هند، پیروزی بزرگترین دموکراسی دنیا

سرانجام بزرگترین انتخابات دنیا در هند به انجام رسید و حزب بهاراتیا جاناتا به رهبری آقای ناراندرا مودی توانست با کسب آرای بیشتر نسبت به رقیب سنتی خود حزب کنگره، پیروز این انتخابات شود.

هند را بزرگترین دموکراسی دنیا خوانده‌‏اند و در این دوره گفته شده که بیش از 814 میلیون نفر واجدین شرایط رای‏دهی در این انتخابات شرکت کرده‌‏اند. انتخابات هند بیش از یک ماه به درازا کشید و در ایالات مختلف این کشور مردم برای انتخاب نمایندگان خود در پارلمان به پای صندوق‏‌های رای رفتند.

پس از استقلال هند از بریتانیا حزب کنگره به طور سنتی قدرت را در هند به دست داشته است، اما پیروزی حزب بهاراتیا جاناتا در این دوره از رقابت‌‏ها، شکست سختی را متوجه رهبران حزب کنگره هند کرد. نظرسنجی‌‏های پیش از انتخابات یک چنین شکستی را برای حزب کنگره پیش‏‌بینی کرده بودند و گفته شده بود که بسیاری از مردم، این حزب را مسبب وضع نابسامان اقتصادی هند و پرونده‌های مرتبط فساد اداری می‏دانند.

پیروزی حزب بهاراتیا جاناتا به رهبری نارندرا مودی، می‏تواند فصل جدیدی را در سیاست‏‌های داخلی و خارجی هند بگشاید. حزب کنگره عمدتاً یک حزب سکولار متمایل به چپ بوده است. به باور آگاهان حال باید منتظر ماند و دید در جامعه کثیرالمذهبی چون هند، حزب پیروز بهاراتیا جاناتا که عمدتاً بر عنصر مذهب هندو تأکید داشته تا چه میزان می‏تواند سیاست‏‌های فراگیرتری را دنبال کرده و اقلیت‏‌های تباری و دینی ساکن این کشور را نسبت به درنظر گرفتن حقوق آن‏ها مطمین بسازد.

مساله دیگر، ارتباط با پاکستان بر سر کشمیر است. به نظر می‏‌آید که حزب بهاراتیا جاناتا، سیاست‏‌های جدی‏تری را نسبت به پاکستان در پیش گیرد. گفته می‏شود این حزب از منتقدان حزب کنگره در قضیه حمله تندروان به هوتل تاج در بمبئی بوده است. پاکستان و هند پس از استقلال چند بار بر سر کشمیر جنگیده‏‌اند و دولت‏‌های حاکم در این دو کشور همواره نسبت به مساله کشمیر حساسیت زیادی داشته‏‌اند. به نظر می‏آید که مقام‌‏های پاکستانی با نگرانی تحولات هند را دنبال می‏کنند.

در ارتباط با افغانستان هم پرسشی که ذهن برخی از صاحب‏نظران را به خود مصروف داشته این است که حکومت جدید هند چه رویکردی را در قبال روابط با افغانستان در پیش خواهد گرفت؟ آیا این حزب به سیاست حاکمیت سلف خود یعنی کنگره به همکاری گرم با دولت و مردم افغانستان ادامه خواهد داد و سطح این همکاری‏‌ها تغییری خواهد کرد؟

هند یکی از کشورهای حامی افغانستان در بیش از یک دهه گذشته بوده و کمک‌‏های زیادی را در بخش انکشافی به افغانستان کرده است. در هفته‏‌های اخیر گزارش‌‏هایی در رسانه‏‌ها نشر شده بود مبنی بر این که هند به تجهیز نیروهای امنیتی افغانستان خواهد پرداخت و از روسیه برای افغانستان سلاح تهیه خواهد کرد. حامد کرزی، رئیس‏‌جمهور طی چندین سفری که به هند داشت باربار از مقام‌‏های هندی یک چنین تقاضایی را مطرح کرده بود و جواب مقام‏‌های هندی هر بار در اختیارگذاردن کمک‏‌های غیرمرگبار به دولت افغانستان بوده است. به باور صاحب‏‌نظران، دلیل این جواب رد مقام‏‌های هندی، هراس آن‏ها نسبت به تشدید رقابت‏‌ها در افغانستان بوده است. پاکستان همواره فعالیت‏‌های هند را در افغانستان از نزدیک دنبال کرده و گاهاً نسبت به برخی از این فعالیت‏‌ها ظنین بوده است.

حال باید منتظر ماند و دید که آیا گزارش‏‌های اخیر رسانه‏‌ها مبنی بر کمک تسلیحاتی هند به افغانستان عملی خواهد شد یا خیر؟ افغانستان برای حفاظت از خاک خود به شدت نیازمند داشتن تسلیحات سنگین است اما امریکایی‏‌ها و ناتو هم در یک دهه گذشته در این زمینه، کمکی نکرده‏‌اند. گفته می‏شود که امریکایی‏‌ها هم نگران آن هستند که مبادا پاکستانی‏‌ها را از خویش دلگیر سازند. این در حالی است که به باور صاحب‏‌نظران بیشتر حملات هراس‏‌افکنانه در خارج از افغانستان طرح‏‌ریزی می‏شوند. مقام‏‌های افغانستان بارها اعتراض خود را نسبت به این امر به اطلاع مقام‏‌های ناتو و امریکایی رسانده‏‌اند و خواهان دریافت تسلیحات سنگین برای مقابله با آن‏ها شده‏‌اند، اما جواب قانع‏‌کننده‏ای دریافت نکرده‏‌اند. احمد رشید، یک تحلیل‌گر ارشد پاکستانی هم اخیراً در تحلیلی نوشته بود که پاکستانی‏‌ها علاقمند دسترسی افغانستان به سلاح‏‌های سنگین نیستند.

به باور کارشناسان، حزب بهاراتیا جاناتا، امکان دارد که در قضیه افغانستان، بیش از دنبال کردن سیاست‏‌های سنتی خود، در پی تعقیب سیاست‏‌های متفاوت‏‌تری باشد و حتا امکان دارد نسبت به حزب کنگره، همکاری نزدیک‌تر و گرم‌تری را با افغانستان پی ریزد. این در حالی است که قرار است بخش اعظم نیروهای امریکایی و ناتو تا اخیر سال جاری افغانستان را ترک کنند و هر گونه خلای امنیتی در کشور ممکن است، تبعات ناخوشایندی برای هند داشته باشد. صاحب‏‌نظران بر آن اند که هند این بار مصمم است به هر قیمتی شده به تقویت حضور خود در افغانستان ادامه دهد. هند در بیش از یک دهه گذشته سرمایه‏‌گذاری‏‌های زیادی در افغانستان کرده است و نمی‏‌خواهد که این دستاوردها از بین بروند.

اما جدای از همه این‏‌ها، انتخابات هند یک بار دیگر ثابت ساخت که مردم هند ظرفیت بالایی برای هم‌زیستی و تعقیب روندهای دموکراتیک دارند. در کشور بزرگی به رنگینی نژادها و آیین‏‌ها چون هند، دموکراسی حرف اول را زد و مردم هند نیز امیدوارند که حزب پیروز همان گونه که به آن‏ها قول داده، زمینه‏‌های توسعه بیشتر اقتصادی و رفاهی را برای آن‏ها فراهم کند.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده