وزیر دفاع امریکا: خروج سربازان از افغانستان آغاز می شود

مارک اسپر، وزیر دفاع ایالات متحده امریکا روز دوشنبه (۱۲ حوت) در یک نشست مشترک گفت که او برای آغاز خروج نخستین  سربازان امریکایی از افغانستان، به فرمانده کُل نیروهای امریکایی دراین کشور، دستور داده است.

او افزود که مطمئن نیست که آیا این روند آغاز شده است، اما گفت درجریان ده روز پس از امضای توافقنامه صلح امریکا با طالبان، این روند باید آغاز شود.

این توافقنامه روز شنبه از سوی زلمی خلیل زاد، فرستادۀ ویژۀ امریکا و ملابرادر، معاون سیاسی طالبان و فرد شماره دوم این گروه، در یک مراسم ویژه در حضور نماینده‌گان ۳۰ کشور و نهادهای جهانی در هوتل مشهور شیراتون در شهر دوحه، پایتخت قطر، امضا شد.

به گفتۀ اسپر، آنان با آغاز روند خروج می خواهند حسن نیت نشان دهند.

امریکا هم اکنون حدود ۱۳ هزار سرباز در افغانستان دارد که بربنیاد توافقنامۀ صلح در جریان ۱۳۵ روز شمار این سربازان به ۸۶۰۰ تن، کاهش خواهند یافت.

اسپر دراین باره افزود: “کاری که ما خواهیم کرد این است که شمار نیروهای مان را به ۸۶۰۰ خواهیم رسانید و سپس متوقف خواهیم شد و ما وضعیت را ارزیابی خواهیم کرد، نه تنها از نظر تکتیکی بلکه خواهیم دید که آیا همۀ طرف ها به تعهدات شان عمل می کنند یانه؟”

قراراست نیروهای باقی ماندۀ امریکایی تا نه ونیم ماۀ دیگر، از کشور بیرون شوند.

مارک میلی، رییس ستاد مشترک ارتش امریکا هشدار می‎ دهد که ممکن است خشونت ها درافغانستان به گونل کامل پایان نیابند.

او افزود: “من، همه را با احتیاط به این نکته متوجه می سازم که فکر می کنند خشونت های مطلقن مثل گذشته رخ خواهند داد احتمالاً این گونه نخواهد بود، احتمالاً به صفر هم این خشونت ها نرسد. اما توافقنامۀ صلح یک گام به جلو است تا به گفتگو میان افغانان  منجر می شود و در نهایت به توافق صلح، منتهی می شود.”

از سویی هم، اسپر مذاکرات میان افغانان را به یک جادۀ طولانی و پرخم و پیچ تشبیح می کند و می افزاید که این مذاکرات دُشوار خواهند بود.

او اضافه کرد: “این یک جادۀ طولانی، پر پیچ و خم خواهد بود. فراز و نشیب هایی وجود خواهند داشت…. هفته ها و ما ها را در برخواهد گرفت. این ماهیت چنین گفتگوه ها است. ما نمی خواهیم از آنچه در حال حاضر اتفاق می افتد، بسیار هیجان زده شویم، ما فقط می خواهیم با هر موقعیتی روبه رو بشویم و اطمینان حاصل کنیم که ما روی این مأموریت متمرکز خواهیم بود.”

طالبان هرگونه گفتگو با هیئت افغانی را پیش از رهایی پنج هزار زندانی این گروه رد کرده اند.

رییس جمهور غنی نیز روز یکشنبه در یک نشست خبری گفت که دربارۀ رهایی پنج هزار زندانی طالب هیچ توافقی وجود ندارد.

او در یک گفتگو با شبکۀ “سی‎ان‎ان” نیز گفته است که در نخست حکومت افغانستان می خواهد دربارۀ روهایی زندانیان، روابط طالبان با کشورهای همسایه به ویژه پاکستان که برای آنها “پناهگاه” فراهم کرده است و نیز حقوق مردم و آیندۀ حکومت، بحث و گفتگو کنند.

منبع: طلوع نیوز

0 پیام برای این مطلب ثبت شده