همایش بی‏‌نظیر ملی برای‌مسئولیت پذیر کردن حکومت

هزاران تن از شهروندان کشور در یک همایش بی نظیر ملی نسبت به افزایش ناامنی و به‏‌ویژه قتل و سربریدن تعدادی از هموطنان مان از جمله زنان و کودکان در ولایت زابل از سوی هراس‏‌افکنان داعش مقابل ارگ ریاست جمهوری تظاهرات کردند. در این همایش که وحدت و یکپارچگی ملی را به نمایش گذاشت همه اقشار و طیف های اجتماعی کشور اشتراک داشتند. تظاهرات کنندگان در حالی که تابوت های حامل شهدای زابل را حمل می کردند، خواستار تأمین امنیت در مناطق مرکزی بخصصوص مسیر راه جاغوری شدند.این تظاهرات تا ساعاتی از نیمه شب روزچهارشنبه ادامه یافت و در جریان دیدار خانواده های شهدا و نماینده های معترضین با مقامات حکومتی در ارگ ریاست جمهوری، آن ها خواسته های خود را از مقامات حکومتی طرح کردند. در جریان این دیدار آن ها خواستار عملیات گسترده پاکسازی برای دست‌گیری گروگان‌گیران و قاتلان مسافران زابل و تشکیل یک قول اردوی فعال و مجهز با 4 فرقه برای تأمین امنیت این مسیر شدند. آن ها همچنان خواستار دفن اجساد گروگان ها در یک تپه در کابل و نامگذاری این تپه به احترام شهدا شدند. این درحالی است که مقامات حکومتی از جمله عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی حکومت در یک کنفرانس خبری در روز پنجشنبه گفت که به خواسته های مشروع معترضین رسیدگی خواهد شد. وی همچنین نسبت به سوء استفاده برخی از احساسات پاک مردم و خرابکاری انتقاد کرد.

در پیوند با این حادثه، تظاهرات های مشابهی در شهرهای جلال آباد، غزنی، مزار شریف و هرات برگزار گردید و در آن‏ها معترضین ضمن محکوم کردن این جنایت از دولت خواستند تا مرتکبان را به سزای اعمال شان برسانند.

نکته جالب در این تظاهرات آن بود که برخی از رهبرانی که مدعی همراهی با مردم بودند، به جای آن که در کنار مردم باشند، این تظاهرات را به صحنه عقده گشایی تبدیل کردند. حال آن که حساب برخی افراد از توده عام مردم جداست. خواسته های مردم در این تظاهرات یکسان بود ولی متاسفانه همان گونه که برخی افراد معلوم الحال خواستند تا آن را رنگ و صبغه دیگری ببخشند، برخی از رهبران نیز نتوانستند پیام خیزش مردم را درک کنند. این تظاهرات در این پیمانه در سال های اخیر در کشور نظیر نداشته و یک حرکت مدنی خودجوش و دموکراتیک برای مسئولیت پذیر کردن مسئولان حکومتی بود. خوب است رهبران حکومت نسبت به در نظر گرفتن خواست های عمومی مردم در کشور که همانا تأمین امنیت و روشن کردن صف خود در مبارزه با هراس‏افکنان و جدیت در این امر است، توجه بیشتری کنند.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده