وقتی اردوغان خانه‏‌ی دومش، را تحمل نمی‌کند

14 ماه پیش بود که رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر پیشین و رئیس‌جمهور کنونی ترکیه به تهران سفر کرد تا هم روابط دوجانبه دو کشور را تقویت کند و هم نخستین بار با رئیس‌جمهور نو ایران دیداری داشته باشد. او در این سفر ایران را «دومین خانه»‏ی خودش نامید و ابراز امیدواری کرد مبادلات تجاری 2 کشور تا پایان سال 2015 سال جاری میلادی به 30 میلیارد دالر برسد.

حالا از آن روزها 14 ماه می‌گذرد. گفت‏‌وگوهای هسته‌ای ایران و گروه 5 + 1 در لوزان سوئیس در جریان است. اردوغان حالا رئیس‌جمهور ترکیه است؛ اما نه آن رئیس‌جمهوری که فقط عنوانی تشریفاتی را دارد. او حالا به راستی همه‌کاره ترکیه است و هفته آینده هم قرار است به ایران سفر کند. اما شاید اگر این سفر انجام شود، دیگر از عبارت «خانه‏‌ی دوم» برای توصیف ایران استفاده نکند. شاید هم اگر ایران را دوباره «خانه‏‌ی دوم» خودش بنامد، کسی این ادعا را باور نکند.

ماجرا از آنجا آغاز شد که عربستان سعودی تصمیم گرفت برای تسلط هرچه بیشتر بر یمن، به همسایه‌‏ی کوچکش حمله کند. حدود 5 روز از بمباران شهرهای مختلف یمن به وسیله هواپیماهای عربستان سعودی می‌گذرد. البته شاید عربستان هم یمن را «خانه‏‌ی دوم» خودش می‌داند. به هر حال، عربستان در این تجاوز هم‌پیمانانی دارد که ترکیه یکی از سرشناس‌ترین آن‏هاست.

پنجشنبه هفته‏‌ی گذشته که سران کشورهای عربی برای توجیه حضورشان درائتلاف به اصطلاح عربستان از یکدیگر سبقت می‌گرفتند، اردوغان هم وارد میدان شد و از خجالت خانه‏‌ی دوم خودش درآمد. به نوشته وب‌سایت‏ العربیه، اردوغان ایران را به تلاش برای تسلط بر منطقه متهم کرد. اردوغان در کنفرانسی خبری در این خصوص گفت: «ایران تلاش می‌کند بر منطقه مسلط شود.

آیا چنین چیزی باید ادامه پیدا کند؟ این رفتار ایران، ما، عربستان سعودی و کشورهای خلیج را آزار می‌دهد. این رفتار واقعاً قابل تحمل نیست و ایران باید موضوع را درک کند

اظهارات اردوغان واکنش صریح و محکم مقامات ایران را به همراه داشت؛ تا جایی که محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران ترجیح داد در لوزان سوئیس به جای صحبت درباره توافق هسته‌ای احتمالی، به تحلیل اظهارات اردوغان و نقد استدلال‌های او بپردازد. وزارت خارجه ایران هم کاردار ترکیه را فراخواند تا درباره این اظهارات توضیح دهد. حتی سفر اردوغان به تهران در پرده‌ای از ابهام قرار گرفت. اما خود اردوغان در میدان هوایی استانبول و پیش از عزیمت به اسلوونی باز هم بر همان مواضع روز پنجشنبه تأکید کرد. /

0 پیام برای این مطلب ثبت شده