وزیر معارف افغانستان: ناقص کردن موی دانش آموزان ممنوع است

وزارت معارف افغانستان اعلام کرده که قیچی کردن و تراشیدن موی سر دانش آموزان در مکاتب این کشور “ممنوع” است. این وزارتخانه گفت که دلیل این ممنوعیت جلوگیری از “صدمه روحی” به دانش آموزان است.

وزارت معارف با نشر خبرنامه‌ای در صفحه رسمی فیسبوک خود نوشته است که “محمد میرویس بلخی” وزیر آموزش و پرورش افغانستان شخصا این کار را ممنوع کرده است.

وزارت معارف افغانستان افزوده که هدف از این کار “خودداری از صدمات روحی و روانی بر شخصیت شاگردان” است و به تمام روسای معارف ولایت‌ها و شهر کابل این هدایت فرستاده شده است.

قبل از این در صورتیکه موهای شاگردان بلندتر از حد تعیین شده توسط مکاتب بود، مدیران و معلمان با قیچی و یا تراشیدن، موی سر دانش آموزان را ناقص می‌کردند. آنان فقط قسمتی از سر دانش آموزان را می‌تراشیدند یا قیچی می‌کردند.

در اطلاعیه وزارت معارف افغانستان آمده است که این نهاد برای جلوگیری از این نوع برخورد “بر جایگزینی دیگر شیوه‌های اصلاحی” با مشارکت والدین و معلمین مکتب تاکید دارد.

وزیر معارف افغانستان گفته که هرگونه تخطی از این دستور باعث می‌شود که با متخلفان مطابق اصول رفتاراداری برخورد قانونی شود.

قبل از این نیز بارها تنبیه شاگردان مکاتب در افغانستان خبر ساز شده است، محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری، با اشاره به تنبیه کودکان در مکاتب، گفته بود که در نهادهای آموزشی افغانستان، خشونت باید از بین برود. آقای غنی افزوده بود: “خواهش من و تمنای من از استادان محترم این است که لطفا چوب و دشنام را از مکاتب ما دورکنند. چوب باید در مکاتب ما جا نداشته باشد.”

در برخی از مکاتب و مدارس آموزشی افغانستان آموزگاران با چوب کودکان را تنبیه می‌کنند که این شیوه پیش از این نیز انتقادهایی را در پی‌داشته است.

رئیس جمهوری افغانستان افزوده بود که مکتب جای تعیین هویت است و کودکان اگر در محیط مدرسه توهین و تحقیر شوند، در آینده به توهین و تحقیر و زورگویی خواهند پرداخت.

منبع: بی بی سی فارسی

0 پیام برای این مطلب ثبت شده