هژده‌همین سال‌گرد حملات شبکۀ القاعده بر امریکا

درست هژده سال پیش، به روز یازدهم ماه سپتمبر سال ۲۰۰۱،  نزده تن از اعضای شبکۀ القاعده، چهار هواپیمای تجاری – مسافربری را ربودند و به دو برج مرکز تجارت جهانی، در شهر نیویارک، کوبیدند.

هواپیماربایان، دو هواپیما را در فاصله‌های زمانی گوناگون به‎گونۀ عمدی بر دو برج مرکز تجارت جهانی در شهر نیویارک کوبیدند و این برج‌ها به‎گونۀ کامل فرو ریختند و گروه دیگری از هواپیماربایان، هواپیمای سوم را به وزارت دفاع امریکا (پنتاگون) در ایالت ویرجینیای امریکا زدند.

اما هواپیمای چهارم در ایالت پنسیلوانیا سرنگون شد.

در این حملات شبکۀ القاعده در حدود سه هزارتن جان باختند.

پس از آن امریکا ازبهر پناه دادن طالبان به رهبری شبکۀ القاعده، جنگ با هراس‎افگنی را با حملات بر افغانستان آغاز کرد.

مقام‌های امریکایی، به تازه‌گی گفته‎اند که پس از ۱۸ سال، هنوز هم خطر حمله بر امریکا از افغانستان وجود دارد.

با گذشت ۱۸ سال، هنوز هم جنگ در افغانستان ادامه دارد و امریکا و هم پیمانانش میلیاردها دالر برای پیکار با هراس‎افگنی در این کشور، هزینه کردند.

بربنیاد آمارها، ۲۵۰۰ سرباز امریکایی در جنگ افغانستان کشته شدند و طالبان نفوذ شان را در  کشور گُسترش داده‌اند.

ادامۀ جنگ و توقف گفت‌وگوها صلح امریکا با طالبان

ایالات متحده امریکا، حدود یک سال پیش گفت‌وگوهای صلح را با طالبان آغاز کرد و این گفت‌وگوها از سوی زلمی‌خلیل زاد، فرستادۀ ویژۀ امریکا برای صلح افغانستان، رهبری می‌شد.

امریکا و طالبان پس از نُه دور نشست، دو هفته پیش در اصول به توافق رسیدند. خلیل‌زاد پس از ختم دور نهم گفت‌وگوها، به طلوع‎نیوز گفت که این توافق باید از سوی ترمپ تأیید شود.

اما، روز یک‌شنبه هفتۀ روان، دانلد ترمپ، رییس‎جمهور امریکا در تویترش اعلام کرد که گفت‌وگوهای صلح و نشست‌ها با طالبان را پس از جان باختن یک سرباز این کشور در یک حملۀ انتحاری طالبان درشهر کابل، لغو کرده‌است.

روز سه‌شنبه نیز ترمپ در گفت‌وگو با خبرنگاران در کاخ سفید، گفت که گفت‌وگوهای صلح با طالبان “مرده‌اند.”

آقای ترمپ هم‌چنان گفت که قرار بود با رهبران طالبان و رییس‌جمهور افغانستان به‌گونۀ سری در کمپ دیوید دیداری داشته باشد. اما بدلیل عدم تمکین طالبان به آتش‌بس این دیدار را لغو کرده‌است.

او دربارۀ خروج نیروهای امریکایی از افغانستان گفت: «می‌‎خواهیم بیرون شویم، اما در زمان مناسب بیرون خواهیم شد.»

در پی توقف گفت‌وگوهای صلح، امریکا از افزایش عملیات نظامی در برابر طالبان هشدار داده‌است.

ترمپ، در تویترش نگاشته است که در چهار روز گذشته نیروهای امریکایی، مهلک‌ترین حمله‌ها را بر طالبان در افغانستان وارد کرده‌اند – حمله‌هایی که در ده سال گذشته بی‌پیشینه بوده‌اند.

همزمان با این، جنرال کنت مک کنزی، فرماندۀ مرکزی امریکا در جریان سفرش به افغانستان گفته‌است که طالبان با انجام حملات مرگ‌بار اخیر برای امتیازگیری در مذاکرات صلح، به این گفت‌وگوها صدمه رساندند.

او که در پایگاه هوایی بگرام سخن می‎زد، گفت که امریکا، به شورشیان اجازه پیروزی در جنگ افغانستان را نخواهد داد.

امریکا هم‌اکنون حدود ۱۴هزار نیرو در افغانستان دارد که بیشتر آنان مصروف مشوره‌دهی و آموزش نیروهای امنیتی افغان استند.

نگرانی مقام‌های امریکایی از توافق با طالبان

اخیرأ جیمز کنینگهم و هشت سفیر پیشین دیگر امریکا که در افغانستان مأموریت انجام داده‌اند، دریک اعلامیۀ مشترک، از پیامدهای ناگوار هرگونه اقدامات شتاب‌زده در زمینۀ توافقات صلح با طالبان هشدار دادند.

در این اعلامیه تأکید شده‌است که آغاز خروج نیروهای امریکایی از افغانستان، باید مشروط به پایان جنگ باشد؛ در غیر آن، تضمین اینکه طالبان – در صورت کاهش حمایت امریکا از حکومت افغانستان از جنگ دست بکشند – دشوار خواهد بود.

این اعلامیه که از سوی این نُه دیپلومات پیشین امضا شده‌است از سوی شورای اتلانتیک پخش شد.

در بخشی از این اعلامیه آمده‌است: «هنوز روشن نیست که صلح با طالبان امکان‌پذیر باشد. طالبان به‌گونۀ روشن شرایط خودشان را برای رسیدن به یک توافق صلح با دیگر افغانان اعلام نکرده‌اند و نه هم، این گروه پیشینۀ همکاری با گروه‌های سیاسی دیگر را دارد.»

اعلامیه می‌افزاید: «اگر ما حمایت خود را از حکومت افغانستان کاهش بدهیم و مذاکرات میان افغانان با شکست روبه‌رو شوند، پیامد آن می‌تواند بازگشت افغانستان به یک جنگ داخلی کامل باشد.

اگر دولت افغانستان ناتوان و متزلزل شود، آن‌هایی که از زنده‌گی زیر حاکمیت طالبان خاطرات بدی دارند، به جنگ متوسل خواهند شد.»

حکومت افغانسان نیز نگران توافق صلح امریکا با طالبان بود و خواستار وضاحت در این باره شد.

پس از توقف گفت‌وگوها میان امریکا و طالبان، حکومت افغانستان در اعلامیه‌یی، علت آن را ادامۀ جنگ و خشونت از سوی طالبان گفت.

گروۀ طالبان نیز هرچند گفت که به گفت‌وگوهای صلح متعهد استند، اما هدف اصلی آنان بیرون کردن خارجی‌ها از افغانستان است و برای این هدف جنگ شان را ادامه خواهند داد.

شماری از کشورهای منطقه به شمول روسیه و پاکستان از توقف گفت‌گوها میان امریکا و طالبان، ابراز نگرانی کرده‌اند و خواستار از سرگیری این گفت‌وگوها استند.

ضمیر کابلوف، فرستادۀ ویژۀ روسیه برای افغانستان به این باور است که در پی توقف این گفت‌وگوها، تنش‎ها و خشونت‌ها در افغانستان افزایش خواهند یافت.

گفت‌وگوهای صلح امریکا با طالبان، ظاهرأ تنش‌ها را در ادارۀ ترمپ نیز به میان آورده‌است.

ترمپ، روز گذشته اعلام کرد که جان بولتون، مشاور امنیت ملی‌اش را برکنار کرده‌است. بولتون، یکی از مخالفان امضای توافق نامه با طالبان بود.

آقای بولتون دربارۀ سیاست خارجی دیگر امریکا با دیگر اعضای ادارۀ‌ ترمپ، به ویژه وزیر امور خارجه این‌ کشور مایک پومپئو، نیز اختلاف‌هایی داشت.

رسانه‌های امریکایی، گزارش کرده اند که بولتون اخیراً بر سر مذاکرات امریکا با طالبان و خروج نیروهای امریکایی از افغانستان، با مایک پومپئو مخالف بود.

منبع: طلوع نیوز

0 پیام برای این مطلب ثبت شده