هیجان جام جهانی و حسرت ما!

فرشته شهاب/ با فرا رسیدن ایام بازی‎های جام جهانی فوتبال، موجی از هیجان و شور سراسر دنیا را فرا می‌گیرد. فوتبال به عنوان پرمخاطب‌ترین رشته ورزشی، موجی از هیجان و هیاهو را به تمام نقاط دنیا آورده و جذابیت‌های آن آن‌قدر بالا است که حتی سایر عرصه‌های مهم اجتماع را مورد تاثیر خود قرار داده است.

این روزها کم‌تر کسی است که از جذابیت‌های فوتبال و هیجآن‌های جام جهانی این رشته ورزشی پرطرفدار نگوید، بازی‌های این جام را نبیند، جامی که با حضور تیم‌های ملی کشورها، شهروندان آن‌ها را با شوق و اشتیاق تمام به پای تلویزیون‌ها کشانده و رشته وفاق ملی‌شان را مستحکم‌تر می‎سازد.

بسیاری از رشته‌های ورزشی جذاب و تماشایی هستند، اما بدون تردید هیچ یک از آن‌ها هیجان و هیاهوی فوتبال را دارند، فوتبال قدم‌ها را از جنبه ورزشی فراتر گذاشته و در کشورهای پیشرفته دنیا از آن به عنوان یک صنعت یاد می‌شود، صنعتی که روز به روز در حال پیشرفت است، مدرن‌تر، فنی‌تر، کارآمدتر، علمی‌تر و جذاب‌تر می‌شود.

فوتبال نقش تعیین کننده‌ای در سایر عرصه‌های اجتماعی نظیر سیاسی، اقتصادی و فرهنگی نیز ایفا می‌کند. آن‌هایی که در این عرصه‌ها فعالیت کرده‌اند، هرگز نمی‌توانند نقش پررنگ فوتبال را در جامعه نادیده بگیرند، اتفاقی که حتی در دورترین و محروم‌ترین نقاط دنیا رخ داده است.

امروزه این باور نهادینه شده است که فوتبال را باید یک بنیاد فرهنگی و اجتماعی دانست که بدون هزینه اقشار مختلف مردم را به هیجان و هیاهو واداشته، در واقع فوتبال نماد ارزش‌ها، فرهنگ‌، خواص اجتماعی و آداب ملت‌ها است و جایگاه فوتبال آنچنان بالا است که به بهانه جام جهانی، چندین کشور از قاره‌های گوناگون با اقوام، نژادها، مذاهب، ادیان و رسوم مختلف را در کنار هم گرد آورده و نماد همدلی، مودّت، صلح، اخلاق و حتی انسانیت است.

فوتبال با جنبه‌های هنری، صنعتی، رسآن‌های و اقتصادی خود قدم‌ها را فراتر از عرصه ورزش گذاشته و در دنیای امروز در عرصه سیاسی، فرهنگی و اجتماعی نقش‌آفرینی می‌کند و به عنوان یک پدیده پرقدرت، نقطه مشترک تحقق آمال و آرزوهای ملت‌ها شده است، چنانکه در رویداد بزرگی به نام جام جهانی الگوی وحدت، ایجاد غرور ملی و هویت ملت‌ها شده است.

این درحالی است که صنعت یا هنر فوتبال در کشور ما بیش از حد غریب مانده و طی سالیان اخیر به نحوی سیر نزولی را پیموده است. عدم حضور ما در آوردگاه‌های مهم و بلند دنیا، هیجان لازم جام جهانی فوتبال و سایر بازی‎های این رشته ورزشی را از ما گرفته است. کم رنگ و رونق بودن فوتبال ما در عرصه ملی، اگر از سویی ناشی از کاستی و سُستی پایه‎های اقتصادی کشور است، از جانب دیگر هم برخاسته از اعمال سلیقه‌های فردی، سمتی و سیاسی است.

یکی از مواردی که در این ضعف و نارسایی تاثیرگزار بوده است، عدم گزینش اعضای تیم ملی فوتبال کشور براساس شایستگی‌های لازم، مهارت کافی و توانمندی‌های آن‌ها در این بازی پر طرفدار بوده است. به همین دلیل، متاسفانه درخشش تیم ملی ما حتی در سطح منطقه‌ای ضعیف بوده و نتوانسته‌ایم، رشد و صعود لازم را در این عرصه داشته باشیم. این موارد باعث شده است تا هیجان و التهاب ما در سطح ملی تضعیف شده و نتوانیم لذت لازم را از تماشای فوتبال در جام جهانی داشته باشیم.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده