واکنش گسترده به کشته شدن مینه منگل، مجری سابق تلویزیون در افغانستان

کشته شدن مینه منگل، مشاور فرهنگی مجلس نمایندگان افغانستان و مجری سابق تلویزیون، واکنش‌های زیادی را در میان مقام‌های دولتی، سیاستمداران و کاربران رسانه‌های این کشور به دنبال داشته است.

دفتر حمایت از رسانه‌های آزاد افغانستان (نی) از دولت افغانستان خواست که مشخص کند آیا قتل خانم منگل با کار رسانه‌ای او ارتباط داشته است یا خیر؟

نرگس نهان، وزیر معدن افغانستان در صفحه توییتر خود نوشته که با حسینه صافی، وزیر اطلاعات و فرهنگ و شهرزاد اکبر، معاون شورای امنیت تصمیم گرفته‌اند که برای ایجاد راهکاری برای تامین امنیت زنانی که با تهدید مواجه‌اند، اقدام کنند.

همچنین کمیسیون عالی منع خشونت علیه زن در دادستانی کل، “بررسی جدی” پرونده قتل خانم منگل را آغاز کرده‌است.

اختلافات خانوادگی؟

دادستانی کل افغانستان اعلام کرد که خانم مینه منگل، اختلاف خانوادگی داشت و در دادستانی شکایت درج کرده بود.

جمشید رسولی، سخنگوی دادستانی افغانستان گفت که در سال ۱۳۹۶ خورشیدی خانم منگل به دادستانی افغانستان مراجعه کرده بود و شکایت او نشان‌دهنده اختلافات خانوادگی‌ بود و موضوع در آن زمان مورد بررسی قرار گرفت.

به گفته آقای رسولی او خواستار جدایی از همسرش بوده است.

خانواده خانم منگل به بی‌بی‌سی گفته که او با این ازدواج مخالف بود ولی به دلیل مسایل اجتماعی و سنت‌ها تن به این ازدواج داده بود. همچنین به نقل از خانواده خانم منگل، دادگاه به جدایی او از شوهرش حکم صادر کرده بود ولی خانواده همسرش این حکم را قبول نداشت.

اما تاکنون هیچ کسی مسئولیت قتل خانم منگل را به عهده نگرفته و فردی هم به طور رسمی متهم نشده است و مشخص نیست که ارتباطی میان قتل او و اختلافات خانوادگی‌‌اش وجود داشته باشد.

آقای رسولی گفت که دولت درصدد “پی‌گیری جدی” پرونده قتل خانم مینه است.

وزارت داخله/کشور افغانستان روز گذشته اعلام کرد که مینه منگل، مجری سابق تلویزیون‌های شمشاد، آریانا و لمر که به تازگی به عنوان مشاور فرهنگی مجلس نمایندگان افغانستان استخدام شده بود، در ناحیه هشتم، در شرق کابل توسط افراد مسلح ناشناس کشته شده است.

براساس اعلام وزارت کشور افغانستان این حادثه حوالی ساعت ۷:۲۰ دقیقه صبح روز، شنبه (۲۱ ثور/ اردیبهشت) رخ‌ داد.

خانم منگل سال‌ها با تلویزیون‌های شمشاد، آریانا و لمر کار کرده و مجری شناخته شده برنامه‌های ادبی بود.

منبع: بی بی سی فارسی

0 پیام برای این مطلب ثبت شده