وزیر پیشین مخابرات افغانستان برای دومین بار از دادگاه برائت گرفت

دادگاه تجدید نظر افغانستان امروز(یکشنبه ۳۰ سرطان/تیر) با صدور حکمی، برای عبدالرزاق وحیدی، وزیر پیشین مخابرات و تکنولوژی معلوماتی، حکم برائت داد.

آقای وحیدی بر اساس اعلام دادستانی کل افغانستان در دوم ماه دلو/بهمن ۱۳۹۷ در دادگاه ابتدایی/بدوی در مرکز عدلی و قضایی مبارزه با جرایم سنگین فساد اداری غیابی محاکمه شده و به اتهام “سوء‌استفاده از صلاحیت‌ وظیفوی هنگام مأموریت در وزارت مالیه/دارایی” مجرم شناخته و به سه‌سال زندان محکوم شده ‌بود.

وزیر پیشین مخابرات افغانستان در فروردین امسال زمانی که در دانشگاه کابل در حال تدریس بود، بازداشت شد. آقای وحیدی دیروز (شنبه) در دفاع از خود گفت که نیروهای امنیتی او را از پای تخته سیاه کلاس درس دانشگاه با “تحقیر و توهین” به زندان منتقل کرده‌اند.

اتهام آقای وحیدی “سوء‌استفاده از صلاحیت وظیفه‌ای در چاپ کارت جواز کار اتباع داخلی وزارت کار و امور اجتماعی توسط مطبعه صکوک وزارت مالیه” بود.

دادستانی افغانستان گفته بود که نتیجه تحقیق آن ا‌ست که مطبعه صکوک بدون عقد قرارداد، کارت‌های فوق‌الذکر را در مطبعه آزاد (احمدی) به چاپ رسانده‌ است و در آن زمان آقای وحیدی معاون وزارت مالیه افغانستان بوده است.

دیروز دادگاه آقای وحیدی بعد از دفاع خود و وکیلش پایان یافت، و صدور حکم دادگاه نیز به امروز واگذار شد.

محمدعلی فرهنگ، وکیل آقای وحیدی درباره حکم امروز به بی‌بی‌سی گفت که دادگاه تجدیدنظر (استیناف) امروز به برائت آقای وحیدی حکم داد.

به گفته وکیل آقای وحیدی، دادگاه ابتدائیه حکم کرده بود که آقای وحیدی به عنوان معاون وزیر مالیه/دارایی، لایحه وظایف داشته و براساس لایحه وظایف ملزم به کنترل قرارداده‌ها بوده است. ولی در تحقیقات مشخص شد وزیران و معاونان لایحه وظایف ندارند.

آقای فرهنگ گفت که آقای وحیدی امروز برای طی مراحل بعضی از کارهای اداری خود به توقیفگاه بر می‌گردد و از فردا رسما آزاد خواهد بود.

جریان محاکمه آقای وحیدی دیروز در تمام روز ادامه داشت و او در این نشست از دادستان خواست که به او بگوید “کدام ماده قانون را نقض کرده‌است؟ و اگر اداره قانون را نقض کرده مربوط به او نمی‌شود.”

وزیر پیشین مخابرات افغانستان در این نشست از دادستان همچنین پرسید آیا با سایر معاونان و وزیران دولت هم رفتار مشابهی شده است و گفت: “این نشان می‌دهد که من تارگیت (هدف) هستم، من یک آدم سیاسی هستم و جرمم سیاسی است و با افتخار حاضرم که زندانی سیاسی باشم.”

دادستان در پاسخ آقای وحیدی گفت که “هیج سیاستی درکار نیست و بر اساس عملکرد خلاف قانون که شما (وحیدی) داشتید با شما حرف می‌زنم.”

این استاد دانشگاه قبل از این نیز در زمانی که وزیر مخابرات بود، به تخلفاتی متهم و تبرئه گردید.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان برای حدود یک و نیم سال آقای وحیدی را از کار معلق کرد، اما او در دسامبر سال ۲۰۱۸ میلادی بعد از سه جلسه حضور در “دادگاه ویژه وزیران” بی‌گناه شناخته شد و برائت گرفت.

مهمترین اتهام‌ها علیه آقای وحیدی در آن زمان “حیف و میل میلیون‌ها افغانی برای استخدام ۳۷ کارمند بالمقطع (پاره‌وقت) در اداره تنظیم مخابراتی افغانستان (اترا)” بود.

عبدالرزاق وحیدی

عبدالرزاق وحیدی متولد سال ۱۳۵۵ در ولایت کابل است. او از شش سالگی به همراه خانواده‌اش به ایران مهاجرت کرد و در سال ۱۳۷۳ به دانشگاه دولتی اصفهان راه یافت و از این دانشگاه لیسانس و فوق لیسانس گرفت.

آقای وحیدی بعد از آن در دانشگاه اصفهان و دانشگاه آزاد ایران به عنوان مدرس کار کرد، در سال ۱۳۸۱ دوباره به افغانستان بازگشت و به عنوان استاد در دانشگاه کابل استخدام شد.

او از سال ۱۳۸۲ الی ۱۳۸۴ عضو کمیته کنکور افغانستان بود و سیستم آزمون سراسری کنکور این کشور را با همکاری سایر اعضا کامپیوتری کرد.

آقای وحیدی همچنین در سال ۱۳۸۴ انجمن ریاضی‌دانان افغانستان را بنیان گذاشت.

ریاست اداری وزارت مالیه/دارایی افغانستان و معاونت اداری وزارت مالیه افغانستان از دیگر سمت‌های مهم او بوده است.

منبع: بی بی سی فارسی

0 پیام برای این مطلب ثبت شده