وزارت معادن:سروی پروژه‌‏ی تاپی یک ماه بعد شروع می شود

وزیر معادن و پترولیم می‏گوید که سروی پروژه‏ی تاپی در داخل افغانستان سر از سال ۲۰۱۶ میلادی آغاز می‏شود. داوودشاه صبا وزیر معادن و پترولیم گزارش مفصل از چگونگی عملی شدن کار پروژه‏‌ی تاپی به نمایندگان مجلس ارائه کرد.

آقای صبا گفت: «کار عملی پروژه‏‌ی تاپی هم‏اکنون از ترکمستان آغاز شده و در اوایل ۲۰۱۶ سروی آن در داخل افغانستان آغاز می‏شود و ابتدا ساحاتی که از آن لوله‏‌ی گاز انتقال می‏‌یابد از وجود ماین پاک‌سازی خواهد شد.» به گفته‏‌ی وی، کار عملی این پروژه هم زمان از چندین بخش در داخل افغانستان سر از ۲۰۱۷ شروع خواهد شد و سر از آغاز سال ۲۰۲۰ انتقال گاز به پاکستان عملا آغاز می‏شود.این خط لوله‏‌ی انتقال گاز از بندر تورغندی وارد افغانستان شده و با گذر از هرات، فراه، نیمروز، هلمند و قندهار (۱۸۰۰ کیلومتر) وارد پاکستان خواهد شد. سهم ترکمنستان در انتقال لوله‏‌ی گاز ۸۵ درصد است و افغانستان، پاکستان و هند هرکدام ۵ درصد در ساخت این لوله سهم دارند.

آقای صبا گفت: «افغانستان ۲ درصد از سهم خود را می‏پردازد و ۳ درصد باقی مانده به کمک‏‌های خارجی وابسته است و ترکمنستان وعده داده است که اگر نهادهای خارجی این سهم افغانستان را تمویل نکند، آن کشور خود کمک خواهد کرد

هزینه‏ی مجموعی ساخت این خط لوله گاز از ۶ تا ۸ میلیارد دالر تخمین شده است. وزیر معادن یادآور شد افغانستان از فیس ترانزیت گاز سالانه ۳۷۵ تا ۴۰۰ میلیون دالر عاید خواهد کرد و این پروژه به صورت مستقیم حدود ۷ هزار شغل دایمی که بیشتر آن در داخل افغانستان خواهد بود میسر خواهد کرد.

داوودشاه صبا ابراز امیدواری کرد و گفت همکاری مردم افغانستان در مسیر پایپ لاین وجود دارد و ترکمنستان وعده سپرده است که کادرهای مسلکی افغانستان را در این زمینه آموزش دهد. این لوله‏‌ی گاز حدود ۶۰ درصد انرژی مورد نیاز پاکستان را مرفوع می‏‌سازد.

بر اساس قرارداد، این لوله، سالانه حدود ۳۳ میلیارد متر مکعب گاز انتقال خواهد داد و افغانستان در ده سال اول ۵۰۰ هزار مترکعب گاز، در ده سال دوم یک میلیارد متر مکعب گاز و در ده سال سوم ۱.۵ میلیارد مترمکعب گاز از این خط لوله استفاده خواهد کرد.

زمینه‏‌های استفاده از گاز نسبت به نبود سیستم توزیع یکی از نگرانی‏‌ها در افغانستان است اما؛ آقای صبا گفت: «اگر افغانستان از گاز اختصاص یافته به خود استفاده نتواند آن را به کشورهای پاکستان و هند به فروش خواهد رساند

وزیر معدن خاطرنشان کرد با آغاز پروژه‏‌ی تاپی، افغانستان وارد مرحله‏‌ی جدید توسعه‏‌ای همگام با منطقه خواهد شد و ۶ پروژه‏‌ی موازی با این پروژه، از جمله خط آهن و یک لین برق که سالانه ۱۰۰ میلیون دالر برای افغانستان عاید دارد نیز آغاز خواهد شد. آقای صبا می گوید با اجرایی شدن این پروژه، افغانستان موقف خود را از نظر نقطه‏‌ی وصل منطقه باز می‏‌یابد و وارد عصر دیگر برای معبر کالا خواهد شد.

تاپی از بزرگ‏ترین پروژه‏‌های انتقال گاز در منطقه است که گفت‌گوها بر سر آغاز این پروژه از ۲۵ سال قبل آغاز شده بود و سرانجام این پروژه هفته‏‌ی قبل با اشتراک رهبران افغانستان، ترکمنستان، پاکستان و هند رسما افتتاح شد.تاهنوز ۷ توافقنامه بر سر چگونگی اجرایی شدن این پروژه میان این چهار کشور به امضا رسیده است. تاپی، آسیای مرکزی را از لحاظ اقتصادی با آسیای جنوبی که به شدت از کمبود انرژی رنج می‏برد، وصل می‏کند.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده