وقتی در سوریه پرده برافتاد

روزنامه ایندیپندنت چاپ لندن هفته‏‌ی گذشته در گزارشی نوشت، مشخص شدن حمایت علنی ترکیه و عربستان از گروه‌های تندرو جهادی و القاعده‌ای در سوریه، دولت‌های غربی را متعجب کرده است.

بر بنیاد اين گزارش، دو كشور عربستان و تركيه آشكارا همه حمايت‌هاي لجستيك خود را روي ائتلافي از گروه‌هاي تندرو و متشكل از جبهه نصرت و القاعده در خاك سوريه متمركز كرده‌اند. نام اين ائتلاف جيش‌الفتح است و به ‌تازگي تشكيل شده و فعاليتش را در خاك سوريه عليه ارتش اين كشور شدت بخشيده ‌است.

به ‌نوشته اين روزنامه، دو ‌ماه پيش در جريان سفر رجب طيب اردوغان، رئيس‌جمهور تركيه به رياض و ديدارش با مقام‏‌های سعودي، دوطرف براي حمايت از اين ائتلاف و شايد حتي تشكيل آن توافق كردند.

تركيه و عربستان به اين نتيجه رسيدند كه غرب در سوريه كاري براي سرنگوني دولت بشار اسد انجام نمي‌دهد و آن‏ها بايد خودشان دست به ‌كار شوند. ائتلاف جيش‌الفتح كه از اعضاي جبهه نصرت و احرار‌الشام و جند‌الاقصي و 4گروه تندرو ديگر تشكيل شده، فرماندهي آن در ولایت ادلب در شمال سوريه مستقر است. مقام‏‌های تركيه حمايت اطلاعاتي و لجستيك از اين ائتلاف را تأييد كرده‌اند.

دولت امريكا رسماً اعلام كرده كه گروه‌هايي چون جبهه نصرت و احرارالشام گروه‌هاي هراس‏‌افکنی هستند و بيم از قدرت گرفتن اين گروه‌ها مانع از كمك مستقيم دولت آمريكا به شورشيان سوريه است. اين مسئله‌اي است كه دولت امريكا به اطلاع كنگره هم رسانده و حتي اين گروه‌ها را در فهرست رسمي تحريم قرار داده‌است.

اما اكنون ديگر مشخص شده ‌است كه بخش عمده‌اي از كمك‌هاي تسليحاتي و لجستيك دولت امريكا به گروه‌هاي مسلح جنگجو در داخل خاك سوريه به‌دست همين گروه‌هايي مي‌رسد كه واشنگتن آن‏ها را هراس‌‏افکن مي‌داند.

اكنون معلوم شده كه حمايت كشورهاي منطقه از گروه‌هاي هراس‏‌افکن در داخل خاك سوريه، ديگر گمانه‌زني نيست و واقعيتي است كه از پرده بيرون افتاده.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده