همکاری اسرائیل و عربستان به کجا می‌رسد؟

وزیرانرژی اسرائیل گفته که این عربستان است که می‌خواهد تماس‌های خود با اسرائیل را محرمانه نگه دارد. در حالی که عربستان و اسرائیل روابط دیپلوماتیک با یکدیگر ندارند، گمانهزنی‌های بسیاری در مورد وقوع یک جنگ بین اسرائیل و حزب الله و در واقع حمله اسرائیل به لبنان ظرف روزهای اخیر رواج یافته است تا جایی که روز ۲۱ نوامبر ارتش لبنان در مرزهایش با اسرائیل به حالت آماده‌باش کامل درآمد.

واقعیت این است که اسرائیل از تثبیت موقعیت نظامی ایران و حزب‌الله در سوریه بسیار نگران است. تحکیم موقعیت نظامی ایران در سوریه از سال‌ها قبل قابل پیش‌بینی بود و با منهدم شدن تشکیلات داعش در سوریه، صورت واقعی‌تری به خود گرفته است.بر همین اساس برخی ناظران بر این عقیده‌اند که انگیزه حمله احتمالی اسرائیل به لبنان می‌تواند این باشد که نیروهای حزب‌الله را وادار به خروج از سوریه و دفاع از لبنان کند و در عین حال، هم حزب‌الله و هم ایران را تضعیف کند.

اما احتمال ورود اسرائیل به جنگ با حزب‌الله مخالفت‌های جدی را در اسرائیل برانگیخته است.

منتقدان در اسرائیل این جنگ را جنگ عربستان با ایران می‌دانند. دن شاپیرو، دیپلومات برجسته اسرائیلی و سفیر سابق این کشور در امریکا در ‌هاآرتص می‌نویسد: «قابل درک است که سعودی‌ها دارند چارچوب جدید و ابزار جدیدی را برای رقابت با ایران در لبنان ایجاد می‌کنند.»

در مجموع، آشکار شدن رابطه اسرائیل و عربستان برای اولین بار با محوریت مبارزه با تهران و احتمال گسترش این روابط، با توجه به تشدید تنش‌ها بین ایران با امریکا و عربستان و اسرائیل خبر خوبی برای صلح در منطقه نیست.

  • بی بی سی

0 پیام برای این مطلب ثبت شده