هیأت افغانستان در نشست دوحه با طالبان ‘تعیین شدند’

یک منبع در حکومت افغانستان به بی‌بی‌سی گفته “شورای رهبری مصالحه” بعد از چندین روز رایزنی و گفت‌و‌گو، سرانجام فهرست شرکت‌کنندگان نشست قطر را نهایی کرده است. به گفته این منبع ۱۵۰ نفر از جمله ۴۰ زن در نشست قطر شرکت خواهند کرد.

نام‌های شرکت‌کنندگان تا کنون منتشر نشده است. اما گفته شده که شماری از وزیران، والی‌ها و رهبران سیاسی در ترکیب این هیات به قطر خواهند رفت.

قرار است این نشست زیر نام “گفت‌وگوهای بین‌الافغانی” از ۱۹-۲۱ آوریل/اپریل در دوحه، پایتخت قطر برگزار شود.

در همین حال، یک منبع گروه طالبان به بی‌بی‌سی گفت آمادگی‌ها برای این نشست از سوی آنها نیز جریان دارد و حدود ۲۵ نفر از جمله اعضای هیأت مذاکره‌کننده طالبان و اعضای دفتر این گروه در قطر در این نشست شرکت خواهند کرد. این منبع افزود:”از روی اصولی که از قبل پذیرفته شده طالبان انتظار دارند فهرست نهایی شرکت‌کنندگان از افغانستان پیش از سفرشان با آنها شریک شود”.

گروه طالبان قبلا اعلام کرده بود که در نشست”بین‌الافغانی| قطر هیچ کسی از حکومت نمایندگی نمی‌کند و اگر افرادی وابسته به دولت در آن شرکت هم کنند، “به گونه شخصی” شرکت می‌کنند و دیدگاه‌های فردی‌شان را بیان می‌کنند نه دیدگاه حکومت را.

خطوط قرمز حکومت افغانستان برای شرکت در نشست قطر

“شورای رهبری مصالحه افغانستان” در دومین نشست خود، ‘خطوط سرخ افغانستان ‘ برای نشست پیش‌رو با طالبان را در دوحه مشخص کرد.

در پیش‌نویس شرایط گفت‌وگوهای بین‌الافغانی با طالبان از حفظ نظام “جمهوری اسلامی افغانستان”، برگزاری انتخابات و حفظ قانون اساسی به عنوان خطوط قرمز در مذاکرات با طالبان یاد شد و گفته شد که اگر قرار باشد موادی از قانون اساسی تعدیل شود، باید از مجرای قانونی صورت گیرد ولی خود قانون اساسی “قابل تعویض نخواهد بود”.

شورای رهبری مصالحه افغانستان متشکل از رهبران سیاسی و برخی مقام‌های حکومت به تازگی از سوی اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان معرفی شده است.

اما گروه طالبان در بیانیه خود تصریح کرده است که با حکومت افغانستان گفت‌وگو نمی‌کند.

منبع: بی بی سی فارسی

0 پیام برای این مطلب ثبت شده