واکنش‌ها به اخراج بازرگانان افغان‌از امارات

در پی تصمیم کشور امارات متحده عربی مبنی بر اخراج ششصد بازرگان افغانس بدون هیچ دلیل موجه و منطقی، تعدادی از شهروندان هفته‏‌ی گذشته در کابل تحصن نموده و قطعنامه‏‌ای‏ صادر کردند.

امارات متحده عرب اخیراً بر خلاف تمام موازین تجاری، جهانی و بدون دلیل موجه و منطقی، جواز کار بیش از ششصد بازرگان افغان را لغو و تصمیم به اخراج آن‏ها گرفته است. در حالیکه این بازرگانان سال‏‌های متمادی در امارات متحده عرب سرمایه‏‌گذاری کرده و تمام هستی و دارایی شان در امارات است.

در این قطعنامه آمده است: «تصمیم امارات مبنی بر اخراج بیش از ششصد تاجر افغان یک عمل غیر قانونی و ضدبشری است. تاسف بارتر اینکه حکومت افغانستان، به‏‌ویژه وزارت امور خارجه در قبال این تصمیم امارات هیچ کاری عملی را انجام نداده است. »

میلیاردها دالر دارایی و یک عمر زحمات بازرگانان افغان مقیم امارات که مشمول این فهرست هستند درحال نابودی است.

تمام فعالیت‏‌های اقتصادی این بازرگانان‏ به حالت تعلیق درآمده و آن‏ها هیچ سرنوشتی ندارند . بی‏شک حلقات مشخص و دست‏‌های پنهان، چه در داخل و چه در خارج پشت این دسیسه کلان قرار دارند، چون این تصمیم به یک باره گرفته نشده و فقط بازرگانان‏ قوم هزاره مورد حمله قرار گرفته‏‌اند.

بر بنیاد این بیانیه، حذف کادرهای قوم هزاره از حکومت، سپردن سه وزارتخانه غیرکلیدی، گروگان‏‌گیری مسافران، حمله به نویسندگان قوم شریف هزاره و در ادامه اخراج بیش از ششصد بازرگان هزاره از امارات متحده عرب، دسیسه‏‌های شوم و پلیدی است که علیه این قوم شریف روی دست گرفته شده است.

بیانیه می‏‌افزاید:« حلقاتی در تلاشند تا این موضوع را به انحراف بکشانند و این عمل غیرانسانی را به وضعیت سیاسی جاری در منطقه ربط داده و به آن رنگ و بوی مذهبی دهند. شایعاتی مطرح شد، مبنی بر اینکه این بازرگانان‏ به دلیل هم‏‌مذهب بودن با کشور ایران کهش مخالف حمله عربستان به یمن است از امارات اخراج شدند؛ اما پرسش اصلی اینجاست که اگر این گفته واقعیت دارد، پس چرا بازرگانان‏ کشور ایران از امارات اخراج نشدند؟»

این بازرگانان‏ بیش از سه دهه است که در کشور امارات زندگی می‏کنند. در این مدت کوچک‌ترین عمل خلاف قانون و یا حرکتی که امنیت امارات را تهدید کند از آن‏ها مشاهده نشده، افزون بر این بازرگانان‏ هیچگونه رابطه با هیچ کشوری نداشته و ندارند. اگر امارات متحده عرب در این تصمیم خویش تجدید نظر نکند بدون شک در امان نخواهد بود و با خشم ملت افغانستان رو به رو خواهد شد.

در این قطعنامه مطبوعاتی تاکید شده است:

۱. بدون کدام تاخیری بازرگانان‏ افغان جواز کارشان را دوباره به دست آورند و به کارشان برگردند.

۲. افرادی چی در داخل و چی در نمایندگی‏‌های سیاسی افغانستان مقیم امارات که پشت این دسیسه‏‌اند، شناسایی و به عنوان خایین ملی به جزای اعمال‏‌شان برسند.

۳. سرمایه‏‌گذاری‏‌های امارات در افغانستان باید بررسی و به حالت تعلیق درآورده شوند.

۴. حضور اقوام و اقشار در دستگاه دپلوماسی عادلانه مد نظر گرفته شود.

۵. از قوم شریف هزاره یک دیپلومات بلندپایه در امارات متحده عرب گماشته شود تا بار دیگر از بروز چنین وقایع دل‌خراش جلوگیری صورت گیرد.

۶. نهاد و سازمان‏‌های جهانی که در امور کار و تجارت فعالیت دارند موقف قطعی و منطقی در این مورد بگیرند.

۷. خسارات هنگفتی که به بازرگانان‏ افغان در پی این تصمیم وارد شده باید جبران شوند.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده