هشدار کوریای شمالی به امریکا

شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان به نقل از منابع آگاه اعلام کردند که کوریای شمالی  با ارسال نامه‌ای برای وزیر خارجه امریکا، درباره شکست مذاکرات خلع سلاح هسته‌ای به وی هشدار داده است. در نامه مذکور تاکید شده است که به نظر کره شمالی به این شکل دیگر نمی توان فرآیند گفتگو با واشنگتن را پیش بُرد؛ زیراامریکا تا کنون آماده برداشتن گام‌های موثری در راستای امضای معاهده صلح نیست.

منابع آگاه نیز در این راستا ادعا کردند که لغو سفر هفته گذشته مایک پمپئو وزیر خارجه امریکا به پیونگ‌یانگ بی‌دلیل نبوده و این تصمیم پس از آن اتخاذ شد که وی نامه‌ای خصمانه از جانب کیمیونگ چول رییس کمیته مرکزی حزب کارگران کره شمالی دریافت کرده بود!

البته محتوای این نامه که ظاهراً جمعه گذشته به دست پمپئو رسیده، مشخص نیست. حال ‌آنکه ادعا می‌شود به قدری خصمانه بوده که دونالد ترامپ، رییس جمهور امریکا را وادار کرده با اذعان به عدم پیشرفت در مذاکرات واشنگتن-پیونگ‌یانگ، سفر پمپئو به کره شمالی را لغو کند.

در همین راستا هدر نوئرت روز سه شنبه در نشست خبری خود با اعلام این مطلب افزود: ما آماده هستیم که صحبت کنیم. وقتی کوریای شمالی آماده است تا این کار را انجام دهد؛ ما فکر می‌کنیم که می‌تواند سازنده باشد. وی با اشاره به اظهارات ترامپ که گفته بود مسیر مذاکره با کره شمالی آسان نخواهد بود، ادامه داد: این فرایند می‌تواند تا حدی طولانی باشد، گاهی اوقات گام برمی داریم و منتظر مذاکرات آتی در زمانی مناسب هستیم.

سخنگوی وزارت خارجه امریکا اضافه کرد: رییس‌جمهور و تیم امنیت ملی تصمیم گرفتند که اکنون زمان مناسبی برای سفر به کره شمالی نیست، از این رو رییس‌جمهور تصمیم گرفت از طریق پیام توییتر، آن را اعلام کند.

نوئرت در پاسخ به پرسشی از اظهارات جیمز متیس وزیر دفاع امریکا که مطرح کرده بود، گفت: روابط بین وزارت دفاع و خارجه بسیار نزدیک است و پمپئو و متیس در این باره صحبت می‌کنند و بسیاری از موارد از نزدیک هماهنگ شده است.

وی به این سوال که گفته می‌شود دلیل لغو سفر پمپئو دریافت نامه‌ای شدیدالحن از پیونگ یانگ بوده است، گفت: نمی توانم چنین نامه‌ای را تایید کنم.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده