وزیر مخابرات:وضع ده درصدی مالیات بر کریدت، یک بار تحمیلی بود!

پس از آن که فرمان ریاست جمهوری در خصوص وضع ده درصدی مالیات بر سیم کارت‏‌ها از سوی پارلمان رد شد؛ وزیر مخابرات می‏گوید که این موضوع یک بار تحمیلی برای آنها بوده است.

وزارت مخابرات و تکنالوژی کنفرانس هماهنگی را به منظور بهبود اجراآت در امور کاری این وزارت، امروز در کابل برگزار کرد.

در این کنفرانس، روسای مخابرات و مسئولان شرکت مخابراتی افغان تیلی کام از ۳۴ ولایت کشور اشتراک کرده بودند تا مورد کارکرد‌ها، فرصت‌ها و چالش‌های خدمات مخابراتی در ولایات و مرکز با مسئولان وزارت مخابرات، بحث و تبادل نظر نمایند.

عبدالرزاق وحیدی، وزیر مخابرات و تکنالوژی در این کنفرانس در اشاره به وضع ده درصدی مالیات بر سیم‏کارت‏‌ها گفت: “وزارت مخابرات به طور نخواسته درگیر موضوع وضع ده درصد مالیات بر سیم‏کارت‏‌ها شده، در واقع این یک بار تحمیلی برای ما بود. از شروع، ما به این روند موافق نبودیم. پس از آن که فرمان از سوی رئیس جمهور برای ما مواصلت کرد آغاز به کار کردیم”.

آقای وحیدی تصریح کرد: “در شروع این کار وزارت مالیه با ما همکاری نداشت و ما مکلف بودیم که براساس فرمان رئیس جمهور، ده درصد مالیات از سیم کارت ها اخذ کنیم”.

وی متوقف کردن اخذ ده درصد مالیه از سیم‏کارت‏‌ها را مشروط به هدایت رئیس جمهور عنوان کرد.

وزیر مخابرات ثبت و راجسترکردن سیم‏کارت‏‌ها را یک امر ضروری عنوان کرد و گفت: ۲۵ میلیون سیم‏کارت فروخته شده است و در حال حاضر ۱۳میلیون آن فعال می‏باشد.

آقای وحیدی نبود امنیت، کمبود برق و کمبود منابع مالی را از چالش‏‌های عمده‏ی وزارت مخابرات و تکنالوژی عنوان کرد.

این اظهارات وزیر مخابرات در حالی مطرح می‏شود که نزدیک به دو ماه است که ده درصد مالیات از طریق سیم‏کارت از نزد شهروندان اخذ می‏گردد، اما پارلمان کشور فرمان رئیس جمهور را در این خصوص خلاف قانون خوانده و آن را رد کرد است.

گفتنی است که نشست کارمندان وزارت مخابرات و سکتورهای مخابراتی برای دو روز دیگر ادامه دارد.

وحیدی، هم چنان به اشاره به تبدیل سیستم تلویزیون‏ها از آنالوگ به دیجیتل تصریح نمود که وزارت مخابرات سعی دارد که از کاروان ترقی و تمدن عقب نمانده هر چه زود سیستم تلویزیونی را از آنالوگ به دیجیتل تبدیل سازد.

نبود امکانات مالی، نبود امنیت، قیمت بودن نرخ برق و نبود راه‏های مواصلاتی به ولایات از جمله مشکلات جدی فراروی وزارت مخابرات توسط عبدالرزاق وحیدی عنوان گردید.

نجیب عزیزی سرپرست اداره اترا نیز در این نشست اظهار داشت که راجستر و ثبت سیم‏کارت‏‌ها از برنامه‏‌های مهم اداره‏ی اترا می‏‌باشد و در حین حال اداره‏‌ی اترا کوشش دارد تا کیفیت شبکه‏‌های مخابراتی کشور را همگام و همسطح با کیفیت مخابرات در کشورهای دیگر کند.

وی خاطر نشان کرد که در سال آینده، اداره‏‌ی اترا از تکنالوژی تغییرمشترک از یک شبکه‏‌ی مخابراتی به شبکه‏‌ی دیگر با همان شماره استفاده خواهد کرد.

وی هم چنان روی دست داشتن تکنالوژیG4   و G5را از دیگر برنامه‏‌های روی دست این اداره عنوان کرد.

گفتنی است که وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی، به هدف ایجاد هماهنگی و بهبود اجراات در امور کاری این وزارت در مرکز و ولایات کشور کارمندان ارشد شرکت مخابراتی افغان تیلی کام را از ۳۴ ولایت کشور برای ۳ روز در کابل دعوت کرده است.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده