وزارت امور خارجه: توافقنامه چهابهار نهایی می‏شود

وزارت امور خارجه کشور می‏گوید که پیشرفت‏‌های قابل ملاحظه ای در نهایی شدن توافقنامه ی سه جانبه میان هند، ایران و افغانستان برای اتصال افغانستان به هند از طریق بندر چابهار صورت گرفته است.

احمد شکیب مستغنی، سخنگوی وزارت خارجه می‏گوید که ایجاد راه ترانزیتی بندر چابهار یکی از پروژه های مهمی است که تلاش‏‌های این وزارت برای تطبیق آن جریان دارد.

آقای مستغنی تصریح کرده است که بحث کمیته‏‌های تخنیکی هر سه کشور در مورد نهایی شدن این توافقنامه جریان دارد.

گفتنی است که بندرچابهار ایرانی یکی از گزینه‏‌های افغانستان است که می خواهد با ایجاد آن راه ترانزیتی برای بندر کراچی پیدا کند؛ چرا که بندر کراچی هر از گاهی از سوی مقامات پاکستان به عنوان یک ابزار فشار علیه افغانستان استفاده می‏شود.

باید یادآور شد که سفیر افغانستان در هند نیز به تازگی از اختصاص ۱۰۰ میلیون دالر توسط مقامات هندی برای پیشرفت در ایجاد راه ترانزیتی بندر چابهار خبر داده است.

شکیب مستغنی با اشاره به اهمیت بندر چابهار برای ترانزیت کالا از افغانستان به هند، خواستار نهایی شدن توافقنامه سه جانبه و امضای آن از سوی کابل، تهران و دهلی نو شد.

احمد شکیب مستغنی، سخنگوی وزارت خارجه افغانستان در جمع خبرنگاران گفت: ترانزیت کالا به هند از طریق بندر چابهار ایران یکی از برنامه های مهم دولت می باشد و کمیته سه جانب‌ه‏ای بالای این برنامه کار می‏کنند و پیشرفت های قابل ملاحظه ای در قسمت نهایی شدن توافقنامه این پروژه صورت گرفته است.

وی افزود: این مساله تحت مطالعه کمیته های تخنیکی از جانب هر سه کشور قرار دارد و امید است در آینده نزدیک مسوده توافقنامه بندر چاه بهار نهایی شود و به امضا برسد.

سخنگوی دستگاه دیپلوماسی کشور از تلاش های وزارت خارجه برای اتصال کشور از طریق راه های متعدد ترانزیتی به نقاط مختلف دنیا گفت: اتصال جمهوری اسلامی افغانستان به بحیره سیاه از طریق یک مسیر ترانزیتی که از خاک ترکمنستان، آذربایجان و گرجستان می‏گذرد و اتصال به چین از طریق تاجکستان از جمله اقداماتی است که کار روی آن‏ها جریان دارد.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده