وضعيت بيجاشدگان در سرپل نگران‏‌کننده است

کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان، براى صدها خانواده بازگشت‏‌کننده در ولايت سرپل، درحالى کمک نقدى نمود که وضعيت صدهاخانواده ديگرى که به علت ناامنى بيجا شده‌‏اند، نگران‏‌کننده خوانده مي‏شود.

اين کمک‏‌هاى نقدى براى بيش از ٣٠٠ خانواده‏اى صورت گرفت که بیشتر آن‏ها از ايران و پاکستان بازگشته و تعداد ديگر آن‏ها را بيجاشدگان داخلى تشکيل مي‏دهد.

فهیم همدرد، سخنگوی دفترکمیشنری عالی سازمان ملل متحد درامورپناهندگان (UNHCR) مقیم مزار شریف ولايت بلخ به آژانس خبرى پژواک گفت که برای هرخانواده ٦٠ دالر امریکايی توزیع گردیده تا آنان بتوانند با استفاده از این پول، مواد سوخت زمستانی برای خود خریداری نمایند.

مستفيدشوندگان اگرچه اين کمک‏‌ها راکافى نمى‏دانند، اما می‏گویند که با این پول تاحدى از سردى زمستان در امان خواهند بود.

حبیب الله یک تن از باشندگان مرکز سرپل که امسال از ایران به وطن برگشته است، گفت: «ده سر نان‏خور در خانواده‏ی ما است، گرچه اين کمک خیلی کم و ناچیز است، اما بازهم شکر است که کسى مارا فراموش نکرده

محمد امین یک تن از بیجاشدگان که از کوهستانات سرپل به مرکز این ولایت مسکن‏‌گزین شده، گفت که خرسند هستند که امروز دولت به کمک موسسات به مردم کمک مي‏کند.وى افزود: «با این شصت دالر، چوب زمستان خوده مي‏خريم

انجنیرعبدالاحمد، رئیس عوت مهاجرین ولایت سرپل نيز این کمک‏‌ها را ناچیز خواند، اما از اقدام ملل متحد قدردانی کرد و خواستار موادغذايی و غيرغذايى برای این خانواده نیز گرديد. دراین حال، شورای ولایتی سرپل می‏گوید که بیش از ٣٠٠ خانواده در کوهستانات بنابر ناامنی‏‌های اخیر ازخانه و کاشانه‏‌شان بیجا شده‏‌اند که در وضعیت بدی قرار دارند.

محمد نوررحمانی، رئيس شورای ولایتی سرپل گفت که اين فاميل‏‌هایی در مرکز کوهستانات و مرکز سرپل جابجا گرديده‏‌اند؛ دراین فصل سرما به کمک‏‌های جدی نیاز دارند و اگر کمک نشوند، زندگى آن‏ها به علت سردى و کمبود مواد غذايى با خطر روبرو می‏شود.

یک تن از زنان بیجاشده که به تازگی از مناطق ناامن کوهستانات به مرکز آن آمده، خواهان کمک دولت شده، گفت که با ٢٠ تن از افراد خانواده‏اش از حيث مواد سوخت، خوراکه و صحى در وضعیت بدی قرار دارند.

اما داکتر نورالحق جلیس، رئيس صحت عامه سرپل گفت که آن‏ها یک تیم صحی را به خاطر رسیدگی به وضعیت صحی بیجاشدگان کوهستانات، اعزام نموده‏‌اند تا به آنان کمک نمايند.

گفتنى است که چندی قبل نیز برای ده‌ها خانواده بیجا شده از مناطق ناامن منطقه شیرم‏‌های مرکز سرپل، از سوی کمیشنری عالی سازمان ملل متحد درامور پناهندگان موادغذايى و غیرغذايی نيز کمک گردیده بود.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده