هشدار کمیته نجات بین الملل از فراموش شدن افغانستان

کمیته نجات بین‏‌الملل خواستار تشدید کمک‌‏های جامعه جهانی و تعهد به کمک عاجل برای جلوگیری از وخامت اوضاع اجتماعی و اقتصادی در افغانستان شده است.

«کمیته نجات بین‏‌الملل»(IRC) گزارش خود را سه روز پیش از برگزاری انتخابات سرنوشت‌‏ساز افغانستان نشر کرده است. به نظر می‏رسد که با خروج نیروهای رزمی ناتو تا پایان سال روان میلادی، کمک‏‌های جهانی نیز کاهش یابد.

دیوید میلیبند، مدیر «کمیته نجات بین‏‌الملل» روز چهارشنبه به خبرگزاری فرانس‏پرس گفت: «ما مطمئناً فکر می‏کنیم که هرگونه فکر درباره دست شستن از تعهدات در قبال افغانستان اشتباه است

میلیبند، افزود:«ترس واقعی وجود دارد که هراس و چالش‌‏های ۱۲ سال گذشته این گونه تعبیر شود که کاهش فعالیت نظامی به عنوان بخشی از یک خروج کامل (ملکی و نظامی) است، این می‏تواند بسیار زیانبار باشد

این در حالی است که جنگ بین نیروهای امنیتی افغانستان وشورشیان طالب در سال ۲۰۱۳ افزایش یافت. به گفته سازمان‌ملل متحد، شمار تلفات افراد ملکی در این سال ۱۴ درصد افزایش یافت.

کمیته نجات بین‌‏الملل می‏گوید: شمار افغان‌هایی که به خدمات صحی نیازمندند در سال ۲۰۱۳ از ۳.۳ میلیون به ۵.۴ میلیون تن افزایش یافته است. سازمان ملل متحد نیز میگوید که در این سال، ۶۰ درصد شمار افرادی که توسط سلاح زخمی شدند، بالا رفت.

به گفته کمیته نجات بین‏‌الملل، صدها کلینیک و شفاخانه به دلیل جنگ، نبود افراد مسلکی و تسریع خروج نیروهای ناتو، در طول سال گذشته بسته شدند.

در همین حال؛ بانک جهانی نیز گفته است که انتظار می‏رود رشد اقتصادی در افغانستان از ۱۴.۴ درصد در سال ۲۰۱۲، به ۳.۵ درصد در سال ۲۰۱۴ کاهش یابد.

میلیبند همچنین خاطرنشان کرد که برخی از شاخص‏ه‌ای اجتماعی و اقتصادی «بی‏‌تغییر» مانده‏‌اند.

او گفت: این خطر وجود دارد که سال ۲۰۱۴ تنها سال گذار نباشد، بل سال توقف کمک‏‌ها نیز باشد. حرف ما این است که ما باید مردم افغانستان را کمک کنیم تا از این مرحله‌‏ی دشوار عبور کنند.

این کمیته، کمک‏‌های بشری که تحت رهبری سازمان ملل است، پیش از این مجبور شد تا به دلیل کمبود کمک‌‏ها، از جمع ۹ میلیون نفر که به کمک نیاز دارند، ۵ میلیون نفر را ارجحیت‌‏بندی کند.

کمیته نجات بین‏‌الملل در گزارش اخیر خود گفته است که ۴۰۶ میلیون دالر نیاز است تا زندگی «فقیرانه» برای ۵ میلیون نفر در سال ۲۰۱۴ تامین گردد. این مبلغ، ۰.۰۲۵ درصد ۱.۶ تریلیون دالری است که ایالات متحده در طول ۱۲ سال در جنگ افغانستان خرج کرد.

افغانستان یکی از خطرناک‌ترین کشورها برای امدادرسانان معرفی شده است. به طوری که در سال گذشته میلادی، ۴۱ امدادرسان به شمول پنج کارمند کمیته نجات بین‏‌الملل در کشور کشته شدند.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده