همصدایی نیمی از شورشیان سوریه‌با داعش

یک اندیشکده‏‌ی بین‌المللی که مقر آن در لندن است در گزارشی تحقیقی اعلام کرده‌است، بیش از نیمی از شورشیانی که اکنون در سوریه مشغول جنگ با ارتش این کشور هستند نظراتی مشابه داعش دارند.

در گزارش مرکز مطالعات مذهب و ژئوپلیتیک که از مؤسسات تحت اداره‏ی بنیاد تونی بلر نخست‌وزیر پیشین انگلیس است، آمده که تلاش برای ریشه‌کن کردن گروه تروریستی داعش در سوریه و عراق خطر جهانی گروه‌های جهادی را پایان نمی‌دهد زیرا نظرات افراطی فقط به این گروه در سوریه محدود نمی‌شود. در این گزارش‌آمده‌است، افراط‌گرایی، نقطه‏‌ی مشترک اکثر گروه‌های شبه‌نظامی است که اکنون در سوریه مشغول جنگ هستند.

دست‌کم 15 گروه شبه‌نظامی با تعداد اعضای بیش از 65هزار نفر می‌توانند جای داعش را در جنگ سوریه بگیرند. براساس این گزارش، حدود 60 درصد از شورشیان مشغول جنگ در سوریه، ایدئولوژی مذهبی و سیاسی شبیه به گروه تروریستی داعش دارند. توصیه‏‌ی این اندیشکده‏‌ی غربی در نتیجه‌گیری گزارش‌اش این است: «غرب با تمرکز صرف روی داعش، یک خطای استراتژیک مرتکب می‌شود چرا که شکست نظامی داعش حتی اگر ممکن شود، مقوله‏‌ی جهادی‌گری در سطح جهانی را پایان نمی‌دهد. نمی‌توان یک ایدئولوژی را بمباران کرد و این جنگ یک جنگ ایدئولوژیک است

این گزارش در حالی منتشر می‌شود که آمریکا ماه‌هاست از حمایت مالی و تسلیحاتی و آموزش نظامی گروه‌هایی در سوریه سخن می‌گوید که آنها را مخالفان میانه‌رو می‌خواند. آمریکا و متحدان غربی‌اش به این گروه‌ها سلاح و تجهیزات نظامی داده‌و نیروهای آنها را آموزش داده‌اند.

عربستان و هم‌پیمانانش در منطقه هم این روزها تلاش می‌کنند نام این گروه‌ها را در فهرست مذاکره‌کنندگان با دولت سوریه قرار دهند.

در گزارش این اندیشکده‏‌ی انگلیسی آمده‌است، خطر واقعی برای جهان از ناحیه‏‌ی گروه‌هایی غیر از داعش در سوریه ناشی می‌شود که همان تفکرات و برنامه‌های داعش را دارند اما اکنون مورد غفلت قرار گرفته‌اند.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده