وزیر دفاع بریتانیا: درباره اقدامات بی ثبات ساز ایران سهیم نگرانی آمریکا و شرکایمان هستیم

پنی موردانت، وزیر دفاع بریتانیا گفته است که در صورت بحرانی شدن اوضاع در خلیج فارس و تشدید تنش ها، بریتانیا آماده کمک به متحدانش از جمله آمریکا در برابر ایران است.

خانم موردانت در مجلس عوام گفته است که بریتانیا در نگرانی های ایالات متحده، اروپا و شرکایش در خلیج فارس درباره اقدامات بی ثبات کننده ایران، سهیم است.

وزیر دفاع بریتانیا گفته است که برای کاهش تهدیدات در امنیت منطقه به همکاری نزدیک با شرکا و متحدان کشورش ادامه می‌دهد.

خانم موردانت به سئوال یکی از نمایندگان مجلس عوام پاسخ می داد که از او به عنوان وزیر دفاع درباره پیوستن احتمالی بریتانیا به آمریکا در برابر اقدام نظامی احتمالی ایران در خلیج فارس پرسیده بود. او گفته است که بریتانیا برای کمک به متحدانش آماده و در منطقه خلیج فارس هم مستقر شده است.

وزیر دفاع بریتانیا گفته است: “ما سهم عمده ای در این منطقه داریم و سرمایه‌گذاری کلانی در آن کرده‌ایم. با متحدان و شرکایمان برای کاهش تنش‌ها همکاری می‌کنیم و تلاش می کنیم از واقعیاتی که پشت حوادث اخیر قرار دارد، مطلع شویم”.

هفته گذشته چهار فروند نفتکش در بندر فجیره در نزدیکی تنگه هرمز دچار حادثه شدند و خسارات دیدند. همزمان دو حمله به تاسیسات نفتی عربستان سعودی صورت گرفت که حوثی های یمن، شورشیان مورد حمایت ایران مسئولیت آن را به عهده گرفتند.

روحانی: برای اداره کشور اختیار ویژه می خواهیم

جمهوری اسلامی ایران پیش از این تهدید کرده بود که در صورتی که نتواند نفت خود را برای فروش از منطقه خلیج فارس صادر کند، “کشور دیگری هم نخواهد توانست نفت صادر کند”. جرمی هانت وزیر خارجه بریتانیا پیش از این ایران خواسته بود “عزم آمریکا را برای دفاع از منافعش محک نزند”.

همزمان با خودداری آمریکا برای صدور معافیت کشورها جهت خرید نفت از ایران، جمهوری اسلامی ایران برخی از تعهدات خود در توافق هسته ای موسوم به برجام را کاهش داده و به طرف های این توافق دو ماه فرصت داده تا مساله فروش نفت و مبادلات بانکی را به نحوی حل کنند.

طرف های اروپایی برجام این ضرب الاجل را رد کرده اما وعده داده‌اند که برای اجابت خواسته های ایران تلاش خواهد کرد.

تنش لفظی میان مقام های آمریکایی و مقام های نظامی و سیاسی جمهوری اسلامی ایران در روزهای اخیر بالا گرفته است. با افزاش این تنش ها هم سرلشکر حسین سلامی فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و هم دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا اعلام کرده اند که به دنبال جنگ و درگیری نیستند اما در صورت اقدام طرف مقابل، دست به دفاع خواهند زد.

آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران به تازگی گفته است “جنگ نخواهد شد” اما از سیاست های ایالات متحده در برابر جمهوری اسلامی انتقاد کرده است.

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران گفته در هیچ دوره‌ای در تبادلات بانکی و فروش نفت با مشکلات و شرایط امروزه مواجه نبوده‌ایم، لذا نیازمند تمرکز و احساس شرایط جنگ اقتصادی از سوی همه هستیم.

صادرات نفت ایران از زمان بازگشت تحریم های آمریکا از حدود ۲ میلیون ۷۰۰ هزار بشکه به کمتر از یک میلیون بشکه در روز رسیده و پیش بینی می شود در ماه های آینده حتی به نصف وضعیت موجود کاهش یابد.

رئیس جمهور ایران گفته است دولت برای اداره کشور همانند دوره جنگ هشت ساله با عراق، “نیازمند اختیارات ویژه‌” است.

منبع: بی بی سی فارسی

0 پیام برای این مطلب ثبت شده