وزارت زراعت: تا ۲۰۲۰ در تولید گندم، به خودکفایی می‏رسیم

وزارت زراعت و مالداری می‏گوید که تا سال ۲۰۲۰ میلادی، با یک استراتژی مشخص، به خودکفایی در زمینه‏‌ی تولید غله خواهیم رسید.

میرامان‏‌الدین حیدری، معین وزارت زراعت و مالداری هفته‏‌ی گذشته در صحبت با خبرنگاران گفت: «استراتژی گندم را تهیه کردیم. در آینده‏‌ی نزدیک نهایی می‏شود و این پلان برای فراهم آوری غله‏‌جات وزارت زراعت و مالداری را کمک می‏کند و به کارهای‏‌مان سهولت می‏‌بخشد

وی افزود: «سالانه ۵ میلیون تن در کشور گندم تولید می‏شود و به ۶ میلیون تن گندم سالانه ضرورت است که افغانستان سالانه یک میلیون تن گندم وارد می‏کند

آقای حیدری از رشد تولیدات و محصولات زراعتی امسال اظهار خوش‌بینی کرد و گفت که امسال نسبت به سال گذشته محصولات زراعتی افزایش یافته است.

معین وزارت زراعت و مالداری می‏گوید که این وزارت در تلاش است که تا سال ۲۰۲۰ در قسمت غله‏‌جات به خود کفایی برسد.

غذای اصلی مردم افغانستان نان گندم است. دولت در نظر دارد که میزان تولید گندم را افزایش بدهد تا از این لحاظ به خودکفایی برسد.

براساس احصاییه‏‌ای که از سوی USAID صورت گرفته است، ۸۰ درصد مردم افغانستان مشغول پیشه‏‌ی زراعت و مالداری می‏‌باشند و ۳۱ درصد درآمد ملی از محصولات زراعتی به دست می‏‌آید.

لازم به ذکر است که بیش از یک دهه‏‌ی اخیر، نهادهای مرتبط به زراعت و دولت توجه چندان به این بخش از زندگی مردم نکرده است و هنوز کشاورزان و مالداران کشور با کاستی‏‌هایی مواجه هستند.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده