هشدار مسکو به لندن

سفارت روسیه در لندن خواستار توضیح وزارت خارجه انگلیس در مورد گزارش های رسانه‌‏ای منتشر شده در مورد تصمیم ادعایی رهبران لندن برای اعطای مجوز به خلبانان انگلیسی مشارکت کننده در ائتلاف ضد داعش برای سرنگون کردن جنگده‏‌های روسی بر فراز خاک عراق شد.

پیشتر، یک منبعِ دفاعی انگلیس به نشریه دیلی‏استار گفته بود که خلبانان انگلیسی و ناتو اجازه شلیک به سوی هواپیماهای روسی بر فراز خاک عراق و سرنگونی آن‏ها را دریافت کرده‏‌اند.

این منبع دفاعی انگلیس تأکید کرد که به خلبانان جنگده‏‌های نیروی هوایی سلطنتی این کشور گفته شده است به «هر قیمت» از تماس با جت های روسی اجتناب کنند، اما هشدار داد که خلبانان باید برای حمله به جت‏‌های روسی آماده باشند «اگر که حیات و زندگی آن‏ها به این موضوع بستگی داشته باشد».

الکساندر یاکوونکو، سفیر روسیه در لندن به ریانووستی گفت: «ما از گزارش‏‌های رسانه‏‌ای از این بابت که در آن‏ها به اعضای ارشد کابینه ارجاع داده شده است نگران هستیم. ما به صورت فوری خواستار ارائه توضیحات و شفاف سازی وزارت خارجه انگلیس هستیم. در همان زمان، این فرضیه به خودی خود مبنی بر وجود احتمال بالقوه از درگیری جت‏‌های انگلیسی و روسی بر فراز آسمان عراق غیرقابل درک است. همانگونه که همگان می دانند، جت های روسی در حمله به اهداف داعش در سرزمین عراق، نقشی نداشته اند».

دمیتری پسکوف، سخنگوی مطبوعاتی کارخ کرملین به خبرنگاران گفت که روسیه به درخواست بشار اسد، رئیس‏‌جمهوری سوریه حملات هوایی دقیقی را علیه اهداف داعش انجام داده است. وی گفت که مسکو هیچ درخواستی را از بغداد برای اجرای حملات هوایی علیه اهداف داعش در عراق دریافت نکرده است.

گفته شده است که جت‏‌های جنگی تورنادوی انگلیس برای نصب کردن تجهیزات سنگین از جمله 4 موشک هوا به هوای برد کوتاه برای سرنگون کردن جت‌‏های روسی آماده شده اند.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده