزنی به‌خصوص باشنده‌های ولسوالی جغتو با خشکسالی دست و پنجه نرم می‌کنند و آب کافی برای آبیاری زمین‌های زراعتی وجود ندارد و مردم بیشتر توسط آب چاه‌هایی که حفر کرده اند زمین‌ها و باغ‌های خود را آبیاری می‌کنند.

این شهروند غزنی نیز خواهان همکاری جدی دولت برای حل مشکل کم آبی شد.

عبدالله تسل، رئیس اداره زراعت و مالداری غزنی نیز گفته‌های این شهروندان را تایید می‌کند و می‌گوید که به دلیل نباریدن باران و برف کافی در  بهار و زمستان گذشته، فعلا شهروندان غزنی با کمبود آب در بسیاری از مناطق غزنی روبرو هستند.

تسل در مورد برنامه‌های دولت برای حل مشکل آب اظهار داشت: ریاست‌های مختلف، به کمک مؤسسات به منظور حل مشکل کم آبی، برنامه‌های زیادی روی دست دارند، مثل حفر چاه‌ها، پخته کردن جوی‌ها و حوض‌های آب و پاک‌کردن کاریزها و ساخت بندهای کوچک و بزرگ در برخی مناطق.

گفتنی است که غزنی از حمله ولایت‌های زراعتی است که کمبود آب می‌تواند به دهاقین این ولایت خسارت‌های مالی هنگفتی را وارد سازد و صدها نفر را بیکار کند.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده