وضعیت و ظرفیت‌‏های اقتصادی افغانستان

مرادی با اشاره به برگزاری کمیسیون مشترک بین ایران و افغانستان در سال ۹۴، گفت: در این کمیسیون اهداف و برنامه‌های اقتصادی به صورت عملیاتی بین دو کشور مطرح می‌شود و مسئله صاردات، سوخت، ترانزیت و موارد مهم دیگر در این کمیسیون مطرح خواهد شد.

در ادامه‏ این نشست «سید علی جعفری» فعال اقتصادی افغانستانی مشکلات حقوقی و وجود کالای تقلبی مشابه کالای ایرانی در بازارهای افغانستان را از چالش‌ها و مشکلات اقتصادی در کشورمان عنوان کرد.

«احمد پیریایی» نیز از دیگر مهمانان این نشست با اشاره به حضور خود به عنوان یک فعال اقتصادی در کشور افغانستان به عدم برپایی نمایشگاه‌های اقتصادی در کشورمان اشاره کرد.

«حامد صافی» از دیگر فعالان اقتصادی افغانستانی حاضر در این نشست روند تجارت در افغانستان را رو به رشد دانست و عنوان کرد: در بخش مواد اولیه و همچنین زراعت، افغانستان به دلیل داشتن آب سرشار است، اما نیاز به حمایت دولت دارد.

در ابتدای این نشست «الحاج عبد‌الهادی فرهنگ» رایزن تجاری سفارت افغانستان در ایران ضمن تشکر و قدرانی از خبرگزاری فارس در رابطه با راه‏اندازی سایت افغانستان گفت: برخی از رسانه‌ها به بررسی نقاط منفی افغانستان می‌پردازند و این منفی‌گرایی چالش‌های بسیاری را به دنبال داشته است.

وی به اشتراک فرهنگی ایران و افغانستان اشاره کرد و خاطرنشان کرد: مفاخر مشترکی بین دو کشور ایران و افغانستان وجود دارد و مردم افغانستان این را موجب افتخار خود می‌دانند.

وی با اشاره به رشد صادرات اقتصادی ایران و افغانستان اظهار داشت: این رشد اقتصادی از ۱۰۰ میلیون دالر به ۲/۵ میلیارد دالر رسیده است. فرهنگ با بیان اینکه در تجارت موانعی وجود دارد و این موانع قابل حل است، عنوان کرد: در بخش ترانزیت در گمرک، موانعی برسر راه تجارت وجود دارد.

رایزن تجاری سفارت کشورمان در ایران در ادامه افزود: مواد نفتی در گمرک ترانزیت می‌شود و گمرک همکاری‌های مناسبی را با ما داشته است به همین جهت ترانزیت کالا روز به روز افزایش می‌یابد.

اقتصاد افغانستان در بخش معادن روندی روبه رشد داشته است. وی با بیان اینکه تاکنون شکایتی در گمرک وجود نداشته است، خاطرنشان کرد: اقتصاد افغانستان به‏ویژه در بخش معادن روندی رو به رشد داشته، مطالعات ابتدایی صورت گرفته و در رابطه با قوانین و مشکلات شفاف‌سازی شده است.

فرهنگ با اشاره به سرمایه‌گذاری صورت گرفته در بخش معدن گفت: در بخش معادن سرمایه‌گذاری‌هایی در سفر اشرف غنی به‏ ایران صورت گرفت.

طلا و مس، مهمترین معادن در افغانستان. رایزن تجاری سفارت افغانستان در ایران مس و طلا را از مهمترین معادن کشورمان ذکر کرد و گفت: طلا بزرگترین معدن در افغانستان است و معادن بکر دیگری هم در افغانستان وجود دارد.

وی دیدگاه اشرف غنی را دیدگاه مثبت اقتصادی دانست و عنوان کرد: در بخش تجارت اقتصادی افغانستان سهولت‌هایی وجود دارد. همچنین در بخش معادن تجاری اولین شرط داشتن هویت تجاری و سرمایه‌گذاری است.

فرهنگ با بیان اینکه اداره‏ ایساف باید فعالیت‌های تجاری در بخش معدن را تایید کند، گفت: سازمان ثبت بازرگانی تحت نظر وزارت بازرگانی افغانستان است در ظرف مدت کوتاهی جواز بازرگانی را صادر می‌کند و تاکنون بیش از ۵۰۰ شرکت ثبت شده است.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده