وزیر اقتصاد: ترک ها در افغانستان سرمایه‌‏گذاری کنند

اتاق بازرگانی و صنایع افغانستان در اشتراک با انجمن صنعت‏‌کاران و بازرگانان افغان ــ ترک (ATSIAD)، چهارمین نمایشگاه بین‌‏المللی افغان ــ ترک را هفته‏‌ی گذشته به مدت چهار روز در کابل برگزار کرد.

در مراسم گشایش چهارمین نمایشگاه بین‏‌المللی افغان – ترک، عبدالهادی ارغندیوال، وزیر اقتصاد اظهار داشت که روابط خوب کشورهای منطقه سبب رشد و بالندگی آن‏ها می‏شود.

آقای ارغندیوال به کارکرد خوب شرکت‏‌های ترکی در افغانستان اشاره کرده و گفت: «افغانستان ترجیح می‏دهد سرمایه‌‏گذاران ترک در معادن افغانستان سرمایه‏‌گذاری کنند

به گفته آقای ارغندیوال، پژوهش‌گران امریکایی با بررسی ۳۰ درصد از سنگ‏‌های معدنی افغانستان به این نتیجه رسیده‌‏اند که ارزش مواد معدنی افغانستان ۳ تریلیون دالر است.

همچنین اسماعیل رامز، سفیر کبیر ترکیه در افغانستان ابراز امیدواری کرد که در این نمایشگاه سرمایه‌‏گذاران دو کشور، گرد هم آمده و سبب رشد اقتصادی دو کشور شوند.

وی همچنین از دست‏اندرکاران برگزارکننده خواست تا مانند این نمایشگاه را در ترکیه هم برگزار نمایند تا برای اموال افغانی هم بازاریابی خوبی صورت گیرد.

آقای رامز با استقبال از پیشنهاد وزیر اقتصاد در مورد سرمایه‏‌گذاری در بخش معادن گفت: «معادن دارایی زیادی برای افغانستان محسوب می‏شوند که برای استخراج آن باید خط آهن ایجاد شود

وی با اشاره به اینکه درحال حاضر دو کشور مجبوراند که از طریق آب‏‌های ایران و ترکمنستان کالاهای‏شان را تبادله کنند، افزود: «اگر ما می‏خواهیم روابط دو کشور ارتقا یابد، باید زمینه حمل و نقل بین دو کشور را فراهم کنیم

محمدقربان حقجو، رئیس هیات عامل اتاق بازرگانی نیز در این مراسم به نقش مهم ترکیه در رشد اقتصادی منطقه اشاره کرد و از بازرگانان دو کشور خواست که به عنوان دو ملت بزرگ و با فرهنگ غنی برای نزدیک شدن مردم تلاش کنند.

وی گفت: ۴ سال پیش، حجم داد و ستد بین افغانستان و ترکیه ۱۵۰ میلیون دالر بود، اما حالا در شرایطی که چهارمین دور نمایشگاه‌های بین‏‌المللی افغان- ترک برگزار می‏شود؛ این حجم به ۳۰۰ میلیون دالر رسیده است

آقای حقجو هدف از برگزاری این نمایشگاه را ارتقای سطح دوستی و بازرگانی بین دو کشور، پیدا نمودن بازار برای کالاهای صادراتی افغانستان و ترکیه، آگاهی بازرگانان دو کشور از وضع بازار و شرایط سرمایه‌گذاری در دو کشور به‌‏ویژه در افغانستان، ترغیب حکومتی‏‌های دو کشور در فراهم‏‌آوری زمینه‏‌های مناسب سرمایه‏‌گذاری دانست.

باید یادآور شد که در چهارمین نمایشگاه بین‏‌المللی افغان – ترک، ۶۰ شرکت در ۱۰۰ غرفه از هر دو کشور محصولات و خدمات خود را به نمایش گذاشتند.

گفتنی است که اتاق بازرگانی و انجمن صنعت‏‌کاران و بازرگانان افغان – ترک در تاریخ ۲۹ حوت ۱۳۹۱ تفاهم‌نام‌ه‏ای را نیز امضا کردند که بر بنیاد آن، این انجمن برای ۱۰ سال نمایشگاه‏‌های افغان– ترک را در افغانستان برپا خواهند کرد.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده